İnsanın hobilerinin çoğunluğu bilgisayar içerince, havaların güzelleşmesi bir pozitif gelişmeden ziyade sıkıntı hâline geliyor. Zira bir yandan dışarı çıkasınız geliyor ama bir yandan da evde kalıp oyun oynamak, bilgisayardan çizgi roman okumak, televizyonda film izlemek dürtüleri vuruyor devamlı. Arada kalıyorsunuz, canınız ikisini birden yapmak istiyor. Bizim şöyle bir önerimiz var. Sizler için oyun arşivimizi taradık, altını üstüne getirdik ve yağmuru en iliklerinizde hissettirecek 10 oyunu bulduk. Bizce bunları oynayın, perdeleri kapatın, hava güzel değilmiş gibi davranın. Biz öyle yapıyoruz. Liste için tek bir kriterimiz var: Yağmur oyunun geneline yayılsın, her zaman yağıyor olmasa da, kilit noktalarda, en güzel anlarda yağıyor olsun ve biz oyunu yıllar sonra yağmuruyla birlikte hatırlayalım. Bu yüzden listeye giremeyen Gears of War, Metal Gear Solid 2 ve Final Fantasy IX’a (yağmur sadece küçük bir kısımda yağıyor) selam ederek, yazıya başlayalım. Buyurun!

 

10. Rain

Rain

Kendisinden bir Journey, bir Braid olmasını bekliyorduk fakat dürüst olmak gerekirse Rain her ikisi de olamadı. Yine de, yağmur üzerine kurulu ve yağmuru hikayeye yediren en iyi oyunlardan biri olduğunu düşünüyoruz. Ne de olsa evet, yağmur atmosfer için sık sık kullanılıyor fakat hikayenin bir karakteri olduğu anlar çok nadir.

 

9. TimeShift

TimeShift

TimeShift bir klasik mi? Hayır. Ama zamanında çok sert eleştirildiğini düşünüyoruz. Oyunun kendisi ve genel olarak zaman mekaniği hiç de yabana atılır türden değildi. Ama listede olmasının sebebi kalitesi değil. TimeShift, döneminin grafiksel limitlerine tabii olmakla birlikte çok güzel bir yağmura sahipti. Omuzlarında hissediyordu insan oyun boyunca…

 

8. Metroid Prime

Metroid Prime

Metroid Prime alevlerden buzullara koşturuyordu sizi, eyvallah, ama en nihayetinde o “hub” işlevi gören orman bölgesi kaldı aklımızda. Orada yağan yağmur, o tarihte gördüğümüz en iyilerindendi. Ufak detaylar her şeyi belirler bazen, bunlardan biri de yağmur damlalarının Samus’un vizörüne hafif hafif düşüşüydü.

 

7. Gemini Rue

Gemini Rue

Yağmurlu atmosfer yapmak demek, illa ki güzel grafikler, harika ıslanma efektleri kullanmak değildir. Wadjet Eye’ın cyberpunk point & click oyunu bunun en güzel örneklerinden biri. Oyundaki her şey gibi yağmur da öyle grafiksel olarak çok detaylı değil, ama yine de vuruluyorsunuz işte.

 

6. Tomb Raider

Tomb Raider

Burada, zaten anlamışsınızdır ama yine de söyleyelim, Lara’nın yeniden doğuşundan söz ediyoruz, ilk Tomb Raider’dan değil. Tomb Raider 2013, adaya ilk adımımızı attığımızda yağmurla karşılıyordu bizi. Rain gibi, burada da yağmur hikayenin bir parçası, ama ondan evvel, sadece adanın ne kadar acımasız olduğunu göstermek için kullanılan bir öykü aracı. Sonuna kadar da etkili bir araç hem de.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.