Rise of the Planet of the Apes uzun ismine rağmen bir rebootun nasıl yapılmasıyla ilgili ders vermesi anlamında çok önemlidir. Elinizde orijinali bilen fanboyların kutsal olarak gördüğü, benim gibi o jenerasyona yetişememiş ama ismen tanıyanların saygıyla baktığı, benden sonraki jenerasyonların da hemen hemen hiç bir fikri olmadığı, fikri varsa bile Burton’ın en kötü işlerinden biri olan yeniden çevirimden bilip umursamadıkları bir marka var. Yani yaptığın iş fazlasıyla riskli, bilenleri hayal kırıklığına uğratma şansı yüksek, bilmeyenleri de filme çekme olasılığın düşük.

Buna rağmen ortaya öyle bir iş çıkartıyorsun, sonunda beğenen beğenmeyen herkes en azından bu markaya yeniden saygıyla bakabiliyor. Tabii klasik olarak devam filmi hem ilk filmin başarısının altında kalmasından, hem de hikayede geçiş dönemi olmasından dolayı aynı etkiyi yaratamasa da, üçüncü film için heyecanımızı korumayı ve yer yer arttırmayı başardı. Haliyle bu filmle ilgili yeni bir haber gelince kayıtsız kalamıyoruz.

171485_1

Filmden gelen en son haber, kariyerinde gerçekten çok çeşitli rollerde yer almış Steve Zahn’in kadroya katıldığı yönünde. Kendisi Andy Serkis gibi motion capture maymunlardan birini oynayacak. Özellikle komedi filmlerindeki rolleriyle dikkat çeken, benim en son Modern Family’de gördüğüm Zahn, pek çok dramatik rolün de hakkını vermiş bir oyuncu.

Filmin kadrosunda Zahn dışında elbetteki Andy Serkis, onların yanında da filmde insan olarak görünecek olan Woody Harrelson ve Gabriel Chavarria yer almakta. Dawn of the Planet of the Apes’in yönetmeni Matt Reeves aynı koltuğa tekrar oturacağı gibi senaryoyu da kendisiyle birlikte Mark Bomback. Andy Serkis geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada şöyle konuşmuştu:

War-of-the-Planet-of-the-Apes

“Bu son filmde olabilir ve ya dördüncü, beşinci filmler de olabilir. Kim bilir? Olayları özetlemek ve ya tamamen sonuçlandırmak gibi bir zorunluluğumuz yok. Eninde sonunda orijinal “Planet of the Apes”e geleceğiz ama bunun ne kadar süreceği belli olmaz.” demişti. Açıkçası kaliteyi koruyup markayı sömürmeye başlamadıkça istedikleri kadar çekebileceklerini düşünüyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz yeni Planet of the Apes prequel serisi hakkında geekler?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.