MCU’nun dördüncü fazının kapanmasına –geçen hafta sezon finali yapan She-Hulk’tan sonra- sadece tek bir film kaldı. O da bildiğiniz gibi 11 Kasım’da bizlerle buluşacak olan Black Panther: Wakanda Forever. Film etrafını saran gerçek dünyadaki trajik olay sebebiyle çokça tartışılıyor her seferinde konusu geçince. T’Challa karakterine hayat veren Chadwick Bosman’ın vefatının ardından karakterin yeni bir oyuncu tarafından canlandırılmasını isteyenler ve bunun doğru olmayacağını savunanlar şeklinde iki grup var denebilir. Total Film’e gelecek olan yapım hakkında röportaj veren yapımcılardan  Nate Moore ise neler demiş hep beraber göz atalım isterseniz.

“Bu karar hakkındaki herhangi bir noktanın kolay olduğunu bilemiyorum” diye sözlerine başlayan Moore şöyle devam ediyor:

“Ama bir kere aldığımızda, hepimizin inandığı ve bizi bu yola sokan bir karardı. Dünyadaki en iyi –Chadwick olmayan- genç oyuncuya gidip de ‘Tamam, sen T’Challa’sın’ derken hayal edemedim ve edemiyorum. Gerçekten edemedim. Diğer insanların bu soruya farklı cevapları olacak. İnsanların bize yaptıkları yorumlardan ve nasıl hissettiklerinden haberdarız. Ve bunların hepsi, dürüst olmak gerekirse, oldukça adil. Herkesin farklı fikirleri olacak. Şunu diyebilirim ki, içinde bulunduktan sonra, yapamadım. O noktaya gelemedim.”

Bu durum biraz hassas bir mesela tabii. Kararı almalarındaki motivasyonu da tamamen çöpe atacak değilim. Fakat ben yine de karakterin, oyuncudan büyük olduğunu ve bu sebeple gerçek dünyada yaşanmış olan bu üzücü olayın karakteri sinemada perdesinde görmeye devam etmemize engel olmaması gerektiğini düşünüyorum. T’Challa’nın daha bir sürü macerasını izleyip, birçok farklı karakterler gireceği etkileşimleri görebilirdik. Mesela şimdiki durumda hiçbir zaman Fantastik Dörtlü ile etkileşimi ya da X-Men evrene geldiğinde Storm ile yaşayabileceği tutkulu aşkı göremeyeceğiz. Tabii MCU’nun aldığı bu kararı, benzer başka bir karakter için almadığına dair söylentiler de var ki o iş resmileştiğinde zaten olayın ikiyüzlülüğünden ayrı bahsederiz.

Sizce bu karar doğru mu? Yeni Black Panther cidden Shuri mi? Filmi sinemada izleyecek misiniz? Dördüncü faz ağzınızda nasıl bir tat bıraktı? Dediklerim hakkında ne düşünüyorsunuz? Filmin gişesi iyi olursa da bu sefer “Duygu sömürüsünden parayı kırdılar” diye ayrı bir tartışma mı dönecek? Kafanızdakileri kurgusal dünyayla gerçek dünyayı ayırarak aşağıya aktarın.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

2 Comments

  1. Hurmet_5561 Reply

    “MCU’nun aldığı bu kararı, benzer başka bir karakter için almadığına dair söylentiler de var” Emin bey rica etsem burada bahsi geçen karakter kim dedikodu yada gerçeklik payı var soyleyebilir misiniz? Merak ettim.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.