Dune filmi o kadar sessiz sedasız yaklaşıyor ki eminiz çoğu insan böyle bir filmin varlığından bile habersizdir. Kitabını okuyan hemen hemen herkesi, David Lynch’in elinden çıkan 1984 yapımlı filmi hayal kırıklığına uğramıştır, bundan eminiz. Yine de gelecek sene çıkacak filmin sonunda Dune’un hak ettiği kalitede bir yapım olacağına olan güvenimiz gün geçtikçe artıyor.

Önce Geliş filmini beyaz perdeye uyarlayarak herkesin beğenisi toplayan Denis Villeneuve’nin Dune filmini yöneteceğini duyunca açık açık heyecanlanmıştım. Daha sonra Blade Runner’a bir devam filmi çekileceği açıklandığında iyiden iyiye heyecanım artmış artık iki kat sabırsızlanmaya başlamıştım. Aynı adam hem en sevdiğim kitabın uyarlamasını çekecek hem de kült olmuş bir sinema filmine devam filmi çekecekti. Açıkçası birazcık hayran olmadım değil, çünkü Blade Runner gibi bir sinema yapımına devam filmi çekmek her yiğidin harcı değildi.

dennis

Blade Runner 2049’u izlerken her saniye, her karede Dune’a dair bir iz aradığımı itiraf ediyorum. Her saniye acaba bu adam yapabilir mi, batırır mı gibi düşüncelerden kendimi alamadım. Ama film bittiğinde içim bir huzurla doldu ne yalan söyleyeyim. Dediğim gibi Blade Runner o kadar güzel bir filmdi ki gözümde ona gelecek bir devam filminin kötü olacağına emin gibiydim ama Denis Villeneuve yüzümü kara çıkarttı. İlk filme yaraşır bir devam filmi çekti ve artık Dune için doğru adam olduğuna bence herkese kanıtladı.

Denis Villeneuve hakkında kaygılarınız mı var, anlarım. Ama sizi bu filme heyecanlandırmak için elimdeki malzemeler daha bitmedi. Filmin iki senaristinden biri Eric Roth; hani Forrest Gump, Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi ve Bir Yıldız Doğuyor filmlerinin yazarlığını yapan Eric Roth. Diğer senarist ise Marvel’ın bana göre en güzel filmlerinden biri olan Doktor Strange’i yazan Jon Spaihts. Yani yönetenin yanında yazarlarımız da sağlam.

Hala heyecanlanmadınız mı? Hadi gelin sizi oyuncu kadrosuyla tanıştırayım. Başrolümüz Timothée Chalamet, Paul Atreides olarak karşımıza çıkacak. Paul’un babası Dük Leto Atreides’i, Disney’in Star Wars filmlerindeki oyunculuğuyla filmdeki nadir güzel şeylerden biri olan Oscar Isaac canlandıracak. Atreides Evi’nin en büyük rakibi olan Harkonnen Evi’nin lideri Baron Harkonnen’i, Thor filmlerinden tanıdığımız Stellan Skarsgård yanında ise Arrakis’i uzun yıllar yöneten Rabban’ı daha önce yönetmen ile Blade Runner 2049 filminde beraber çalıştığı ve yine Marvel filmlerinden aşina olduğumuz Dave Bautista oynayacak. Ayrıca İhtiyarlar Yer Yok filmiyle Oscar kazanan Javier Bardem de Fremen kabilesinin lideri ve Paul’un hocası Stilgar’a hayat verirken ünlü kılıç ustası Duncan Idaho rolünü Game of Thrones ve Aquaman’deki performansıyla herkesi kendine hayran eden yükselen yıldızımız Jason Momoa oynayacak.

qibgod8xbube07tm3be0-1021x527

Siz bunları sindirmeye çalışırken ben de yeni haberimi sizlerle paylaşayım. Muhteşem bir performans ile Thanos’u beyaz ekrana taşıyan, daha sonra Deadpool filminde oynadığı Cable rolü ile 2018 yılına damga vuran Josh Brolin Dune filmi kadrosuna katıldı. Filmde Paul’un kılıç öğretmeni ve yetenekli bir müzisyen olmasıyla öne çıkan Gurney Halleck rolünü üstlenecek. Sürekli bir yerlerden alıntılar yaparak konuşan ve evrenin en iyi kılıç üstatlarından biri olan bu karakter için Josh Brolin’in seçilmesi bence oldukça doğru bir karar.

20 Kasım 2020’de çıkacak filmin kadrosu için her geçen gün yeni oyuncu dedikoduları da geliyor. Paul’ün sevgilisi biricik Chani’miz için yine tanıdık bir yüz olan Zendaya’nın olacağı konuşuluyor. Valla ben şimdiden iki bilet aldım filme. Yahu siz hala heyecanlanmadınız mı?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.