Niye bilmiyoruz ama yaratıcı ortaklıkları seviyoruz. İki insanın bir araya gelip, ortaya muhteşem bir iş çıkarması, bu insanların bu ilişkilerini yıllarca sürdürmeleri hoşumuza gidiyor. Belki de sürekliliği sevmekten de ileri gelen bir keyif var o ortaklıkta. Yönetmen-oyuncu ilişkileri, yazar ikilileri, ne isterseniz.

Ama bunların arasında apayrı tuttuğumuz bir şey var: Sinemadaki yönetmen müzisyen ikilisi. Biri filmi çekiyor, diğeri ise yıllar sonra o filmi hatırlamamıza, o filmi izlerken hissettiklerimizi tekrar hissetmemizi sağlayacak zaman kapsüllerini yaratıyor. Aşağıda işte o muhteşem kombinasyonlardan bize göre en efsane 20’si duruyor. Uyaralım, çok acayip bir yolculuğa çıkıyor insan tüm hepsini dinleyince… Biz dinledik, oradan biliyoruz.

 

20. M. Night Shyamalan – James Newton Howard

Örnek Filmler: The Sixth Sense, Signs

http://www.youtube.com/watch?v=Pv2jDD1OP4M

Shyamalan’ın kariyeri sonradan düşüşe geçti, ama biz J.N. Howard ile ürettiği o “gergin, duygusal ve kafa karıştırıcı” havayı tekrar soluyabiliyoruz. Howard’ın parmağı Shyamalan’ın tüm filmlerinde vardı.

19. Sam Raimi – Joseph LoDuca

Örnek Filmler: Evil Dead, Army of Darkness

Raimi Spider-Man’de Danny Elfman ile çalışmayı tercih etti, ama bizce LoDuca ile olan işleri apayrıydı. LoDuca’nın Raimi’nin yapımcılığını üstlendiği Herkül ve Zeyna dizilerine de müzik yaptığını belirtelim.

18. David Lynch – Angelo Badalementi

Örnek Filmler: Blue Velvet, Mulholland Drive

http://www.youtube.com/watch?v=Xfj5ZF-ECII

Lynch’in en allak bullak eden filmlerinde hep Badalementi parmağı vardı. Bize göre Mulholland Drive’daki işi en efsanevisidir, ama Lynch’in görsel tonunu müzikal olarak herhangi bir filmde yakalaybilmek başlı başına bir iş.

17. James Cameron – James Horner

Örnek Filmler: Aliens, Titanic

James Horner, Aliens’ta tanıştığı James Cameron’un “Abi batan gemili film çekiyorum, duygusal, gelir misin?” teklifine evet demenin mükafatını gelmiş geçmiş en çok izlenen ilk iki filmin müziklerini yapan adam olmakla aldı: Avatar ve Titanic.

16. Tony Scott – Harry Gregson-Williams

Örnek Filmler: Enemy of the State, Spy Game

http://www.youtube.com/watch?v=Wb373nO7wM8

Oyun dünyasına Metal Gear Solid’in müziklerini yaparak katkısını bırakan Harry Gregson-Williams, Tony Scott ile Scott intihar edene dek hemen hemen her filmde çalıştı. Hep de Scott’ın o alametifarika heyecanını yansıtmayı başarmıştı.

1 2 3 4
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.