Arkadaşlar ben artık DC Comics’in animasyon ekibinin başına Marvel’dan birini geçirdiklerini düşünmeye başladım. Yani gerçekten şu son yıllarda çıkarttıkları animasyon filmleri o kadar kötü ki bu kötülük rastgele bir şekilde olmuş olamaz. Baya planlı bir kötülük yapılıyor DC animasyonlarının üzerinde. Bu kötülüğün başladığı noktayı bile söyleyebilirim size: The Killing Joke animasyon uyarlaması ile başladı bütün bunlar. Ondan sonra DC’nin animasyon tarafı bir türlü belini doğrultamadı. Bugün IGN’e özel gelen bir Batman: Death in the Family animasyon fragmanı gerçekten bunu artık resmi olarak doğruladı: DC’nin animasyon tarafına organize bir kötülük yapılıyor!

Açıkçası daha fragmanı izlemeden ve bana göre daha garipleştiği kısımlara gelmeden önce bile “Neden bir Death in The Family filmi yapılıyor ki?” diye sordum kendime. Zira 2010 yılında çıkan ve bana göre DC’nin en iyi işlerinden biri olan Batman: Under the Red Hood animasyonunda zaten bu konuyu olabilecek en harika şekilde işlemişlerdi. Neden şimdi bir kez daha aynı konuyu filme uyarlamaya karar vermişlerdi ki? Ben bu kafa karışıklığıyla fragmanı izlerken birden ekranda “Gotham’ın kaderi sizin ellerinizde” yazısı belirdi ve sanki birisi kafama arkadan levye ile vurdu. Batman Death in the Family, DC’nin ilk interaktif filmi olacak!

Yani bu konuya gerçekten birden çok itirazım var. Öncelikle eğer bu seçeneklerle ben Death in the Family hikâyesindeki gibi gideceksem neden böyle bir filme gerek var? Yok, eğer seçenekleri tamamen kafama göre belirleyip rastgele bir hikâye izleyebileceksem neden filmin ismi Death in the Family? Seçeneklerde ne kadar özgürüz? Örneğin ilk seçenekte Batman, Jason Todd’u ölümden kurtarırsa Jason Todd, Red Hood olmaktan vazgeçiyor ve film sona mı eriyor? Ve her şeyden daha da önemlisi: Gerçekten böyle bir şeye ne gerek vardı?

Arkadaşlar benim çok basit bir dünya görüşüm var; her şeyi aynı anda yapmaya çalışan, hiçbir şeyi tam olarak yapamaz. Yani bu seçenek belirleme işi iyi, güzel, hoş. İlk defa Black Mirror dizisinin Bandersnatch bölümünde görünce bir yenilik olduğu için heyecanlandık falan ama o zaman bile coşmadık ki bu fikre. Eğer farklı seçeneklerle ilerlettiğin bir hikâye fikrin varsa anlat Telltale Games‘e bu fikri, yapın oyununu biz de coşarak “Under the Red Hood’un oyunu geliyor!” haberi yapalım. Yok eğer lineer güzel bir film fikrin varsa çek izleyelim. Ne öyle ikisini birleştirip ortaya bir hilkat garibesi çıkartıyorsun? Ya çok mu dedebeylik yapıyorum Allah aşkına, siz söyleyin.

Yani ben gerçekten DC’nin artık bir silkelenip kendine gelmesini her şeyden çok istiyorum. Gerçekten şu DCEU ile başlayan lanet bir türlü gitmedi üstümüzden. Tamam film evrenini falan geçtim ama bari DC’nin en büyük kozlarından biri olan animasyon filmleri eski hâline geri dönsün istiyorum. Çok mu şey istiyorum? Fragmanı siz nasıl buldunuz? Death in the Family sizin ilginizi çekmeyi başardı mı? Yorumlara bekliyorum artık.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

2 Comments

  1. İnteraktif özelliğini kullanmak için daha iyi bir hikaye olmazdı. Çünkü bu hikayede Robin karakterinin ölmesine karar vermek için okuyuculara sorulmuştu. Bu yüzden anlamlı buluyorum. Ek olarak okuyucuları hikayenin içine dahil etmek fikri ilgimi çekmektedir.

  2. Onur bozkuş Reply

    Aynen The Killing Joke ile DC nin animasyonları dibe vurdu, yaa adamlar Barbara ile Bruce u seviştirdiler, hele jokere söylettikleri o abuk sabuk şarkıya ne demeli. Sonra bi samuray batman yaptılar nerden tutsan elinde kalır, şimdide bu, çok sıkı bir fanı değilim ama DC animasyonlarının benim için yeri ayrı. Herşeyden önce DC nin kahramanlarınında kötülerininde karekterlerinin hikeyesi temeli marwell e göre çok daha derin ve sağlamdır. Umarım bu gidişatı düzeltirler. Bu arada Dick e yanlış olmaz, Barbara yengemizdir 😃

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.