Bunca senedir bir sonuca bağlanamayan, zaten bağlanmasını bırakın ortaya çıkmasının bile anlamsız olduğuna inandığımız bir Marvel-DC savaşı var, bildiniz mi? Heh, işte o olay yeniden alevlendi. Ha, zaten hiç dinmemişti ki diyebilirsiniz; çok da haklısınız. Ama Marvel ya da DC bünyesindeki profesyonellerden hiçbiri bu savaşı çıkaran tarafa ait değil. Bu savaş, tamamen iki “cephe” olarak adlandırılan tarafların hayranları tarafından gerçekleştirilen bir eylem. “Benim babam seninkini döver!” çocuksuluğundan hallice olan bu çekişmenin tek bir mantıklı açıklaması da yok zaten. Yine de insan ırkının genlerinden gelen bir özellikten olsa gerek, sürekli olarak kutuplanıp birbirimizle savaşmaya gerçekten müthiş derecede tav oluyoruz.

Fakat bu sefer yapılan saldırıyı kınayan profesyoneller tarafından gelen olgun bir cevap var ve biz bu tür şeylerin gerçekten büyük hayranıyız.

captain-marvel

Anlatalım: Marvel‘ın ilk kadın baş rollü süper kahraman filmi olacak olan Captain Marvel, geçtiğimiz hafta bazı eleştirmenlere yorumlamaları için erkenden gösterildi ve birtakım iyi yorumlar aldı. Bu konuda henüz seyirciyle buluşamayan filmi bizler bekleyeduralım, hayran kitlelerinin toksik olan bir bölümü de sırf çocuksu saçma sebepler gerekçesiyle Captain Marvel filmine Rotten Tomatoes’da Marvel tarihindeki en düşük puanı “İZLEMEK İSTEMİYORUZ NOTU”nu vererek aktif bir saldırıda bulundu. Bu açık bir saldırıydı, çünkü film henüz belli başlı eleştirmenler haricinde izleyiciye sunulmadı.

Peki sebepleri neymiş bilmek ister misiniz? Emin değiliz, hatta böyle bir şeyi gerekçe olarak sunmalarını bile çok mübarek yerlerimizle gülerek karşıladık ama; anlaşılan o ki, filmin ismi Captain Marvel diye açılmış bu savaş. Nasıl yani? Evet, gerçekten de: NASIL YANİ?

Şöyle ki, bunca toksik insanın böyle bir karar vermesindeki tek sebebin bir kadın kahraman olmasını bekliyorduk aslında. Ama asıl sebep Carol Danvers’ın, Billy Batson olarak tanıdığımız Shazam’in “Captain Marvel” unvanını çalmasıymış ne yazık ki. Şaka yaptığımızı sanıyorsunuz, değil mi? Ama hayır, hepsi gerçek.

Çizgi roman geçmişinde Captain Marvel ismiyle de tanınıyordu Shazam, evet. Bu ortaya yeni çıkmış bir gerçek değil. Daha evvelden Ms. Marvel olarak yer aldığı Marvel çizgi roman evreninde Captain Marvel titrine yükselen Carol Danvers’ın meselesi de en azından beş-altı yıllık bir geçmişe sahip halihazırda. Ancak gelin görün ki bir kitle sırf “isim çalıntı” bahanesini öne sürerek böyle bir düşük puan “izlemek istemiyoruz notu” vermişler. Yazık.

https://www.youtube.com/watch?v=YrfaFqIgftc

Shazam’i canlandıran Zachary Levi ise çıkıp kibar ama had bildiren bir video ile cevap vermiş bu saldırıya yönelik. Kısaca özetini anlatmamız gerekirse kendisi şöyle diyor: “İki kahramanın da unvanı Captain Marvel diye bir gerekçeyle, sırf DC’yi desteklemek için, Brie Larson’ın filmine olumsuz yorum yapıyorlarmış insanlar. Sırf adı Captain Marvel diye birbirimizle yarışmamız gerekmiyor. Eğer böyle yaparsanız bu DC’ye destek olmak falan değildir millet. Ortada bir savaş yok. Bir taraf seçmeniz gerekmiyor. Umarım iki filme de coşuyorsunuzdur, iki filme de gidersiniz. Ama bu kadar da düşmeyin.”

Sırf Chuck fetişim yüzünden Zachary Levi’ı destekleyen bir yazı yazdığımı düşünmeyin; burada adil bir ‘oyun’ oyuncusunu ve elbette de geek kültürünün hak etmediği kadar düzgün bir insanı görün istedim, hepsi bu.

Bu Marvel-DC hayali savaşında hayranların saçmalıklarını desteklemeden birbirlerine destek olan başka profesyonelleri de yorumlarda paylaşmak isterseniz, buyursunlar efendim!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.