Batman, 75 yıllık kariyerinde muhteşem işlere imza attı (bunların büyük bölümü için, şuraya alalım sizi!), bunların hepsi cilt cilt, fasikül fasikül, sayfa sayfa dünya çapında basıldı ve milyonlarca insan tarafından okundu. Kara şövalyeyi bu kadar efsanevi yapan şeylerden biri de zaten içine girdiği birbirinden enteresan, akıllara zarar ve bambaşka hikayeler. Peki ama Bruce Wayne hiç mi hata yapmadı? Her zaman dışarıdan mükemmel görünen bu adamın hiç mi pişmanlığı yok? Şapkayı önüme koydum, Batman‘in 75 yıllık kariyeri boyunca en büyük 5 başarısızlığını, “rezalet” diyebileceğimiz faillerini düşündüm, aklıma gelenler şunlar:

 

Dikkat! Bu hikayeleri okumadıysanız büyük spoiler tehlikesi altındasınız! Uyaralım!

 

batman-knightfall1

5) Batman: Knightfall

Knightfall, Batman mazisinde pek çok şeyi kökünden değiştirrmeye cesaret edebilen nadir serilerden biridir. Batman’in Bane tarafından belinin kırılması ve yerine Jean-Paul Valley gibi bir psikopatın geçmesi, Bruce’un sonsuza kadar yalnız başına çalışamayacak olduğunun farkına varmasıyla sonlanmıştır. Modern Bat-Family‘nin kökleri burada atılmış olsa bile, Bruce’un verdiği yanlış kararlar yüzünden canından olan insanlar olduğu gerçekliği değişmiyor, bu da Knightfall’ı Batman tarihindeki rezaletlerinden biri yapıyor.

 

damian-meets-time-batman-and-son

4) Batman and Son

Grant Morrison‘ın bok yemesi sayabileceğimiz Damian Wayne, Batman serisinin en sinir olunan Robin klonlarından birisi olsa bile, bu Bruce Wayne‘in de hikaye boyunca fail olduğu durumunu değiştirmiyor. Her adımda çocuğu hayal kırıklığına uğrattığı gerçeği var ortada. Asla Damian’a ulaşamayan Bruce, Batman and Son hikayesinden sonra bile tekrar tekrar Damian’ın kontrolünü yitirmiş, işin ucu Damian’ın ölümüne kadar varmıştır.

 

Batman-Beyond-01001

3) Batman Beyond

Gotham’ın geleceğini ve Bruce Wayne’in varisi Terry McGinnis’i konu alan Batman Beyond‘da görüyoruz ki, Bruce, Gotham için yaptığı onlarca şeye rağmen, Gotham’ı kaybetmiş. Bütün olanlardan sonra şehre küsen ve kendini kapatan Wayne, Gotham’ın tek umudu olan Wayne Enterprises’ı en büyük rakibi Derek Powers‘ın insafına bırakarak, bizleri hayal kırıklığına uğratmış. Her ne kadar sonunda Terry sayesinde Batman efsanesi devam etmiş olsa bile, Terry’nin doğumundan büyüyene kadar geçen zamanda kim bilir şehrin başına neler geldi, bunu düşünen var mı?

1 2
Author

If I ever woke up with a dead hooker in my hotel room, Matt would be the first person I'd call.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.