E yani, çünkü bazen rap hakikaten de. Hani yanlış anlamayın, 90’lar hip hop’ına da saygımız sonsuz; arada bir Snoop Dogg, N.W.A., 2Pac, Biggie Smalls, Nas falan da açıyoruz. Ama eğer bazen rap konusunda mutabıksak, bu bazenlerin çoğunlukla Eminem’i kapsadığını da kabul etmek gerek. Dünyanın en ünlü rapçileri diye bir liste yaptırsak, onunuzdan dokuzu için bir numaraya yerleşecek olan Eminem’e bir selam çakalım istedik. Eminem’in bizce en iyi 15 şarkısı şu şekilde, aşağıda listelendiler.

Söyleyelim, göbeğimiz çatladı listeyi belirlerken. Listede kesinlikle olması gerektiğini düşündüğünüz şarkılar varsa aşağıya yazın. Hatta aşağıda kendi listenizi yapıp koyun, süper bir Eminem arşivi yaratalım şuracıkta. Buyurun!

 

15. Shake That (Curtain Call: The Hits)

http://www.youtube.com/watch?v=lxx0M0uv5bA

Şarkının gideri iki taraflı. Bir yanda, Nate Dogg’un muhteşem konuk performansı var. Maşallah bas gitar gibi giriyor, gönlümüzü yangın yerine çeviriyor Nate Dogg başkan. İkincisi ise akılda kalan nakaratı. İddia ediyorum, şarkıyı dinledikten sonra “şeyk det ess for mi” diye gezineceksiniz evin içerisinde.

 

14. You’re Never Over (Recovery)

http://www.youtube.com/watch?v=CChi3GkCM30

Recovery bizce baya, baya iyi bir albüm. Buraya biraz zorlasak No Love, Won’t Back Down, hatta Love the Way You Lie da girebilirdi. Ama en nihayetinde Eminem’in en parladığı anların acıları ve yaralarını görülmemiş bir dürüstlükle anlattığı şarkılar olduğu gerçeği var ortada. Bu yüzden en yakın arkadaşı Proof’un ölümünü anlattığı You’re Never Over girdi listeye. Hakkıydı da, zira tüyleri diken diken etme konusunda korkunç bir başarısı var şarkının…

 

13. Berzerk (The Marshal Mathers LP 2)

Eminem ile Rick Rubin’i bir araya getirirseniz ne olur? Klibiyle, lirik videosuyla, beat’iyle, nakaratıyla, sample’ıyla düpedüz bir 90’lar hip-hop’ına selam çakan, ama bunu Beastie Boys üzerinden yapan bir şarkı çıkartırsınız ortaya. Yıllar sonra dahi Eminem’in formundan pek bir şey kaybetmediğinin delaletidir Berzerk. Bu arada aynı albümden Rap God da maşallahlıktır, onu da es geçmemek lazım. Geek referanslarıyla zaten gönlümüzü çaldı.

 

12. Kill You (The Marshal Mathers LP)

http://www.youtube.com/watch?v=ESTifi4pGVM

Rap hakkında biraz bilgi edinmeye başladığınızda fütursuzca saygı duymaya başladığınız adamlardan biri de Dr. Dre’dir. Eminem’in kendi deyimiyle “en dolu beat’leri yapan” Dre’nin mahareti burada da çıkar ortaya. Muhteşem bir beat, üzerine bir de dünyayı yangın yerine çeviren tartışmalı sözler (bizde dahi haber olan “annesine tecavüz ettiğini söylüyormuş şarkılarında lan” skandalının çıkışı bu şarkıdır) eklenince unutulmaz bir şarkı oluyor haliyle.

 

11. White America (The Eminem Show)

http://www.youtube.com/watch?v=lwomxUCOjyk

Öyle sanıyorum ki Eminem’in zekasına gerçekten hayran olduğum ilk şarkıydı White America. Sözlerini yarım yamalak İngilizcem ile okuyunca dumur olmuştum tespitlerine. Evet, zenci biri “fuck that bitch” dediğinde yaşanan problem ile beyaz biri dediğinde yaşanan problem aynı değildi. Amerika zenci rapçileri çepere yerleştirdiğinden umursamıyordu, ama küçük Eric ve Erica’ya benzeyen biri bunları deyince olay oluyordu işte. Yanlış olmasın, sırf tespitten dolayı listeye aldık sanmayın. Taş gibi şarkı White America, sadece aynı zamanda ölesiye zeki de.

1 2 3
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

2 Comments

  1. The Eminem Show ağırlıklı ve Lose Yourself birinci şarkı yapılmış bir listede Luis Resto ve Jeff Bass’tan bahsedilmeliydi özellikle Eminem’in bana en güzel albümü olan The Eminem Show müzikleri ağırlıkla Jeff Bass imzası taşır özellikle listede 3. sırada bulunan

    Sing For The Moment

  2. Zevkler ve renkler ama bence Shake That’in Beautiful,When I’m Gone,Not Afraid,Mockingbird gibi şarkılardan önde olması düşünülemez hatta teklif dahi edilemez

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.