Geçen hafta benim için biraz tuhaf geçtiğinden bu haberi kaçırmışım. Çocukluğumda iz bırakan şovlardan biridir Muppets. Hafta boyu yayın saatini beklediğimiz, ailecek televizyon başına toplanıp seyrettiğimiz şovlardan biriydi. Muppets Show, Susam Sokağı gibi, Saturday Night Live gibi adını televizyon tarihinin efsaneleri arasına yazdırmıştır. Her biri birbirinden farklı ama hepsi orijinal ve eğlenceli olan kuklalardan oluşan Muppets Show, 1998 yılında televizyonda son yayınını yapmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda Muppet’ları hayata döndürmek ve günümüze uyarlamak amacıyla çekilen iki film de, önemli isimlerden oluşan kadrolarına rağmen hayal kırıklığı yaratmaktan kurtulamayınca, Muppets’ın günümüzle işinin bittiğini, tarihin tozlu sayfalarında güzel anılar olarak kaldığını düşünmüştüm.

TheMuppets

Yine de ABC yöneticilerini başka türlü düşünmüş. Muppets’ın bir televizyon şovu olarak diriltileceğini duymak içimde tuhaf bir mutluluk yarattı. Hele bir de eskinin naif, geride kalmış formatını değiştirip daha yetişkinlere yönelik bir konsept ile devam edeceklerini duyduğumda heyecanım bir kat daha arttı. İlk tanıtım fragmanını gördüğümde de, “Tamamdır, izlemeye değer bir iş haline gelmiş” dedim. Evet, eski seriden tanıdığımız tüm karakterler bu yeni şovda da yer almakta. Kermit, Piggy, Gonzo ve hatta özel tatil yayınlarına konuk olmuş kuklalarımız bile. Ama bu sefer geçmişi yad etmeye çalışmayıp, güncel sorunlara değinmek, gündelik hayatımızın içine girmek ve modern televizyon formatlarını eğlenceli bir şekilde kullanmak için dönüyorlar.

Tarz olarak “Mockumentary” denilen, The Office, Modern Family dizilerinde gördüğümüz, mizahi belgesel türünü kullanarak Muppets’ların hayat hikayelerini, başlarından geçen olayları ekrana yansıtacak dizi, önümüzdeki sezondan itibaren ABC’de Salı günleri yayınlanacak. Eğer Muppets sizin için de çok güzel anılar içeriyorsa yeni yayın döneminde ABC’yi izlemek için yeni bir sebebimiz oldu diyebiliriz. Şimdi sizi Muppet’ların gelecek sezon yapmak istediklerini anlattıkları, son derece eğlenceli olan fragmanla başbaşa bırakayım.

https://www.youtube.com/watch?v=Bc2oFyC04rg

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

1 Comment

  1. Berke Atropat Reply

    Filmler çok iyi olmasalar da yeni nesle Muppets’ı tanıtmaları açısından önemliydiler, ki ilk filmi izledim ve filmde temel amaçlarının bu olduğunu düşünüyorum zaten. Gelecek dizinin formatı dediğin gibi eskilerin hoşuna gidebilecek şekilde + küçükler de artık onları yeni filmlerden tanıdıkları için diziyi izlemek isteyecekler. İkisi bir arada. Yaptıkları oldukça mantıklı aslında 😀

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.