Son yılların belki de en iddialı süper kahraman yapımlarından biri olabilmeyi daha şimdiden başarabilmiş bir yapım Invincible. Bizim de İlk Bölüm Canavarı’nda incelediğimiz ve gördüklerimizden oldukça memnun kaldığımız Invincible dizisi, aslında bambaşka bir konu ile de konuşulmayı hak eden bir yapım. Bu da doğrudan gerçek oyuncuları görmediğimiz yapımlarda öne çıkan başka bir oyunculuk türü olan mikrofon oyunculuğu yani seslendirme sanatçıları. Gelin bu yazıda Invincible dizisini farklı bir yönüyle; adeta yıldızlar geçidi gibi muhteşem bir seslendirme kadrosuna sahip olmasıyla konuşalım!

Seslendirme benim çok yakından takip etmeye çalıştığım bir alan ve eğer bir yapımda oyuncular, doğrudan gözlerimin gördüğü insanlar yerine onlara ses veren insanlarsa; benim için bu durum oldukça ilgi çekici bir hal alıyor. Çünkü o karakterlere can veren yegane unsur aslında o seslerdir ve o sesler ne kadar iyi oyunculuk sergilerse, biz de o karakterlerle o kadar bütünleşiriz. İşte Invincible dizisi de seslendirme konusunda inanılmaz bir kadro, dolayısıyla da muhteşem oyunculuk içeren bir yapım. Öyle ki bazı isimleri görünce insanın tüyleri ürperiyor ve adeta “yahu meğer bütün marifet seslendirme kadrosundaymış” dedirtmeden edemiyor. O zaman daha fazla lafı uzatmadan gelin, en çok öne çıkan seslendirme sanatçılarını bir listeleyelim de hem Invincible dizisine hem de seslendirme kadrosuna iyice hayran kalalım!

INVINCIBLE – STEVEN YEUN

Öncelikle tabii ki dizinin ana karakteri olan Invincible, yani Mark Grayson karakterinden başlayalım. Invincible karakterini, son zamanlarda hem Invincible hem de Oscar adayı filmlerden Minari ile tekrar öne çıkan ve daha öncesinde en çok Walking Dead serisindeki Glen karakteriyle tanınan Steven Yeun seslendiriyor. Kendisini izlemeyi çok sevmemin yanında, Mark Grayson karakterine can vermesiyle de ayrıca ilgimi çekmiştir. Karakterdeki genç ruhu, tıpkı Spider-Man gibi çaresiz hissetmeyi ve her şeye rağmen mücadeleci olma güdüsünü; sesiyle çok iyi verebildiğine şüphe yok.

OMNI-MAN – J. K. SIMMONS

Ana karakterden sonra hatta belki de ana karakter kadar önemli olan bir başka karakter ile: Nolan Grayson yani Mark Grayson’ın babası olan Viltrumlu meşhur Omni-Man. Omni-Man’i seslendiren oyuncu biz geek dünyasının aslında yakından tanıdığı ve çok da sevdiği biri. Tabii ki J. K. Simmons’ın ta kendisinden bahsediyorum. Aynı zamanda Omni-Man karakteriyle de görsel olarak ciddi bir benzerliği vardır. J. K. Simmons abimizin burada da başarısı bizi kendisine hayran bırakıyor doğrusu. Omni-Man karakterindeki o babacan tavırlar, her koşulda kendinden emin hareket etmesi ve boylu poslu duruşuyla bütünleşen o tok ses karaktere resmen üçüncü bir boyut kazandırmış diyebiliriz.

DEBBIE GRAYSON – SANDRA OH

Gelelim Grayson ailesinin Viltrumlu olmayan ama Viltrumlu iki erkekle başa çıkmayı harikulade bir şekilde başaran üyesine: Debbie Grayson. Omni-Man’in eşi ve Invincible’ın da annesi olan Debbie Grayson, Sandra Oh tarafından seslendiriliyor. Evet evet, Grey’s Anatomy ve Killing Eve yapımlarıyla Golden Globe kazanan ünlü Sandra Oh. Aynı zamanda daha bu yıl izlediğimiz Raya and The Last Dragon animasyonunun da seslendirme kadrosundadır kendisi. Sandra Oh’un böylesi zor, iki süper kahramanla bir aile ilişkisi içerisinde yer alan ve nasılsa o dengeyi kurmayı başarabilen Debbie Grayson’a çok şey kattığını düşünüyorum açıkçası. Kendisi, hem normal bir insan olmanın getirdiği farklılıktan doğan çatışmaları hem de karakterin kendi başına o güçlü duruşunu çok iyi yansıtıyor.

AMBER BENNETT – ZAZIE BEETZ

Sırada yine dizinin önemli karakterlerinden biri olan Invincible’ın sevgilisi Amber Bennett var. Amber’i seslendiren sanatçı ise pek çok kişinin hafızasına Deadpool 2 ile kazınan Zazie Beetz. Hatta Amber’in görsel olarak da Zazie Beetz ile bir benzerliği olduğunu fark etmişsinizdir. Çizgi romanlarda, Amber karakteri sarışın ancak Zazie Beetz’e bir güzellik olsun diye böyle bir benzetme yapılmış sanırım ki ben bundan hiç rahatsız olmadım. Amber karakteri pek çok kişi için dizideki en huysuz ve ergen tavırlara sahip kişi olabilir ama Zazie Beetz’in seslendirme konusundaki başarısını belirtmek gerek.

