Sinemaya meraklı bir insanların mutlaka duyduğu, denk geldiği birkaç tane klişe muhabbet vardır. Şu senaryo böyle yazılmış, bu film böyle çekilmiş, o sahne doğaçlamaymış… Bu tarz muhabbetler, gerek konu açmak gerekse istemediğimiz bir konuyu kapatmak için kullandığımız, güvenli limanlarımız olageldi yıllarca. Birkaç sinemaseverin bir araya geldiğinde açılan bu muhabbetlerden bir diğeri ise, bugün konuşacağımız Citizen Kane filminin mükemmel skora sahip olmasıdır. Ya da olmasıydı. Bugün itibariyle artık Citizen Kane’in eleştirmenler tarafından yüzde yüz olumlu inceleme skoru bozuldu ve gelmiş geçmiş en iyi film olma unvanını da kaybetti. Artık bu unvan, yeni bir filme ait: Paddington 2!

Gelmiş geçmiş en iyi film olma durumuna eminim takılmışsınızdır, zira bu çok sübjektif bir konu. Size göre dünyanın en iyi filmi başka, bana göre bambaşka olabilir. Fakat işte işleri film eleştirmek olan yüzlerce insan, tek bir filme karşı olumlu bir inceleme yapınca o zaman bu, biraz daha objektif bir yorum haline geliyor.1941 yılında vizyona giren Citizen Kane filmi hakkında film eleştirmenleri tarafından yapılmış tek bir kötü yorum bulunmaması çoğu kişinin onu, gelmiş geçmiş en iyi film olarak deklare etmesine neden oldu. Fakat bu durum artık sonsuza kadar değişti. Rotten Tomatoes sitesinde toplamda 115 incelemenin tamamında olumlu yorum alan Citizen Kane filmi, bir gece ansızın siteye eklenen bir inceleme ile ilk olumsuz eleştirisini aldı ve mükemmel skoru bozuldu.

Peki, bu nasıl ve neden oldu? Kim bir sabah yatağından kalkıp da seksen yıllık bir filme kötü bir inceleme yazdı? Bir gecede cahil kalmamıza neden olan bu kişi kim?

İşte o eleştiri!

Aslında kimse bir sabah kalkıp seksen yıllık Citizen Kane filmine yeni bir inceleme yazarak kötülemedi. Rotten Tomatoes sitesinin, Arşiv Projesi’nin bir sonucu olarak ortaya çıkan bu kötü eleştiri, aslında Citizen Kane filmi ilk çıktığında Chicago Tribune gazetesinin bir köşe yazısında yapılmıştı. Rotten Tomatoes, kült filmlere yapılan eski eleştirileri de sitesine eklemek için başlattığı bu Arşiv Projesi, Citizen Kane’in mükemmel skorunun sonu oldu. Böylece gelmiş geçmiş en iyi film olma unvanını da kaybetti. Tamam da Citizen Kane’in bıraktığı bu koltuk nasıl oldu da Paddington filmine nasip oldu?

Aslında onun da açıklaması çok basit. Aslında Rotten Tomatoes sitesinde yüzde yüz olumlu eleştiri notuna sahip kırktan fazla film var. The Terminator, Toy Story, Paddington 2, Before Sunrise, Man on Wire gibi filmlerin her biri sitede yüzde yüz olumlu inceleme puanına sahip. Fakat bu filmlerin arasında iki yüz kırk dört inceleme ile en fazla inceleme sayısına sahip olan Paddington 2 filmi, diğer rakiplerinin önüne geçiyor ve gelmiş geçmiş en iyi film olma unvanını ele geçiriyor. Bunu söylüyoruz çünkü yarın bir gün artık sinema bilginiz ile hava atmak isterseniz Citizen Kane’i değil, Paddington 2’yi en iyi film olarak kabul etmeniz gerekiyor. Biz uyaralım da sonradan uyarmadı demeyin.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.