Dürüst olmak gerekirse süper kahraman filmlerini yapan insanlar tarafından bu janraya mensup işlerin doğal gelişiminin “daha karanlık olmalı” cümlesine indirgenmesi bana acayip geliyor. Sanki maskeli kahraman filmi çeken herkes söz birliği etmişçesine, devam işlerini tamamen bu cümlelerle anlatıyorlar. “Bu sefer daha karanlık olacağız“, “Daha karanlık”, “Önünüzü göremeyeceksiniz, öyle karanlık…“. Ne bileyim, biraz basmakalıp.

Ama işin içerisinde Civil War gibi, kendinden çarpık bir konu olunca, daha karanlık ister istemez altı dolu bir söylem hâline geliyor. Evet, Civil War’ın daha karanlık olması gerekiyor; özellikle de üçüncü filmi olduğu seri, temelinde Amerika’nın idealizmini kaybedip, bir korku devletine dönüşmesini işliyorsa. O yüzden, doğruluğu pek yüzde yüz olmasa da, BDM’in aldığı, bizim de Comicbook.com’da gördüğümüz bu duyum, sizi sevindirebilir.

Civil War Fragman  16

Gelen haberlere göre, Marvel Studios eşrafının filmin son üçte birlik bölümünün fazlaca yoğun ve sert olduğuna dair bir kaygısı varmış. Bu kaygıları gidermek adına, Hollywood’da çok yaygın olan bir yönteme başvurmuşlar: Seyirci testi. Bu yöntemde stüdyolar, bir salona önceden seçilmiş ve farklı demografik kitleleri temsil eden deney seyircileri toplar, filmi izletir, çıkışta da anket yaparlar. Hatta genelde, aynı kitleye uyduğu düşünülen gruplara filmin farklı versiyonları izletilip, öyle bir sonuca varılır.

İşte Marvel, bu testleri uygulamış, ve gelen sonuçlara bakmış. Test grupları, tamamen filmin saptığı karanlık virajın yerinde ve gerekli olduğunu savunmuşlar. Böyle olunca, Marvel “E canımıza minnet” demiş, filmi aynen sondaki ağır hâliyle bırakmaya karar vermiş. Ve gelen dedikodulara göre, film gerçekten de son düzlüğünde “kroşelerini sakınmıyormuş”. E kağıt üzerinde çok iyi, ama hâliyle bunu sızdıran film için beklenti yükseltmeye çalışan Marvel’ın kendisi de olabilir. Yine de, bir köşeye yazmak gerek; akılda bulunsun. Film dev karanlık çıkarsa, hakikaten gerçekmiş deriz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.