Uzun zamandır merak ettiğimiz PlayStation 5, dün gece yapılan Future of Gaming yayınıyla bizlere yeni nesilde çıkacak oyunları ve bir de kendisini gösterdi. PlayStation 5’in kendisinden de kısaca bahsedeceğim ancak öncelikle bu yayın bize yeni nesil ile ilgili neler vadetti, hangi oyunları gördük bundan bahsedeceğim.

İlk olarak bu iki saatlik yayını bir özet geçeyim. Rockstar logosuyla açılış yapıldığında yeni bir oyun mu diye heyecanlanmıştım ama utanmadan GTA 5’i PS5 için yeniden çıkaracaklarını öğrenince “Vay halinize Rockstar!” dedim. Sonrasında oldukça güzel bir açılış yaptılar ve Spider-Man devam oyunu, Gran Turismo 7, Racthet and Clank derken tempo dengeliydi. Ancak birkaç oyun gösterdikten sonra yayının temposu düşmeye başladı. Çünkü vurgulanan “Future of Gaming” mesajı, tam anlamıyla beklenen etkiyi bize gösteremedi. Indie yapımlar, cicili bicili rengarenk oyunlar bizi biraz üzdü ve heyecanımızın azalmasına sebep oldu. Biraz tempo düşüşünden sonra, son bir saatte durumu toparlayarak gerçekten yeni neslin hakkını verebilecek oyunlar gördük ve bu bizi mutlu etti. Yayının sonlarına doğru fark ettim ki, ara sahneler bize gösterilecek içeriğe dair ipuçları veriyordu. PlayStation aksiyon tuşlarıyla hazırlanmış ara sahneler başlarda mavi tonlardaydı ve her mavi sahne sonrasında renkli bir oyun gördük. Sonrasında siyah beyaza dönerek biraz daha ciddileşti ve her siyah beyaz sahne sonrasında da büyük oyunlar duyuruldu. Açıkçası birkaç büyük oyun daha görsek çok daha tatmin edici olabilirdi ama biz elimizde olanlara bakalım.

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Spider-Man severlere müjde! İlk oyunda adımlarını attıkları Miles Morales’in hikayesi, ikinci oyunla devam ediyor ve görünen o ki bu sefer ana karakterimiz Peter Parker yerine Miles Morales olacak. Zaten her yönüyle sevdiğimiz Marvel’s Spider-Man, bakalım Miles Morales ile bize neler sunacak.

Ratchet & Clank: Rift Apart

Sony’nin çok satmamasına rağmen bu oyunun devamını getirmesi beni şaşırttı doğrusu. İlk bakışta birinci oyuna benzese de, bu sefer portallar açıyor ve multiverse Ratchet & Clank’ler görüyoruz. Zaten oyuna dair en heyecan verici özellik de bu. Bakalım bu sefer bizi nasıl bir macera bekliyor.

Project Athia

İlk bakışta PS5’de oynanan Unreal Engine 5 demosu zannetsem de, sonrasında aynı oyun olmadığını anladım. Adından da anlaşılacağı üzere Project Athia, geliştirilmekte olan bir oyun. Gördüğümüz kadarıyla oldukça oldukça güzel grafikleri, geniş bir dünyası var ve bu dünyada özgürce seyahat edebiliyoruz. Doğayı yönetmek gibi bir takım güçlerimiz var ve belli ki bizden çok daha irice düşmanlarla savaşacağız. Gördüklerimiz bizi heyecanlandırmaya yetti doğrusu.

Returnal

İlk bakışta Anthem’i andıran bilim kurgu temalı oyunumuz Returnal, bizlere sürekli döngü halinde bir aksiyon sunuyor. Öldükçe yeniden savaşmak ve bu döngüyü kırmak üzerine tasarlanmış bir oyun. Uzayı konu alan bir oyun görmenin heyecanıyla olsa gerek, bu oyunu fazlasıyla merak ediyorum.

