İlginç şeylerdir doğum günleri. Yeni bir yaşı, yeni bir yılı kutlarken; bir yandan da geçmiş olan seneye bakar, anılarınızı yad edersiniz. İyi televizyon dizileri de bu anları karakterlerinin arasındaki bağları vurgulamak, gelişen ve değişen kişilik özelliklerini vurgulamak için kullanırlar. Kimi karakterler başardıkları şeyleri, atlattıkları engelleri anar; kimileri ise kaybettiklerine odaklanır yasını tutarlar. İlginç anlardır doğum günü temalı dizi bölümleri.

Düşündük ve fark ettik ki, güzel dizilerde doğum günü temalı bölümler her zaman ayrı bir unutulmaz geliyorlar bize. Olan biteni hiçbir zaman aklınızdan çıkarmıyorsunuz. Genelde dizinin geçmişinden konuk oyuncular geri geliyor, güzel flashback’ler yaşanıyor, karakterlerin temeli iyice dolduruluyor. Uzak gözüken karakterler yakınlaşıyor, kendinize yakın hissettiklerinizi ise iyiden iyiye içselleştiriyorsunuz. Nedense doğum günü bölümleri hep özel oluyorlar.

Hazır durum böyleyken, en güzel doğum günü temalı dizi bölümlerini listeleyelim dedik. Atladığımız varsa, her zamanki gibi yorumlarda belirtebilirsiniz. Listelerin en kutlusuna buyurun!

 

1. The One Where They All Turn Thirty (Friends)

Friends

Listeyi Friends’in klasik bölümlerinden biriyle açıyoruz. Yedinci sezonun on dördüncü bölümü, Rachel’ın doğum günü etrafında şekilleniyordu. Flashback’lerle gösterilen diğer 30. yaşgünü kutlamaları arasında Joey’ninki hâlâ favorimizdir. “NEDEN TANRIM NEDEN? BİZİM BİR ANLAŞMAMIZ VARDI!”

 

2. Older and Far Away (Buffy and the Vampire Slayer)

Buffy

Buffy’nin geniş külliyatında her zaman doğum günlerinin ayrı bir yeri vardır ve Buffy’nin her doğum gününde Sunnydale’in başına garip şeyler gelir. Fakat bizim favorimiz tüm o özel günler arasından 6. sezonun 14. bölümü Older and Far Away’dir. Dawn’ın bir şeytanla yaptığı anlaşma sağ olsun, kimse Dawn’ın yanından uzaklaşamaz. Konsept güzel olunca, bölüm de izlettiriyor kendini!

 

3. Stark Raving Dad (The Simpsons)

The Simpsons

The Simpsons gibi 25 sene sürmüş bir dizinin herhalde yapmadığı bir şey, dokunmadığı bir “trope” kalmamıştır; doğum günü bölümleri de bunun istisnası değil. Fakat Lisa’nın 10. yaş gününü anlatan Stark Raving Dad yine de bambaşkadır. Özellikle Michael Jackson’ın söylediği doğum günü şarkısının hastasıyız.

 

4. Time Flies (Six Feet Under)

Six FEet Under

Six Feet Under’ın son sezon bölümlerinden Time Flies, Nate’in 40. doğum gününü anlatır. Bu dizinin sonunu bilenler için felaket derecede manidar bir andır. Bütün aile dizide son bir kere toplanır, tüm kartlar masaya yatırılır. Bitmekte olan şeylerin bir habercisidir adeta Time Flies’daki doğum günü partisi.

 

5. Fifty-One (Breaking Bad)

Breaking Bad

Walt’ın 50. yaş günüyle başlayan dizi, beş sezon sonra, kimsenin aklının hayalinin almayacağı bir yıl içerisinde yaşananlardan sonra son sezonunda Walt’ın 51. yaş gününü kutlar. Bu doğum gününü özel yapan şey, kopma noktasına gelene kadar gerilen Walter-Skyler ilişkisidir. Skyler’ın havuza girdiği sahne herhalde dizinin en güzel çekilmiş sahnelerinden biridir zaten.

 

6. The Peanut Reaction (The Big Bang Theory)

Big Bang

The Big Bang Theory’nin görece iyi ilk sezonundan gelen bölüm, Penny’nin Leonard için düzenlemeye çalıştığı doğum günü partisini konu alır ama, bölümün başrolü adını da koyan Howard’ın fıstık alerjisidir. Bir yandan Penny-Leonard ilişkisine de değinir elbette bölüm. Eğlencelidir.

 

7. Michael’s Birthday (The Office)

The Office

The Office, Steve Carell olmasaydı da iyi bir dizi olurdu, ama onu efsane yapan Carell’in performansıdır. Bu bölüm için de aynı kural geçerli. İkinci sezonun on dokuzuncu bölümünde bir yandan Kevin’ın kanser korkusu alttan alta izleyiciyi germektedir. Bölümü güzel yapan da budur zaten.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.