Elbette bütün Türkçe Rap için bir Spotify çalma listesi yapmak zor iş. Çünkü birincisi, Türkçe Rap nereden başladı? Bunu belirlemek çok zor. Bizim çalma listemiz bu soruya alternatif ve akademik hiçbir dayanağı olmayan şu cevabı veriyor: Ali DesideroMFÖ’nün 1990 tarihli şarkısı şeklen ve kategorik olarak bir rap parçası. Bunun rap müziğin Türkçe müzik radyolarını işgal etmeye, Türkiye’deki insanların kalbine misafir olmaya başladığı 90’lar ortasından önce geldiği açık. Bir etkisi olduğu? Muallak.

Muallak olmayan şey ise Cartel. İkinci şarkımız da o. Bir anda Türkiye’ye hip hop diye bir şeyin bu dilde mümkün olduğunu ispat eden, bir numara, en büyük ve cehennemden çıkan en çılgın Türk olan müthiş grup Cartel’in ömrü uzun olmadı; ama bu parça bizce sonraki her şeyin bir şekilde bağlanabileceği bir çıkış noktası. Hakeza Nefret de öyle, onların ikonik parçası İstanbul da listemizin üçüncü sırasında. Araya kısa bir 9 Canlı attık, Farazi ile ortak çalışmaları o dönemlerin hissini çok güzel veriyor diye.

Ardından da iki titan var: Ceza ve Sagopa Kajmer. Türkçe Rap’in gelişimine daha çok etki etmiş iki isim bulmak zor. Öyle ki, trap müziğin Ankara istikametinden yükselmesine kadar Türkçe Rap yapan çoğu müzisyeni iki kategoriye ayırmak mümkündü. Sagopa gibi daha edebi, daha melankolik hikayeleri daha kaygan bir flow ile anlatan rapçiler bir tarafta. Ceza gibi daha teknik, daha keskin bir flow üzerine daha agresif hikayeleri anlatan rapçiler bir tarafta.

Elbette Mode XL var orada, naçizane; şahsi favorim. Sonra da dolanıyoruz sağda solda. Bir yandan flow konusunda belki de janrın gördüğü en iyilerden biri olan Allame var. Öte yandan bence kendi meşrebinde eşsiz bir çekiciliğe sahip olan (ve listeye cidden koyduğumuz) Diyar Pala var. Bir de Genç Kalemler ekürisi var: Sokrat St, Şanışer, Ağaçkakan… Finalde de Ezhel.

Listemiz şöyle duruyor.

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.