Godfall

Daha önce bir videosunu gördüğümüz ilk PS5 oyunu olan Godfall, nedense bu yayında tuhaf bir sunumla gösterildi. Oyunun ağırlığına pek yakışmadığını düşündüğüm bir müzik ile bir oynanış videosu izledik. Hem isim olarak hem de atmosfer olarak God of War’u anımsatan bir oyunda, nasıl olur da böyle bir müzik kullanılır anlamış değilim. Bu müzikten yola çıkarak Godfall’un daha çok Monster Hunter World gibi bir Aksiyon RPG olduğunu ve o kadar da ciddi bir tema sunmadığını düşünmeye başladım.

Demon’s Souls

İşte bu gerçekten beklenmedik bir şok. Demon’s Souls, remake olarak tekrar karşımıza çıkıyor ve her şeyiyle nefes kesici görünüyor. Remake olacağına dair dedikodular vardı ama gözümüzle görmek bizi oldukça şaşırttı. Muazzam grafikleriyle ağzımızı sulandırmaya yeten Demon’s Souls Remake, bakalım oyun anlamında bize nasıl bir deneyim sunacak.

Deathloop

Dishonored yapımcılarından adından da anlaşılacağı üzere sürekli döngü halinde oynayacağımız bir aksiyon oyunu Deathloop. Oynanışıyla Dishonored’a oldukça benzese de, bizi ilginç bir deneyim beklediği kesin. Atmosferi Dishonored’a göre daha renkli olan Deathloop, PlayStation 5’in çıkışıyla birlikte karşımızda olacak.

Resident Evil Village (Resident Evil 8)

Yine bizi şaşırtan, beklenmedik bir oyun oldu Resident Evil 8. Village ismiyle yeni bir oyun çıkacağını zannederken, hepimizi şaşırtarak VIII rakamlarıyla bir Resident Evil görerek dumur olduk. Görmüş olduğumuz atmosferiyle heyecanımızı tetikleyen Resident Evil 8 veya diğer adıyla Resident Evil Village, 2021 yılında bizlerle olacak.

Pragmata

İlgi çekici bilim kurgu temasıyla merakımı cezbetmeye yeten Pragmata, nedendir bilmem ama bana Kojima kokan bir oyun izlenimi verdi. Capcom’un geliştirmekte olduğu Pragmata, bize PlayStation 5’in çıkışından çok daha sonra 2022’de kendini gösterecek.

Horizon Forbidden West

İşte şu ana kadar gördüklerimiz arasında, PlayStation 5’in en can alıcı oyunlarından biri olacağını düşündüğüm Horizon Zero Dawn devam oyunu beni gerçekten heyecanlandırdı. Yeni neslin hakkını verebileceğini ve grafikleriyle bizi alıp bambaşka diyarlara götüreceğini düşünmemek elde değil. Horizon Forbidden West ile, Aloy’un macerası devam ediyor ve çok daha geniş bir dünyaya adım atıyoruz.

BONUS: PlayStation 5

Assolist gibi sahneye en son gelen ve gerçekten hiç beklenmedik bir tasarımla karşımıza çıkan PlayStation 5, daha önce DualSense kontrolcüsünde ışıklarını yaktığı fütüristik bir tasarım çizgisiyle bizlerle. Açıkçası ilk kez bu kadar tasarım konuşturan ve bildiğimiz dikdörtgen prizma algısının dışına çıkan bir konsol görüyoruz. Tamamen estetik kaygılarla tasarlandığı ve şık olmaya oynadığı ortada. Diğer önemli bir detay ise, diskli yani fiziksel ve disksiz yani dijital versiyon olmak üzere iki farklı PlayStation 5 görmüş olmamız.

Siz Future of Gaming yayını hakkında ne düşünüyorsunuz? İlginizi çeken oyunlar hangileri? Yepyeni bir tasarıma sahip PlayStation 5’i beğendiniz mi? Bizimle paylaşmayı unutmayın.

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.