CECIL STEDMAN – WALTON GOGGINS

Bu dizinin Nick Fury’si diyebileceğimiz Cecil Stedman karakteri ki benim en sevdiğim karakterlerden biri ve kendisini Hateful Eight, Django Unchained gibi yapımlardan tanıyabileceğimiz Walton Goggins seslendiriyor. Cecil karakterindeki o gizli ajan liderliğini ve havalı, gizemli tavırları da sesiyle çok iyi aktardığını anlamak zor değil. Öyle ki Cecil karakteri benim için ikinci bir Nick Fury oldu diyebilirim.

DARKBLOOD – CLANCY BROWN

Invincible dizisindeki en enteresan karakterlerden biri hiç şüphesiz Damien Darkblood. Tabii ki dedektif bir iblis gibi böylesi enteresan bir karakteri, yine Clancy Brown gibi enteresan bir oyuncu seslendirebilirdi. Daha önceki rollerine şöyle bir göz ucuyla bile baksanız onların da tıpkı Darkblood gibi enteresan karakterler olduğunu söyleyebilirsiniz. Highlander’dan Shawshank Redemption’a, SüngerBob’daki Bay Yengeç’den  Superman Animated Series’deki Lex Luthor’a say say bitmez. Darkblood karakterini de harika bir şekilde seslendirdiğine ve tüylerimizi ürperttiğine kimsenin itiraz edeceğini zannetmiyorum.

ART – MARK HAMILL

Eh, Mark Hamill üzerine çok konuşmaya gerek yoktur diye düşünüyorum. Jönler jönü, tam bir yıldız ve geek dünyasının da en sevdiği aktörlerden biri olduğunu söylemeye gerek yok ama söylemiş bulundum. İşte bildiğimiz ve sevdiğimiz Mark Hamill, Invincible dizisindeki ilgi çekici süper kahramanların terzisi bir karakter olan Art Rosenbaum’u seslendiriyor ki o ilginçliği çok iyi verdiğini düşünüyorum. Her ne kadar karakterin kendisini çok sık göremesek ve duyamasak da Mark Hamill’in sesini duyduğum için mutlu oluyorum. Hepimiz olmuyor muyuz?

ATOM EVE – GILLIAN JACOBS

Atom Eve, yani dizi içerisinde Invincible ile yakın ilişki içerisinde olan ve Teen Team süper kahraman ekibinin de bir parçası olan karakter. Atom Eve’in hem kendi dünyasıyla olan çatışmasını hem de Invincible ile olan ilişkisini çok sevmemin birkaç sebebi var. Ancak bunlardan en önemlisi belki de Community dizisinin Britta’sı olan Gillian Jacobs’un seslendirmesinde yatıyor. Karakterin ruhunu, duygularını ve yaşadığı çatışmaları çok iyi yansıttığını düşünüyorum ve bunun Community dizisindeki rolüyle bir ilgisi yok…

ROBOT – ZACHARY QUINTO

Bu dizide ilgi çekici olan pek çok karakter var, evet. Ancak Robot‘un belki de hem hikayeye olan etkisi hem de kendi karakter tasarımı açısından tuhaf bir çekiciliği var. Hatta bazen ürkünç derecede ilgi çekici denebilir. İşte bütün bu tuhaflığın, Zachary Quinto’nun sesiyle katmerlendiğini ve karaktere resmen cuk oturduğunu söylemeliyim. Ne zaman konu Robot karakterine ve onun tuhaf hikayesine gelse, Zachary Quinto’nun sesiyle sahne öyle bir bütünlük kazanıyor ki karaktere duyduğunuz ilgi iki katı artıyor adeta. Ayrıca bir robotu seslendirirken daha duygusuz ve daha tepkisiz davranmak kulağa kolay geliyor belki de ama öyle değil.

TITAN – MAHERSHALA ALI

Bu dizinin seslendirme kadrosunun yıldızlar geçidi gibi olduğunun bir kanıtı daha: Moonlight, Marvel’s Luke Cage, Into the Spider-Verse ve The 4400 gibi daha pek çok yapımda yer alan Mahershala Ali’nin Titan karakterini seslendiriyor olması. Dizinin geneline bakacak olursanız belki Titan karakteri çok yer kaplamıyor ama başlarda Invincible ile aralarında gelişen hikaye çok ilginçti. Mahershala Ali de Titan karakterindeki iki yönlülük ve belki de bir miktar Wilson Fisk havasını sesiyle çok başarılı bir şekilde yansıtıyor doğrusu.

Invincible dizisindeki yıldızlar geçidi seslendirme kadrosu tabii ki bu kadar değil. Mark Grayson’ın yakın arkadaşı William’ı seslendiren Andrew Rannells, Rex’i seslendiren Jason Mantzoukas ve Allen the Alien’ı seslendiren Seth Rogen gibi daha bir sürü yıldız isim var. Yani anlayacağınız, Invincible dizisindeki seslendirme kadrosu bir harika. Sizin de bu kadrodan en sevdiğiniz isim hangisi?

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

2 Comments

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.