Bu tip aktör ya da aktris listelerinde yer verdiğimiz oyuncuların filmografileri genelde bir hayli şişkin oluyorlar. Biz de genelde bu yazıları aynı mantıkla yazıyoruz zaten: Sevdiğimiz bir oyuncuyu seç, onun geniş kariyerine selamı çak, geekyaparlarla paylaş. Bu sefer biraz farklı bir rota izleyelim dedik. Gelin daha genç bir aktrise odaklanalım. Yaşına başına bakmadan internetin “sweetheart”‘larından biri olmayı başarmış; hem ödüllü filmler, hem indie cevherler hem de mega blockbuster’lar ile kendine daha şu sürede sağlam bir kariyer oluşturmuş birine. Anna Kendrick’ten.

Gelin 1985 Portland doğumlu bu aktrisin kariyerine şöyle bir bakalım, hem de bu akşam izleyecek film arayanlara bir faydamız dokunsun. Buyurun!

 

1. Rocket Science

Sene 2007. Kendrick daha henüz 22 yaşında. Daha önceden birkaç ufak rolü var, fakat hiç çok göz önünde bulunan bir filmde rol almamış. Bir sene sonra Twilight’ta yan bir rol alıp görece ciddi bir popülarite elde edecek, fakat önce yapması gereken bir şey var: indie camiasını fethetmek. Bunu yaptığı yer de -gişede çok başarısız olmasına rağmen- Sundance’de çok beğenilen Rocket Science. Filmin başrolü olarak okulun münazara takımındaki Ginny’yi canlandıran Kendrick ilk övgülerini burada alıyor ve kariyerine tam manasıyla bu noktada başlıyor.

 

2. Up in the Air

Anna Kendrick’in filmografisine baktığınızda kendisinin Hollwood’un en çalışkan oyuncularından biri olduğunu göreceksinizdir. 2008’de Twilight ile yaptığı çıkıştan beri Kendrick hiçbir sene ikiden az filmde rol almadı. Twilight’tan hemen sonraki senesi de öyle. O sene üç filmi çıktı Kendrick’in; Elsewhere, The Marc Pease Experience ve Up in the Air. Aralarından bahse değer olanı ise Up in the Air’di. Jason Reitman’ın filmi Kendrick’i Twilight’ın gölgesinden çıkartan şey gibi gözüküyordu. Şimdi dönüp bakınca görmesi kolay; aslında Kendrick o gölgede hiç durmaya niyetli değildi.

 

3. Scott Pilgrim vs. the World

Edgar Wright’ın Scott Pilgrim uyarlaması ile ne kadar övgü dizsek boş; fakat spesifik bir tanesini buraya yerleştirmek durumundayız: Yardımcı oyuncu seçimi. Michael Cera’yı kimi beğendi, kimi ise beğenmedi; fakat Alison Pill’inden Mary Elizabeth Winstead’ine, Chris Evans’ından Brandon Routh’una, Jason Schwartzman’ına kadar filmin yıldızlar geçidi kadrosunun geri kalanı tam anlamıyla tartışılmazdı. O kadronun içerisinde Anna Kendrick de vardı işte. Bu film, hiçbir şey değilse Kendrick’in kariyeriyle ilgili tek bir şeyin net kanıtıdır: Bu kız film seçmesini biliyor!

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Comments

  1. twilightta gördüğümden beri başarılı olacağını tahmin ediyordum,hemen hemen bütün filmlerini de izlemişimdir ama daha bu onun için bir başlangıç,gelecekte çok çok daha başarılı işler yapacağına inanıyorum.
    Not: Ergenliğimde twilight izleme hatasına düştüm,evet 🙁

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.