Çin malı ürünlere ülkece ve hatta dünyaca bakış açımız belli. Genel itibariyle ucuz, kalitesiz ve bir şeylerin fena halde araklanmış hali olurlar. Bunu yaparken de amaç çok bellidir, hem lisans ücreti gibi masraflardan kaçınırlar hem de oldukça uygun fiyatlara çaktıkları ürüne benzer kopyalar üretirler. Tabii bu algı son yıllarda yıkılıyor da bir yandan. Bunun bizi ilgilendiren tarafı ise Çin menşeili video oyunları.

Özellikle geçtiğimiz son iki-üç yılda sürekli adını duyduğumuz ve Epic Games, Ubisoft, Activision-Blizzard gibi, batı oyun dünyasında hatırı sayılır yeri olan şirketlere büyük yatırımlar yapan Tencent adlı devasa firmasıyla, mobil oyun pazarında bini bir para olan hyper casual yapımlarla ve hâlâ varlıklarını bir şekilde sürdüren birçok MMO oyun ile Çin, ülke olarak oyun sektörüne oldukça alışık. Fakat az önce saydığım şeyler sizde tıpkı bende de olduğu gibi “Banane bundan” tepkisi oluşturuyorsa yine Çin’de kurulmuş ve Tencent’ten ayrılmış insanların oluşturduğu Game Science stüdyosundan gelecek olan Black Myth: Wukong’un yeni yayınlanan videosu, eminim bir “İyiymiş ha!” dedirtecek.

Black Myth: Wukong, ilhamını Journey to the West adlı Çin romanından alıyor ve başrolüne de tıpkı o romandaki gibi Maymun Kral karakterini koyuyor. Tabii bu roman oldukça popüler ve Doğu Asya kültüründe de önemli bir yere sahip, dolayısıyla yapımcılar oyuna ekstra özen gösteriyorlar. Ayrıca bağımsız bir stüdyo olan Game Science için bu proje bir nevi kendini kanıtlama fırsatı.

Bağımsız stüdyo nasıl böyle bir oyun yapabilir ki? Kesin işin içinde bir bit yeniği var“, şüphesini altüst edip bizi şaşırtırlarsa bundan sonra, AAA oyunlar için batılı dev firmalardan medet ummamız gerekmeyebilir fakat işte, bu videolar fazla cilalanmış ve gerçeklikten uzak çıkarlarsa da doğu taraflarından gelecek sonraki benzer oyunlara karşı önyargımız oluşabilir.

En son yayınlanan ve bu haberde sizinle paylaştığımız oynanış videosunda ise önceki videolardan daha da fazla detay görüyoruz oyuna dair. Güzel bir kış atmosferi ki oyunlarda buna bayılırım, fena durmayan combat, devasa bosslar derken, karşımızda soulslike bir oyunun durduğu, oldukça tahmin edilebilir. En beğendiğim kısım ejderha saldırdığında Maymun Kral’ın, sopasının en üstüne tırmandığı yerler oldu.

Umuyorum ki aksiyon buradakinden daha da derinleşir ve oyundaki checkpoint noktaları insanı deli etmez, esinlendiği türün aksine. Ayrıca yapımcılar ”Sadece Maymun Kral’ın ön planda olduğu ve yan karakterlerin önemsenmediği bir hikaye olmayacak” da diyorlar kendi sitelerinde. Hype yapıp yapıp da muhtemelen 2023 yılında önce göremeyeceğimiz bu oyuna nasıl hazır olabilirsiniz diye düşünüyorsanız, Journey to the West’i okumak iyi bir seçim olabilir.

Maymun gibi bizim kültürümüzde genellikle olumsuz manalarda kullanılan bir hayvanın, böylesine önemli bir romanda başrolün en önemli yanlarından olması size de ilginç geliyor mu? Benim karaktere dair bildiğim şeyler Jet Li & Jackie Chan ikilisin bulunduğu The Forbidden Kingdom filminden geliyor; orada bayağı şen şakrak ve biraz fazla rahat bir karakterdi, burada ise bayağı ciddi duruyor.

Güzel filmdir, izleyin. Bütün bunların ardından söyleyecek sözünüz, paylaşacak düşünceniz varsa aşağıda bulunan sopaların tepesine çıkarak yazabilirsiniz. Bir de ilham olan esere dair bildiklerinizi ve videoyla oyundan gördüklerimizin ne kadar uyuştuğunu paylaşmayı ihmal etmeyin.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.