Hollywood muhasebesi diye bir şeyden bahsedildiğini duymuşsunuzdur. Bilmeyen için, Hollywood’daki büyük sinema şirketlerinin vergiden ve benzeri yaptırımlardan kaçınmak için attıkları taklaların toplamına deniyor Hollywood muhasebesi. Olur olmaz şeyler masraf gösteriliyor, TV/DVD/Dijtal Dağıtım hakları falan derken kafalar iyice çorbaya dönüyor ve en nihayetinde çoğu film hakkında vergi dairesine şu bilgi gidiyor: “Ha abi biz kâr edemedik bu filmden ya…

O yüzden Deadline’ın geçtiğimiz vakitlerde başladığı serisine biz epey keyifle yaklaştık. Prensip basit aslında. Deadline Hollywood’un yıllardır nabzını en yakından tutan mecralardan bir tanesi. Bu yüzden de her seviyeden kaynaklar, tanıdıklar, mecraya yakın uzmanlar var. Bunların her birine, vergi dairesine söylenmeyecek ama kayıt dışı kalmak kaydıyla bir muhabire rahatça anlatılacak “Çiçekçiye şu kadar verdik” tarzı detaylar sorulmuş. Bunların hepsinden gelen veriler üst üste dizildiktan sonra da Deadline elindeki verileri sıralamaya başlamış. Kriter çok basit. 2016’da en yüksek kâr marjı sağlayan Hollywood filmi neydi? Daha basit bir tabirle, hangi filme bir koyan en çok kazandı?

İşte tam da bu noktada Batman v. Superman: Dawn of Justice’e geliyoruz. Film Deadline’ın geri saymaya 20’den başladığı listesinde 13 numarada duruyor. Şu dakikaya kadar listeye giren filmler ise sırasıyla Central Intelligence, Don’t Breathe, La La Land, The Angry Birds Movie, Kung Fu Panda 3Hidden Figures ve The Conjuring 2. Yukarıdaki tabloda da Dawn of Justice’in geliri / gideri var. Toplamda 873 milyon dolar gişe hasılatı yapan filmden, gelir olarak stüdyoya toplam 681 milyon dolar kalmış.

Prodüksiyonun total maliyeti 250 milyon dolar olarak geçilmiş kayıtlara. Reklamlar için ise ayrı bir 150 milyon bütçe çıkmış. Diğer otu püsürü ekleyince de, komple Warner’ın gider 575 milyon olmuş. E kırk ikinin yanındaki ikiyi attınız? Ne kaldı? 105 milyon dolar. Batman v. Superman: Dawn of Justice’in bir film olarak kârı bu olmuş. Yalnız bunun altını çizmek isteriz, zira dikkat ettiyseniz tablonun hiçbir yerinde “Ben Affleck uçakta çay içtiği için Turkish Airlines’dan alınan milyon dolarlar” gibi bir kalem yok. Satan oyuncaktır, dondur, çarşaftır, defterdir, kalemdir de yok. Salt bir film olarak 105 milyon dolar getirmiş Warner’a Batman, ve değer bakımından 13. sırada.

Sizce bir numara kim olur?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.