Sevgili dostlar, ben bu fragmanlarda filmin önemli “dönüm noktalarının” paylaşılmasından çok sıkıldım artık. Ne yazık ki Matt Reeves’in yeni Batman fragmanı da bu durumdan nasibini almış. Açıkçası yeni fragmanı izleyince hem gaza geldim, hem de biraz küfür ettim. 

Kısaca bahsetmek gerekirse, fragman aşırı gaz. Yani açıkçası daha önceki fragmanlarda filmin bu kadar aksiyon dolu, prodüksiyonun da dev olduğunu tahmin edememiştim, bu açıdan aşırı gaza geldim. Ama arkadaş, sen neden filmin önemli plot noktalarını cayır cayır serpiştiriyorsun ki fragmana?

Eğer siz fragmanı izlemediyseniz ve “Filme dair hiç bir spoiler dahi almak istemiyorum” diyorsanız resimden sonrasını okumayın, sakince film için heyecanlanmaya devam edin.

Dram plus dram

Önceki fragmanları izleyince; “Oh be. Dedektiflik dolu dolu, Year One esintili, ufak çaplı bir Batman filmi izleyeceğiz. Yaşasın!” diye düşünmüştüm. Bu fragmanda ise tüm şehrin havaya uçtuğunu görünce içimde, “Dark Knight Rises tarzı bir hikâye olacak sanırım” paniği oluşsa da; çekim planları ve sinematografi öyle şahane gözüküyor ki bu korkumu büyük ölçüde unuttum.

Lakin kıl olduğum bir iki noktayı siz sevgili dostlarımla paylaşmadan edemeyeceğim. YA KARDEŞİM! Siz neden Ridler’ın, Batman’in kimliğini açıklamasını fragmanda açık ediyorsunuz? Ben bunu neden filmde öğrenip coşmuyorum? Ayrıca bu hikâye bayatlamadı mı azıcık? Daha yeni, kimlik bunalımı filmimiz Ömercik Adam’ı izledik, bir de burada bu öyküyü ucundan bile olsa işlemesek mi artık? Hem de yeni Batman serisinin daha ilk filminden, bu konuya pat diye girilmesi benim biraz tadımı kaçırdı. Belki de bu konuyu kısaca kullanıp geçiştirirler diyorum, sonra “Ya bu konu öyle hemen geçiştirilecek bir konu değil ki” diye tekrar kızıyorum…

Batman’in günü kurtaramayıp, şehrin havaya uçması kısmı da fragmanda görüp pişman olduğum bir başka ayrıntıydı. Umarım Batman öncesi şehrin berbat bir yer olduğunun altını çizmek için kullanılmış sahnelerdir. Yoksa ben Batman’in toy zamanlarında, hataları yüzünden patlayan binaları, sular altında kalan sokakları, filmi izlerken sinema koltuğunun koluna sarılıp “HAYDAAAA” diye bağırarak, gaza gelerek izlemek isterdim. Şimdi bunların hepsini biliyorum ve tadım kaçıyor. 

Tabii, siz diyeceksiniz ki, “Hocam filmi nasıl tanıtsınlar? En cafcaflı sahneler belli ki oralar, onları koymazlarsa salonlar dolmaz!” Ama bence DC ve Warner Bros.’un unuttuğu bir şey var: Bu bir Batman filmi! Hiçbir fragman göstermeseler dahi biz o filme gideriz. Hele böyle bir oyuncu kadrosu varsa koşa koşa gideriz!

DUR ARTIK, fragmanlarda her şeyi gösterelim, milletin keyfi kaçsın yaklaşım! Bize artık hikâyenin önemli yerlerini gösterme!

Author

34 yaşıma geldim, hala pis bir metalci, fantastik ve bilim kurgu eserlerin hastasıyım. Hobilerimle yaşıyorum.

1 Comment

  1. Evet Can abi sonuna kadar katılıyorum. Bitsin bu ‘hayâsız akım’ ;her şeyi her yerde gösteremezsin. Ulan! bu bir marka kahraman, Batman ulan Batman! Adam pelerinini koysa millet altına eder.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.