Haberiniz yoksa hatırlatalım; Grant Morrison’ın Multiversity külliyatında ince ince iplerini döşediği, lafı uzun süredir dönen ve DC Comics erkanının bolca promosyonunu yaptığı Convergence önümüzdeki ay başlayacak ve Mayıs ayında son bulacak. “Dünyalar öldüğünde nereye giderler?” sorusuyla başlayan Convergence, resmi olarak New 52 markasını bitirecek. Hayır, Secret War gibi bir “reboot” yok ortada. En azından hikayesel anlamda. Editöryal olarak ise taş üzerinde taş kalmayacak.

DC çekirdek serilerini mevcut tutup, Haziran ayında onların yanına 24 yeni seri atayacak ve hem eski, hem yeni serilerden New 52 titri kaldırılacak. Jim Lee ve Dan DiDio ısrarla bunun editöryal bir değişiklikten kaynaklandığını söylüyorlar. New 52’da her şey çok merkeziydi, atmosfer ve tonlama DC’nin merkez editörlerince sıkı denetleniyordu. Evren dışı hikayeler çok kullanılmıyordu ve çizimler dahi daha homojenik icra ediliyordu. Lee ve DiDio, Convergence sonrası daha fazla özgürlük vaat ediyorlar. Kingdom Come gibi külliyat-dışı öyküler, daha az crossover event’ler, daha fazla yazar / çizer çeşitliliği…

Bunu sembolize etmek için yaptıkları tek şey de başlıktan New 52’yı çıkartmak değil. En sevdiğimiz kahramanların da kostümlerinde ciddi değişiklikler yapmışlar. Son günlerde patır patır diziyorlardı önümüze; biz de hepsini toplayıp, bu tarz benim’cilik oynayalım dedik. Karşımıza koyduk, yargımızı fırlattık. Kim bizimle, kim bizimle deyıl öğrenmek isterseniz buyurun; aşağıya iliştirdik!

 

Arsenal / Red Hood

Arsenal - Red Hood

Bu ikili kendilerine has çizgi romanlarına kavuşacaklar. Red Hood’un kostümünde çok büyük bir değişiklik göze çarpmıyor; Arsenal ise silme baştan tasarlanmış vaziyette. O kıpkırmızı giyinen Arsenal gitmiş ,yerine yer yer yeşil, yer yer mor takılan bir karakter gelmiş. Açık konuşayım, iyi bir değişiklik olduğu kanaatinde değilim. Bir kere yeşil beyzbol şapkası nedir ya?

 

Batman

Batman

Hmm… Keşke alfabetik dizmeseydik bunu. Evet, böyle büyük bir değişiklik var ortada. Uzun zamandır ana Batman serisini devam ettiren Scott Snyder merakla beklenen Batman #40’da “Batman tarihinin en büyük değişikliğini” göreceğimizi vaat ediyordu. Bu gördüğünüz de Batman #41’in kapağı. Bu robot Batman kostümünün içindeki Bruce Wayne midir bilmiyoruz, ama her neyse bir çeşit Batman olduğu doğrulandı. Peki olmuş mu? Açıkçası Iron Man’le Bugs Bunny çarpışmış gibi duruyor bu kostüm. Pek beğenmedim ama, hikayesini okumak gerek.

 

Black Canary

Black Canary

Black Canary işte. Yıllardır ne uzuyor, ne de kısalıyor. Bu sefer çoraplarını kaçırmışlar, çizmeleri bot olmuş, bir de dekoltesi kapanmış. Radikal bir değişiklik yok; fakat dürüst olayım, çoraplardaki delikler korkunç bir 90’larda kalan “cool” anlayışı imajı yaratıyor. Ki bu DC Comics’in bu anlayışla çizdiği de tek kahraman değil; ama ona aşağıda geleceğiz…

 

Flash

Flash

Kör göze parmak sokmak böyle bir şey işte arkadaşlar. Bir kostüme en çok ne kadar şimşek sokabileceklerini denemişler bence. Kostümün genel estetik olarak diziden etkilendiği çok açık; daha derimsi bir yapısı var. Ama kafadan inen iki şimşek var, kollar, beller, bacaklar şimşeklerle dolu… Abartı olmuş biraz. Bir de o ayak kısmı neden ten renginde, samimiyetle söylüyorum anlamadım.

 

Green Arrow

Green Arrow

Allah sizi kahretmesin. DC bunu duyurana kadar en kötüsünü Superman sanıyordum ama yok, cephaneliklerinde daha fecisi varmış. Yani sene olmuş 2014, bir süper kahramana “mullet” tipi saç verip kıçına kargo pantolon koymak nedir? Yok hakikaten ortada neler oluyor, renk tonlaması neden öyle umursamıyorum. Tepe ve dipten çok rahatsızım. O saç + sakal kombinasyonuna da, kargo pantolonuna da lanet gelsin arkadaş.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

22 Comments

 1. Tutku Tuzlu Reply

  Superman, Wolverine olmuş ya la. Yeni kostüm değilde kostümünü evde unutmuş ve bu da kendisinde biraz sinir yapmış gibi bir izlenimi var. Olmamış diyorum.

