Marvel Cinematic Universe kurulduğu yıldan beri her yıl üzerimize üçer üçer film attı biz de haliyle bu bolluğa alıştık. Ama en son çıkan Marvel filmi olan Spiderman: Far From Home filmi üzerinden toplam yedi ay geçti. Böylesine bir araya alışık olmayan bizler için bu çok uzun bir süre. Hani beğeniriz beğenmeyiz ama yine bekleyeceğimiz, konuşacağımız, üzerinde muhabbet döndürebileceğimiz filmler olmadan geçen uzun bir süreydi bu. Neyse ki Phase 4’ün ilk filmi olacak olan Black Widow’dan haberler geliyor da bu özlem de artık sona eriyor. Hadi hadi kabul edin siz de özlediniz Marvel filmlerini konuşmayı, eleştirmeyi. O zaman gelin hemen özlemimizi giderelim ve dün gece gelen Black Widow Final Trailer’ın üzerinde birkaç kelam edelim.

Black Widow karakterine odaklanacak bir filmin, daha önce de söylediğimiz üzere bir ajan filmi olması gerekiyor. Her ne kadar ilk fragmanlarda tam olarak bu havayı tutturup bize istediklerimizi verseler de Michael Bay’in yönettiğini düşündüğüm son fragmanla beraber filmin havası “gizli ajan” filminden “özel ajan” filmine evrilmiş. Yani filmin başlarındaki o gizlilik, taktik operasyonlar gitmiş patlamalar, çarpışmalar ve silahlar gelmiş. Peki bu kötü bir şey mi? Tabi ki hayır!

Bakın olay tamamen nereden baktığınız ile alakalı. İlk fragmanı yorumlarken aklıma Winter Soldier filminin o mükemmel açılış sekansı tonunda bir film hayal etmiş ve buna çok coşmuştum. Ama şimdi elimde 007 James Bond filmlerine benzer bir film var ve buna da ayrı coşuyorum. Dediğim gibi bu biraz filmden ne beklediğiniz ile alakalı ve kişiden kişiye değişiyor.

Gelelim bu fragmanın bize öncekilerden farklı ne verdiğine… İlk fragmanımızda Civil War filminden sonra kafası karışan Romanoff’un Rusya’ya giderek geçmişinin izini sürdüğünü, ailesiyle yeniden bağ kurduğunu ve Taskmaster adındaki bir kötü karakter ile savaştığını izlemiştik. Bu fragmanda ise bütün bunlara sebep olan olayların Romanoff’un Avenger olmadan önceki hayatıyla doğrudan bağlantısı olduğunu öğreniyoruz. Taskmaster’ın, Natasha ve diğer özel KGB ajanlarının yetiştirildiği Red Room’u kontrol ettiğini, Natasha Romanoff’umuzun ise kendisine yapılanların başkalarına yapılmaması için bu yapılandırmayı tamamıyla sona erdirmek istediğini anlıyoruz. Tabi, bu o kadar da basit olmayacak gibi görünüyor.

Fragmanda iki nokta için parantez açacağım. Bunlardan ilki Natasha’nın kız kardeşi. Şimdiye kadar fragmanların bize gösterdiğine bakarak gerek replikleri olsun gerek dövüş sahneleri olsun inanılmaz güzel yeni bir karakter ile tanışacağımızı hissediyorum ben. Hani filmden çıktıktan sonra belki de “Buna da solo film yapın!” diye Marvel’a iletilen hayran mesajları görebiliriz gibime geliyor.

İkinci konu ise tabi ki Taskmaster… Kötü adamımızın her karşımıza çıktığında hissettiğimiz o tehlike duygusu daha şimdiden insanın aklına “çok iyi bir kötü adam olmuş” düşüncelerini getiriyor. Taskmaster’ın, Natasha’nın dövüş kayıtlarını izlediği sahnede yeteneğine dair ilk kez bir ipucu veriliyor. Öte yandan Taskmaster’ın önce Captain America’nın kalkanına benzer bir kalkan kullanması daha sonra Hawkeye’ın alametifarikası olan bir yay ve ok ile savaşması ve son olarak Black Panter’ın özel pençe hareketini yapması muhtemelen Romanoff’un geçmişinin yüzüne vurulacağının bir habercisi.

Son olarak filme dair yayınlanacak son fragmanda çok tanıdık bir yüz ile beraber Amerika’nın da Romanoff’un peşini bırakmayacağı anlaşıldı. Bir ordu asker ile beraber Black Widow’un peşine takılan General Thunderbolt Ross anlaşılan o ki Rusya’ya girerek sırf Sokovia Antlaşması’nı çiğneyip geçtiği için birkaç yüz tane yasayı hiçe sayıyor. Her ne kadar Rusya’ya Romanoff’un ele geçirmek için gitse de muhtemelen bir noktada Taskmaster’ı yakalamak için Natasha’ya yardım edecektir. Çünkü Natasha bir yerde yarı Amerikalı sayılır. Onu Rusların eline bırakacak değildir öyle değil mi?

Açıkçası ben filmi “bir şaheser geliyor” seviyesindeki bir heyecanla beklemiyorum ama yine de izlemek için meraklandığım ve heyecanlandığım bir film olacak gibi gözüküyor. Sizler ne düşünüyorsunuz son fragman ile ilgili? Hala heyecanlı mısınız?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Comment

  1. Cloud Blood Reply

    Tipik bir Marvel filmi olacak. Diğerlerinden zevk alanlar bundan da keyif alacaklar.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.