Spielberg “Çizgi roman trendi sona erecek” dese de, yapımcılar ve firmaların bu işi kolay kolay bırakacağını en azından yakın zaman için düşünmüyorum. Bir yanda sektörün en baba işleri farklı projelerle devam ederken diğer yandan merkezden uzakta olan işler de incelenmeye ve bunlar arasında dikkat çekenler için yeni projeler filizlenmeye devam ediyor.

Vertigo bu konuda şanslı. Constantine, iZombie, Lucifer falan derken pek çok işi kendisine televizyonda yer buldu. Şimdi bu listeye yeni bir isim daha ekleniyor: Y:The Last Man. Kendisi Sandman’den sonra Vertigo’nun en çok satan işi olarak dikkat çekiyor. 2002-2007 yıllarında toplam altmış sayı yayınlamış olan, eleştirmenleri oldukça etkilemiş ve pek çok ödül de almış olan çizgi romanın bilmeyenler için kısaca konusunu açıklayayım.

GalleryComics_V_1920x1080_20140700_YLME-Cv1.r1_5581b7a71e3766.87684092

Dünya yine bir felaket görmüştür. Bu sefer ki felaket yalnızca erkekleri dünyadan silmiştir. Sadece ana karakterimiz Yorick Brown ve kendisinin maymunu erkekliğin son temsilcisi olarak hayatta kalmışlardır. Kendisi şanslı mıdır, şanssız mıdır bunun cevabı ilerleyen zamanlarda ortaya çıkar, yalnız bu süreç ıslak rüyalarda tahayyül edilebileceği gibi bir “oh, sabahlar olmasın” şeklinde ilerlemez. İlginç değil mi? Maalesef okuma listemde hala kendisine sıra gelmedi ama konunun oldukça fazla bir potansiyele sahip olduğunu kabul etmek lazım.

Hollywood Reporter’ın haberine göre Fox’un kardeş kanalı FX de benle aynı fikirde ve bu konseptten kendilerini çizgi roman pastasından pay almalarını sağlayacak bir dizi çıkarma peşindeler. Henüz dizinin içeriğiyle ilgili herhangi bir detay paylaşılmış değil. Tek bildiğimiz çizgi romanın yaratıcısı Brian K. Vaughan’ın projeye dahil olduğu ve kendisine senaryo konusunda yardımcı olacak bir yazar arayışı içinde olunduğu.

GalleryComics_V_1900x900_20140900_y-last-man-book-1-sc_53b2fefccffe08.24374787

Bu projenin farklı bir mecrada şansını ilk denemesi olmayacak, çünkü 2007 yılında New Line çizgi romanın film haklarını almış, David Goyer, Carl Ellsworth ve yönetmen D.J. Caruso’yu da uyarlamayı hazırlamaları için görevlendirmişti. Fakat sonradan ekibin üçleme çekmek istemesi, New Line’ın ise iki saatlik tek bir film konusunda ısrarlı olması sebebiyle proje suya düşmüştü. 2014 yılında haklar tekrar Vaughn’a geri dönmüştü.

Ne diyorsunuz geekler? Televizyonda tutunabilecek bir fikir mi, yoksa kısa sürede silinip gidecek mi?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.