  Wonder Woman’ın önceki kostümüyle (pantalonlu dediğin işte #601) neden devam etmediklerini bir türlü anlamıyorum. Çok güzel duruyodu. Bu kostümü beğenmedim ben. Fazla muhafazakar buldum. 🙂

  Starfire’ın kapağına bakınca ondan yeni bir Supergirl yaratmaya çalıştıkları izlenimi doğdu. Onun dışında tabii ki önceki kostümü tercih ediyorum (Cinsiyetim gereği 🙂 ) ama buna da ok’yim.

  90’ların çocuğu olduğum içindir belki, Green Lantern’ı beğendim ben. Daha dark, daha hardcore duruyo. Green Lantern’ın bu tarz cool hareketlere ihtiyacı var bence imaj olarak.

  Batman robotu olmamış hakikaten. Daha mekanik, daha teknik birşey istiyolarsa Knightsend kostümüne yakın birşey yapabilirlerdi. Olmamış diyorum.

  Green Arrow’un da dizidekine benzer bi kostüme geçmişlerdi New 52’da. O iyidi bence. Bu pantalon olmamış.

 2. Green Lantern bence mükemmel olmuş. 🙂 Diğerleri ile ilgili her bir söylediğine katılıyorum.

 3. Burkan Yıldıran Reply

  Batman disinda kimse beni ilgilendirmiyor; ama Batman’in kostumunu tek kelimeyle tanimliyorum : IGRENC !! hayir bunu cizene para vermeleri ayri bir facia, kostumun kabul edilmesi falan daha ayri bir facia..berrrrbat otesi bir durum cikmis ortaya..

  not : superman daha da ayri bir sacma olmus : )

 4. Green Lantern ve Wonder Woman baya iyi bence.Red Hood’un da ağzı belli olmuş biraz.

 5. Emre Saysel Reply

  bu geekyaparın Marvel fanboyluğu ve DC ile alıp veremediği nedir yahu bu DC size ne etti?!? vallahi sıkıldım her fırsatta dc yi eleştirmenizden şurda çoğunu eleştirmişsin anlarım da flashın her yerinden şimşek çıkıyor falan diye eleşirmekte biraz zorlama olmuş bence

 6. Ali Yağız Kâni Reply

  superman ve batman hariç beğendim tasarımları, bende bi karakter tasarımcısı olarak açıkçası superman’ e özgü yine pelerinli fakan farklı bi tasarım yapardım. ellerindeki sargılar olmamış. supermansin lan kemiklerin acıycak diyemi korkuyosun elin kan olmasın diyemi korkuyosun. kot pantolon t-shirt evet modern ama superman’e giden bi modernlik değil.

  batman ise bilmiyorum ben tamamen bir batman fan boyum. açıkçası o siyah pelerin ve maskesi yerine hiç birşeyi değişmem. ayriyetten hadi zırh yaptın ama “batman silah kullanmaz!” nokta

 7. Ali Yağız Kâni Reply

  not 2 : fark ettiyseniz batmanin sırtında kırmızı ve mavi 2 tane yer var, mavi ve kırmızı nedir polis? batman büyük olasılıkla offical hardcore bi polis olucak gibi robocop kafası. umarım olmaz

 8. ben Superman’i beğendim aslında, yani güzel bir hikaye ile bağlarlarsa bir sorun olacağını sanmıyorum

 9. Diana’nın kostümündeki wrist blade’ler gereksiz olmuş, yine de en iyi tasarım ona ait kesinlikle.

 10. Emre Sinop Reply

  Hoşuma giden tek tasarım Wonder Woman’ın. Umarım geçici bir değişiklik olur şu kostümler.

 11. ben starfire ın arkasındaki shaggy i anlamadım scooby doo serisiyle birleşiyor sanırım =)

 12. Mustafa Bayraktar Reply

  Sanırım bu kostümlerin her birinin bir hikayesi olacak. Başka açıklaması yok. Superman kostümü yeni değil aslında. New 52 başlangıcında giydiği ile aynı. Bir geriye dönüş olabilir. Batman ise sadece bir robot sanırım.

 13. Batman vs Robin’i izledikten sonra tekrar bu habere baktım. En azından batman ve robin kısmı açıklandı. Spoiler vermek istemiyorum ama kısacası ne Batman’in robot kostümü ne de Robin’in kayak kıyafeti kalıcı kostümleri değil. Robin kostümü geçirceği bir yolculuktan dolayı, Batman’inki ise e artık o kadar para,teknoloji, batmobile varken neden bazı olaylar için robotunun içine girmesin ki kostümü.

 14. Mehmet Kethüda Reply

  WW hariç çöp bunu anladık teker teker anlatmaya gerek yok bir ayar tutturamamış DC.

 15. Audomarus Fridia Reply

  İnternette yabancı forumlarda filan, Batman : Bionic Bunny diye dalga geçmişler. Harbiden de öyle

 16. Audomarus Fridia Reply

  green lantern cool olmuş bence, laf yok. Hem orjinal gauntlet e dönmüşler işte ne güzel

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.