Ndemic Creations’ın geliştirdiği Plague Inc.’in özel bir oyun olduğunu zaten biliyorduk. Çok uzun süredir Android ve iOS için piyasada olan Plague Inc, oyunculara kendi ölümcül hastalığını dünyaya salıp, gelişimini kontrol etmek vasıtasıyla yayılmasına sebep olma fırsatı veriyordu. Hatta yakın zamanda (meali: oldu aslında bayağı) oyun “Evolved” ismi altında, gelişmiş grafik ve özelliklerle Steam’e çıkmış, akıllıca promosyonlarla da baya sükse yapmıştı. Mesela Dawn of the Planet of the Apes’in çıkışından sonra oyuna Simian Flu eklenmişti.

İşte böyle şeylerle kazandı kalbimizi Plague Inc. Bir de Allah için, 28 Days Later, I Am Legend gibi filmlerde gördüğümüz post-apokaliptik dünyayı yaratıyor olma hissini çok güzel veriyordu oyun. İnsanın hastalığını yapıp yaydıktan sonra dünyaya inip içeride bir post-apokaliptik hikaye yaşayası geliyordu gerçekten… Yalnız oyunun bir de şöyle bir tarafı vardı ki, bulaşıcı hastalıklarla ilgili ilginç bir perspektif kazandırıyordu insana. Her bulaşıcı hastalığın arkasında telefonunda vakit öldüren biri vardır demiyorum ama, belli ki başka bir havası vardı oyunun. Öyle ki, ABD Hastalık ve Korunma Merkezi oyunun yapımcısını konuşma yapmak için resmen ofisine davet etmişti.

154-h650

Gerçek dünyaya bir defa daha bağlandı Plague Inc. Bu sefer biraz garip bir yerden. Oyunun yapımcısı James Vaughan, Ebola virüsünün gerçek dünyada yayılmaya başlamasından sonra Android ve Google Play üzerinden gerçekleşen Plague Inc download’larının %50 arttığını belirtti. Belirtelim, Plague Inc zaten baya ciddi bir indirme rakamına sahipti. Yani 4’ten 6’ya çıkmış bir şey değil bu, onlarca milyon insandan bahsediyoruz.

Bu neden olmuş olabilir? Ebola insanların merakını pik yaptırttı tamam, ama o insanlar “dur öteki tarafı nasılmış bunun” mu dedi? Tam çözümleyemiyorum. En azından işin içinden bir hayır çıkacağa benziyor. Vaughan Polygon’a verdiği röportajda bir şekilde Plague Inc’in başarısını bu tip bulaşıcı hastalıklarla savaşmaya katkısı olacak bir şeye çevirmek istediğini belirtti. Şu sıralar büyük vakıflar ve bağış organizasyonlarıyla temasta olduğunu söyleyen Vaughan, bir şekilde bütçe toplamaya çalışacak.

Vaughan’a helal olsun deyip, size soruyoruz, nedir bunun hikmeti? Plague Inc’le Ebola’nın bağı nedir?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.