DC söz konusu olduğu zaman filmler konusunda belki çok şanslı olmadık. Evet, Marvel filmleri gırla gidiyor ve biz beyaz perde dahilinde istediğimiz sıklıkta bir Batman filmi göremiyoruz fakat böyle zamanlarda sığınabileceğimiz, ortamlarda dönen tartışmalarda her zaman kazanabileceğimiz bir cephemiz daha var; animasyonlar. Nasıl Marvel Cinematic Universe diye bir şey varsa DC’nin de DC Universe Animated Original Movies dünyası var ve size bir şey diyeyim, bu çok ama çok güzel bir dünya. Tabii DCAU nezdinde pek çok iş yapıldığı için, doğal olarak bazıları öne çıkıyor, işte ben de Geekyapar’ın DC’den sorumlu genel müdürü olarak size en sağlam 10 tanesini seçtim.

 

 

green_lantern_first_flight_9
1) Green Lantern: First Flight

Green Lantern hikayeleri genellikle DC evreninin galaktik yanını ortaya koyar. Tabii bu her DC takipçisine gelmeyebilir, özellikle ben eskiden Green Lantern hikayelerini sevmezdim mesela, bu sonradan değişti tabii ama yine de çizgi romanlarına uzak durmayı tercih ettim. Şimdi Green Lantern hikayeleri aşırı görsellik gerektirdiği için, bunu çizgi roman karelerinde çok bulamıyorsunuz, öte yandan, animasyon olarak izlemek ayrı bir keyif. Bu sebeple Green Lantern: First Flight kesinlikle “Ne menem bir şey bu yeşil fener” diyenler için tam bulunmaz hint kumaşı.

 

 

superman-vs-the-elite-the-elite
2) Superman vs. The Elite

Mavi bombacının “What’s So Funny About Truth, Justice & the American Way?” isimli hikayesinden uyarlama olan Superman vs. The Elite gerçekten de en etkileyici DC hikayelerinden birisi. Süper kötüleri öldürmek ile ilgili sorunları olmayan bir grup süper kahramanın Superman ile yaşadığı ahlaki çelişkiyi masaya yatırıyor ve bunu yaparken aslında Superman olmanın nasıl bir sabır gerektirdiğini iyiden iyiye gösteriyor.

 

 

2013-07-04 073
3) All-Star Superman

Grant Morrison’ın aynı isimli hikayesinden uyarlanan All-Star Superman, Clark Kent’in son günlerini anlatıyor. Aslında All-Star Superman ile ilgili konuşmakta çok kolay değil çünkü çok ama çok ince noktalardan vuran bir hikayesi var. Dünyanın ilk süper kahramanı olan Superman’in sonunun öyküsü olduğundan mütevellit, gerçekten insan izlerken epey duygulanıyor, vuruluyor, kahroluyor. Fakat siz siz olun, biraz Superman seviyorsanız açın izleyin, pişman olmayacaksınız.

 

 

superman_batman
4) Superman/Batman : Public Enemies

Genelde bu tarz kanka hikayelerinde Superman’in hükümet tarafında, Batman’in ise Outsiders ayarında kendisi gibilerle takılmasına alışığız, Public Enemies söz konusu olduğunda tabii işler değişiyor. Lex Luthor’un Amerika’nın başkanı olmasıyla Superman ve Batman, kendilerini dünyaya rağmen, dünyayı kurtarmaya çalışırken buluyor.

 

 

crime_syndicate
5) Justice League: Crisis on Two Earths

Yine başka bir Grant Morrison hikayesinin adaptasyonu. Normalde JLA: Earth 2 isimli bu hikaye, gerçekten ilgi çekici bir konuya sahip. Bir dünya düşünün, Lex Luthor, Joker gibi karakterler o dünyanın kahramanları, Batman, Superman ise o dünyanın süper kötüleri. İşler böyle olduğu vakit, nasıl bir şey aklınıza geliyor? Eğer “cevab” veremediyseniz Crisis on Two Earth kesinlikle izlemeniz gereken bir iş. Hem DC’nin paralel evren yapısını gayet iyi anlatıyor hem de Justice League’in tam tersi karakterleri tanımanıza yardımcı oluyor.

 

1 2
Author

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.