Kötü etkiledikleri için oyunları oynamayı çocuklarına yasaklayan ebeveynlerin devri kapandı. Artık devir, çocukları oyunları doğru düzgün oynasın diye hoca tutan ebeveynlerin devri!

Seneler evvelinden sosyal medyada, tam da yukarıda bahsettiğimiz olayla ilgili çok espri görürdük aslında. Ailelerimizin, oyunların bizlere kötü örnek olduğunu düşünerek kısıtlama koyması ve bizim neslimiz anne-baba olunca evlatlarımıza nasıl oyun oynanması gerektiğini öğreteceğimiz gibi ufak internet meme‘leri… Ancak gelin görün ki bu şakalar hiç de şaka değilmiş, sahiciymiş. Bize gelecek hakkında ufak sahnelerin yumuşatılmış haliyle sunulmasıymış. Neden mi böyle diyoruz? Çünkü Fortnite için hoca tutan aile devri resmen başladı da ondan!

Yok, şaka değil; gerçek. Biz de IGN’de haberi görünce bir tuhaf karşıladık, ne yalan söyleyelim. Kesin dalga geçiliyor diye düşündük, böylesi mümkün mü dedik, yahu şakadır şaka diye savuşturduk… Ancak maalesef işin gerçek yüzü öyle değilmiş, öğrenince bir dumur olduk. Ebeveynler, sahiden de çocukları Fortnite maçlarını kaybetmesin diye onlara öğretmen tutuyormuş. Yahu aklınız alıyor mu bunu?

Fortnite_BR_Screenshot_1920x1080_50v50_EN.0

Bizim bildiğimiz hoca tutma olayı matematik, efendime diyeyim fizik veya kimya gibi zorlayıcı derslere özel yapılan bir eylemdi vakti zamanında. Şimdi değişen devir, teknoloji ve mentaliteyle birlikte hoca tutma kavramı da değişmiş; artık “oyun öğrenciliği” denen bir ağaç dalı filizlenmiş halde. Bunu yapan aileler de çocuklarının mutluluğuna ve başarı duygularına destek olmak amaçlı yapıyorlarmış üstelik. Arkadaşlarıyla oyun oynayarak iletişimlerini güçlendiren çocukların, kaybettikçe kendine olan güvenlerinin azaldığı ve utanç kaynağı haline gelmelerinin vuku bulduğu saptanmış. Ne kadar garip lan!

Mart’tan bu yana 1400 Fortnite hocası kiralanmış üstelik. On değil, yüz değil ha; tamı tamına bin dört yüz! Utah’taki 18 yaşındaki bir Fortnite öğretmeni de aynen şunları söylemiş: “Babam olsa, video oyunu dersleri almam için asla para ödemezdi.” Ne yalan söyleyelim, biz de ödemezdik evlat.

Gerçekten de şaka gibi değil mi bu haber? Ya biz değişen döneme ayak uyduramıyoruz ya da bu zamanlar hiç de aklı selim zamanlar değil. Çocuğum oyun oynamayı beceremiyor diye hoca tutacağım? Oynayamadığı oyun Dark Souls falan olsa hadi anlayacağım; empati kurabileceğim az da olsa. Ulan Fortnite diyorsunuz, çocuk arkadaşları arasında utanmasın diye hoca tuttuk diyorsunuz. Neler oluyor dünyaya arkadaşlar?!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.