Yazan: Anıl Polat

Hangimiz küçükken orada burada gördüğümüz hayal ürünü şehirlere kamaşan gözlerle bakıp, keşke burada yaşasaydım, dememiştir ki? Kitaplarda, çizgi romanlarda, oyunlarda, filmlerde, çizgi filmlerde ve dizilerde; tükettiğimiz hemen hemen tüm kurgusal ürünlerde kurgusal şehirler yer almıştır. Kimileri yaratıcılıktan uzak olup pek ilgimizi çekemese de, bu yazıda onların aksine bizim, içinde yaşama hayalleri kurduğumuz, düşlerimizi süsleyen 10 kurgusal şehirden bahsedeceğiz. Tabii ki bu listede yer alan şehirlerin ilgi görmesinin tek sebebi konumları veya fiziksel koşulları değil; içinde yaşayan karakterler, yaşanan olaylar ve anlatılan hikayeler.

Caprica City | Battlestar Galactica

101_Caprica_City_Skyline

Caprica gezegeninin başkenti olan Caprica City, gerek gelişen teknolojisiyle gerek de kültürel unsurlarıyla ilgi çekmeye başaran bir şehir. Devasa piramit stadyumu ve hiç durmayan hareketli barları ile yaşamayı istediğimiz kurgusal şehirlerden biri. Battlestar ekibinin burayı neden üs olarak kullandığı belli.

Pandora | Avatar

Avatar-Flight-of-Passage-Scene-A-750x422

3D teknolojisiyle ve devasa gişe rakamlarıyla hafızalara kazınan Avatar filminin geçtiği yer olan Pandora; aslında bir şehir değil, ufak bir gezegen. İlginç ekosistemi, çevresindeki canlılar ve etrafındaki tehlikelerle birlikte Pandora en çok yaşamak istediğimiz yerlerden biri oldu.

Orbit City | Jetgiller

the-jetsons

60’lı yıllarda çok popüler olan ve içeriğiyle ilgi çekmeyi başaran Jetsons’ı muhtemelen hepiniz duymuşsunuzdur. Jetsons ailesinin maceralarını anlatan çizgi dizinin ilgi çekmesinin en büyük sebebi, aslında içerisinde bulundurduğu unsurlarla beraber olayların geçtiği yer olan Orbit City. Tüm binaların gökyüzünde yer aldığı, hizmetçi olarak robotların bulunduğu bu şehirde ne kirlilik bulunuyor ne de saldırgan uzaylılar. Tabii bir de bilim kurgu unsurları bu kadar fazla olunca hâliye Orbit City hayallerimizi süsleyen kurgusal şehirler sıralamamızda yerini almış oluyor.

Cloud City | Star Wars

cloud_city (1)

50’den fazla otelin, gazinonun ve bunların yanında Tiberian gaz madeninin de bulunduğu tam 392 kattan oluşan Cloud City, bulutların arasında yer alan son derece şık bir şehir. Empire Strikes Back filminde karşımıza çıkan şehri doya doya izleyememek biraz içimizde kalsa da bulutların arasında yaşama hayali bile yeterli.

Bedrock | The Flintstones

now-2fc64498-91e8-4f69-8ca1-70834a58dc2d-1210-680

Taş Devri’nde geçen eğlenceli maceraları anlatan Flintstones çizgi dizisinin geçtiği şehir olan Bedrock; çok eski ve gelişmemiş bir şehir olmasına rağmen orada yaşayan saf ve masum insanlar olduğu ve teknolojiden uzak, kafa dinlenebilecek bir şehir olduğu için listemizde yer almayı hak ediyor.

Springfield | The Simpsons

Familyguysimpsons0

Uzun yıllardır yayınlanan ve bölümleriyle pek çok yeniliği beraberinde getiren Simpsons dizisinin geçtiği şehir Springfield’da ne ararsanız var. Hiç durmayan aksiyon, hava kirliliği, kötü adamlar, saf insanlar… Her türden macera ve insanlar bulunuyor bu şehirde. İlginç olaylarla beraber, yaşaması heyecanlı olabilecek bir şehir.

Bikini Bottom | Spongebob Squarepants

Bikini_bottom_spongebob_movie_2

Anlatmaya gerek yok sanırım. Birbirinden yaratıcı, zevkli, komik ve eğlenceli karakterleriyle; gerek Krusty Krab’te yaşanan olaylar olsun gerek sempatik Spongebob’un hareketleri olsun Bikini Bottom kesinlikle yaşamak istediğimiz yerlerden biri. Denizin altında bu sevimli karakterlerle yaşamayı kim istemez ki?

Asgard | Thor

thor-ragnarok4

Gerek İskandinav mitolojisinde gerek çok tepki alan Thor filmlerinde Asgard’ı farklı açılardan gördük. Altından heykelleriyle, büyük savaşçılarıyla, içinde bulunan muhteşem fantastik unsurlarıyla, hatta tanrılarıyla; Asgard hayallerimizi süsleyen bir yer.

Hogsmeade | Harry Potter

Harry-Potter-Hogsmeade-Snowy-High-Street

Harry Potter evreninde sadece büyücülerin yaşadığı bir köy olan Hogsmeade’de birbirinden ilginç dükkanlar ve gizli tüneller bulunan çok hoş bir mekan. Kazan, şaka, şeker, asa, süpürge ve Quiddicth dükkanlarının bulunduğu; sadece büyücülerin yaşadığından dolayı her yerde sihir unsurları bulunan Hogsmeade’de yaşamayı hayal etmesi bile güzel!

Hobbiton | Lord of the Rings

hobbiton-movie-set

Filmi izlerken sizin de içiniz gitmedi mi? Sakin, sessiz, huzurlu, bol yeşilli, minik, şirin evlerde yaşamayı istemeyen yoktur sanırsam. Hobbit Köyü olarak da geçen yeri filmlerde her ne kadar az görsek de o sessizlik ve huzur izleyicilere kesinlikle hissettirildi. Hobbiton bence o kadar tatlı bir yer ki listenin birinci sırasında yer almayı kesinlikle hak ediyor.

___________

DEV YAZI ÇAĞRISI 30 Ağustos’a kadar yazılarınızı kabul edecek. Detaylar burada.

Author

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.