Çok acayip bir şey oldu bu hafta. Ben ki yıllardır aymaz Marvel hayranı olarak bilinirim, etrafımdan bu yüzden azar da yemişliğim, dalga da geçilmişliğim vardır; bu hafta sizin için en son çıkan çizgi romanlardan bir seçmece hazırlarken buraya ekleyecek tek bir çizgi roman sayısı bulabildim; o da aylardır gömmekten bir hâl olduğum Jonathan Hickman’ın New Avengers serisinden oldu. Ne hâller geldi başıma bilmiyorum, ama üstelik söylemeye de çekiniyorum, ama listede bir de Grant Morrison eseri var. Kıyamet alameti olabilir sevgili geekler. Koruyun, kollayın kendinizi.

 

Gotham Academy #6 (DC)

Gotham Academy

Açık konuşayım, Gotham Academy’yi pek takip etmiyordum ben. Hatta bu hafta ancak bu sayıyı okuduktan sonra geri dönüp “neymiş bu be” deme ihtiyacı hissettim. Serinin metinleri hoş, Batman havası muhakkak yakalanmış, ortada ilgi çekici bir konu dizilişi de var. Ama beni asıl çeken çizimlerin kalitesi oldu. Gotham Academy uzun süredir DC’nin elinde kalan nadir epik serilerden biri olarak lanse ediliyordu ki, bu tetkikte DC’nin Karl Kerschl’a çok borcu var. Okunmaya devam edilmeli bu seri.

 

Hit: 1957 (Boom!)

Hit 1957

Anladığım kadarıyla bu Hit: 1955 adlı bir serinin devamı. Kapağından da, isminden de anlayabileceğiniz gibi iki seri de “film noir” havası yaşatmaya çalışan çizgi romanlar. Bu çizgi romanlarda sık sık övgüsü döşenilen bir müessesedir, hatta yer yer filmler ve oyunlar da bu sıraya katılır. Fakat bunların hiçbiri Hit: 1957 kadar ilgimi çeken bir portre çizememişti. Dönemi pohpohlamadan, sime batırmadan, fazla da karanlığını abartmadan gösteriyorlar. Hit: 1955’i okumak şüphesiz bir şeyler katacaktır, fakat ben bu kadar güzel noir havası içerisinde pek eksikliğini hissetmedim.

 

Nemo: River of Ghosts (Top-Shelf)

Nemo River of Ghosts

Alan Moore reis çizgi roman yazar da biz buraya almaz mıyız? League of Extraordinary Gentlemen’dan kopan Nemo üçlemesini en sonunda sonlandırdı Alan Moore. Çok açık konuşayım, Nemo serisinin önceki işlerini okumuş olmanız şart değil, fakat League of Extraordinary Gentlemen’ın ilk cildini dahi okumadıysanız, muhteşem dokunaklı final sizi fena hâlde teğet geçecek. Ama eğer League külliyatına hâkimseniz, gerçekten de çok tatmin edici ve vurucu bir kapanış var bu sayfalarda.

 

New Avengers #32 (Marvel)

New Avengers

Daha önce de bilumum yerde belirtmiştim, Hickman’ın New Avengers ve Avengers’da giriştiği Time Runs Out hikayesini fazlaca kompleks buluyorum; ama neticesinde bu anlaşılabilir ve gerekli bir karmaşıklık, o yüzden de dışarıda kaldığımı kabul ediyorum. Genelde bön bön sayfalara bakarak geçiyordu Avengers / New Avengers maceram. Ama bu sefer, daha farklı bir şey oldu. Hickman bu sayıda odak noktasını kozmik olaylar ve bunların Reed Richards seviyesi açıklamalarından biraz sıyırmış, daha şahsi bir hikayeye yer vermiş. Spoiler vermeyeyim, tat kaçırmayaym, ama hissiyat seviyesi Over-9000, bunu bilin…

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Comments

  1. Salih Kalla Reply

    oyle yerde bitmiski new avengers 32 haftaya carsamba ya kadar buyuk bir bosluk olacak. serideki en epik hikayeydi resmen.

  2. aslinda bir hafta en iyi 10 batman hikayesi, diger hafta baska bir karakterin en iyi 10 hikayesi gibi bi baslik acsaniz cok seviniriz.Kacirdigimiz guzel hikayeleri bulup okuruz.En bilinen ve okunan , batman spiderman x men gibi karakter veya gruplardan baslasaniz daha da guzel olur hatta.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.