Şimdi şöyle; herkesin, ama istisnasız olarak herkesin hayatında bazen bitmeyen günleri oluyor. Okul can sıkıyor, ofiste işler yolunda gitmiyor, sevgiliyle takışılınıyor… Sonuç ne olursa olsun, bazen insan zihni 8 saatlik mesaiyi on beş saatmiş gibi algılayabiliyor. İşte o günlerin sonunda, ilaç olabilecek bazı şeyler var. Özellikle bunun için dizayn edilmiş filmler de bunlardan biri. Müsaadeniz varsa, sizin uzun gününüzü biraz neşelendirmek için biraz çırpınmak isteriz. Buyurun, uzun bir günün sonunda ilaç gibi gelecek 7 film önerisi.

 

1. Jumanji

G-228  Max (Russell Crowe) enjoys the company of his supposed long-lost cousin Christie Roberts (Abbie Cornish) in A GOOD YEAR.

Başrollerinde Robin Williams ve Bonnie Hunt’ın oynadığı bu 1995 tarihli filmin, IMDb puanı 6.9 sularında. Kusura bakmayın, biz bunun adına olsa olsa “hakaret” diyebiliyoruz ancak. Jumanji bizce uzun günler sonunda insanı ihya etsin diye özene bezene yaratılmış bir film. Zira konusu da, çok uzun ve çok kötü bir günden, “oyunu oynayarak” kurtulan bir çocuk ile ilgili. Özgün konusu, dönemine göre aşmış kurgu ve efektleri bir yana, Robin Williams var kardeşim bu filmde. Allah adamı biz neşelenelim diye yaratmış.

 

2. Office Space

02 Office space

Eğer kötü ve uzun gününüz, spesifik olarak ofis dangalaklıklarıyla, işteki saçma sapan tiplerle, beraber çalışmaktansa tokat atmayı yeğleyeceğiniz iş arkadaşlarınızlaysa; o zaman buyurun, size Office Space’i sunmak isteriz. 1999 tarihli Mike Judge komedisi, yorgan döşek 90 dakika sürüyor. Yani işten eve geldiniz, üstünüzü çıkardınız, bir sonraki gün için uykuya dalmadan önce bir boşluğunuz var ya? Hah, tam orayan zerafetle yerleşiyor, ve tam orada size müthiş bir katharsis sunuyor. Özellikle beyaz yaka çalışanlar izlesin!

 

3. The Shawshank Redemption

03 Shawshank Redemption

Asırlardır IMDb’nin “Top 250” listesinde bir numarada duran bu filmi, illa ki hayatınızın bir noktasında “ya neymiş olayı?” diyerek izlemişsinizdir. Eğer bu filmi bir kere böyle harcadıysanız, gelin, sizi ikna edelim, bir defa da temiz gözlerle izleyin. Shawshank Redemption, sinema tarihinin en “tekrar izlenebilir” filmlerinden biri. Bunun temelinde yatan sebep de, hiç kendini bozmadan, delicesine naif bir dokuyla iyi bir hikaye anlatabiliyor olması şüphesiz. Modunuz ne olursa olsun, Shawshank Redemption onu yükseltmeyi var gücüyle deneyecektir.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.