Batman v. Superman: Dawn of Justice ile ilgili ortada çok acayip bir durum var. Film eleştirmenler tarafından korkunç derecede yerden yere vuruluyor. Burada sadece negatif yorumların adedinden söz etmiyoruz; hoş orada da çok acayip bir fikir birliği var. Yok, yani gerçekten vahşice yaklaşılıyor filme. Manşetleri toparlamıştık zaten bir başka başlıkta. Yani “Çöplüğün Şafağı” nedir sevgili okur? Koskoca gazete bunu atan bu arada, ücra bir mecra değil.

Yalnız, buna rağmen, film baya etkileyici rekorlar kırarak kapattı ilk haftasonunu. En iyi Mart açılışı, En iyi Paskalya açılışı gibi üfürükten teyyare rekorları bir kenara bırakıyorum. Zack Snyder’ın filmi, 424 milyon dolarlık gişe hasılatıyla gelmiş geçmiş en yüksek rakamlarla açılan süper kahraman filmi oldu. İlk haftasonu gişeleri itibariyle, 392.5 milyon dolarlık Avengers ve Age of Ultron da, 381 milyon dolarlık Spider-Man 3 de, 372 milyon dolarlık Iron Man 3 de geride kaldı.

bvstop-batman-vs-superman-how-zod-unites-the-justice-league

Bunlar küresel rakamlar. ABD içerisindeki rakamlar da en az bunlar kadar etkileyici. Yalnız, söylemek gerek, bu alanda kıyasladığımız diğer süper kahraman filmlerinin hiçbiri Dawn of Justice gibi tüm dünyada aynı haftasonu içerisinde açılış yapmadı. Özellikle hasılatının 57 milyon dolarını direkt olarak Çin’de yaptığını, diğer üç filmin hiçbirinin ilk haftasonu Çin’de açılmadığını düşünürsek, bu noktada Warner Bros’a bir alkış tutmamız gerekiyor. Filmi aynı anda tüm dünyada açmak, pazarlama açısından çok doğru bir karar. Zira hem kötü eleştiriler diğer pazarlardaki insanları caydıramıyor (meali, Amerika’daki kötü eleştirileri, Hindistan’daki insanın “meh” demesine sebep olamıyor); hem de “bakın, seyirciler sevdi filmimizi, rekor kırdık” diyebiliyorsunuz.

Ama evet, bu yine de Dawn of Justice’in gişede gösterdiği başarıyı gölgelemiyor. Film ABD pazarında 170 milyon dolar gibi bir gişe elde etti. Bu da neresinden baksanız etkileyici bir rakam. DC’nin en son büyük filmleri Man of Steel ve Dark Knight Rises’ı da geçiyor. Sürdürülebilir olacak mı? Eleştiriler caydıracak mı? Göreceğiz. Neticede Transformers örneği var elimizde. Uzmanlar ikinci haftasonunda %50 ila %60 arası bir düşüş bekliyorlar. Ultron ve Man of Steel’ın düşüşleri bu aralıktaydı. Ama tabii, o iki filme verilen eleştirel tepkiye en iyi tabirle bölünmüş demek mümkündü, burada ise baya negatif bir durum var. Daha vahim bir düşüş mü olacak, yoksa sinema tarihinin en eleştirmen / izleyici bölen işiyle mi karşı karşıyayız; göreceğiz bakalım.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.