Tüm zamanların kültlerinden X-Files ve kendini yok etmeye programlanmış bir adamın hikâyesinin anlatıldığı Californication gibi yapımları izleyenler, David Duchovny bir şey yapıyorsa o şeyin iyi yahut kötü olduğu fark etmeksizin, hiç olmazsa alışılmamış olarak nitelendirilebileceğini biliyorlar. Bu şekilde tanınan bir insanın şöhretine uygun olarak Duchovny, Variety’nin haberine göre bu sefer de kendi yazmış olduğu kitabı kendisi bir filme uyarlayacak, yönetmen koltuğuna kendisi geçecek ve başrollerden birinde de yine kendisi oynayacakmış.

Duchovny’nin ünlü bir oyuncu, üç albümü bulunan bir müzisyen ve dört adet, olumlu eleştiriler alan bir kitap yazarı olmasının yanında, daha önce yer aldığı dizilerin birkaç bölümünde bu rolü üstlendiği için yönetmenlik tecrübesi de bulunuyor. Dolayısıyla bir filmin yapımında önemi bulunan ilk beş unsurdan üçüne kendisinin yerleşmesi, çok da yadırganacak bir şey değil elbette.

Çekimleri önümüzdeki yıl başlayacak olan film, Duchovny’nin Bucky F.cking Dent isimli kitabından uyarlanıyor. İsmini New York Yankees’in meşhur beyzbol oyuncusundan alan kitap, Yankee Stadyumu’nda çalışan Ted’in, kanser hastası olduğunu öğrendiği, sıkı bir Red Sox hayranı olan babası Marty’nin yanına taşınmasını konu ediniyor. Babasının son arzusunu, yani Red Sox’ın Yankees’i yenip şampiyon olması isteğini yerine getirmeye karar veren Ted, bunun için mahalle sakinlerinden babasının bakıcısına kadar herkesi, Red Sox’ın şampiyon olduğuna dair yalan söylemeleri için ikna ediyor. Tabii tüm hikâye bundan ibaret değil ama geri kalan detayları da filmde göreceğizdir.

Duchovny, filmde kanser hastası baba rolünü üstlenmiş, oğlunu ve diğer karakterleri kimlerin canlandıracağı ise şu an için belirsiz.

Bu hikâye ilk bakışta akla elbette ki Elveda Lenin‘i getiriyor. Ancak Duchovny’nin içinde yer aldığı yapımlara sinen o tarzı seviyorum, bir de üzerine kişisel olarak bu Elveda Lenin-vari hikâyenin, bir ideoloji yahut bir din ölçeğinde değil de bir şehrin, bir spor takımı üzerinden şekillenmesi, aralarında bağlantı kurmayı sevdiğim kavramlara yönlendiriyor beni. Kitaba ve filme ismini veren Bucky Dent’in hâlâ yaşıyor olup, 1978 yılındaki final maçında Yankees’in Red Sox’ı mağlup etmesiyle ünlü olması da cabası.

Ne dersiniz, siz böyle bir hikâyeye var mısınız? Yoksa “Ben bu filmi daha önce izledim, pas geçeceğim” mi diyorsunuz?

Author

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.