Bir kez daha merhaba zombi-kıyameti severler. Bu hafta, daha önce incelediğim Dead State hakkında az buçuk taktik vereceğim. Kendisi çok efsane bir oyun olmasa da (ki zaten bu günlerde iyi oyun bulmak inanılmaz zor) meraklısı için destek olur, belki oyunda karşılaşırız!

Her şeyden önce yemek. Hem siz hem de grubunuz için devamlı olarak yemek bulma zorunluluğumuz var. Minimum beslenme yapsak da özellikle hane sayısı arttığında günlük yiyecek tüketimi fazlalaşıyor. Ayrıca sadece insanlar değil, aynı zamanda yanınıza aldığın hayvanlar da yemek yiyorlar. Bu yüzden nerede, nasıl ve ne kadar yiyecek bulursanız acımayın hemen alın. Çok ender çıkan şeyler dışında yağmacılarınızı tam kapasite yemekle doldurmanızı tavsiye ederim. Unutmayın fazla yemeğiniz olursa dışarı çıkmadan da idare edebilirsiniz. Ayrıca yiyecek kısıntıları insanların moralini bozduğundan, millet tarafından küfür yeme durumunu da en aza indirgemiş olursunuz. Unutmayın aç ayı oynamaz.

mBdJwu6QTMnr.878x0.Z-Z96KYq
Hepimiz ölü taklidi yapsak, belki bakıp giderler? Olmaz mı?

Dedikodu kazanı. İlk yazımda da belirttiğim gibi grubunuzdaki her kişi, her olaya yorum yapıyor, çoğunun farklı istekleri var. Örneğin biri “Bir taş duvarım olsa başka bir şey istemem” derken, bir başkası acı sos hastası, bulunca mutlu oluyor gibi. Aynı zamanda etik ve ahlak anlayışları da var. Ve yine birbirinden farklı. Yani birileri mutlaka size kızacak, birileri yanınızda olacak, öbürleri de takılacak. Morali ve insanların ne düşündüklerini çok ciddiye alın. Sadece arkanızdan konuşmuyor ya da size gelip çemkirmiyorlar, daha farklı durumlar da olabiliyor.

Tabii ki ekipman. Aslında olayda zombi varsa çokça cephane gerekeceğini söylemeye pek lüzum yok. Asıl söylenmesi gereken şey cephanenizin türleri, bunları kimin ne kadar iyi kullandığı ve silahların nerede kullanılacağı. Öncelikle yiyecekler için söylediğim aynı olay silah ve cephaneler için de geçerli. Yani bulduğunuzu kapın. Özellikle kurşun bulursanız ne olursa olsun alın, an itibariyle kurşunu kullanabileceğiniz silah olmasa bile ileride bulursunuz. Silah ve cephaneniz olduktan sonra bunları en iyi kullanabilecek kişilere vermeyi unutmayın. Özellikle bazı tipler var ki neredeyse hiç ıskalamıyorlar. (Gerçekten de özellikle biri var Red Kit mubarek) Silahları da hangi durumlarda kullanacağınızı az aşağıda yazacağım okumaya devam.

Okula spor salonu yapılması. Oyunun en önemli taraflarından biri de kalmakta olduğunuz okuldaki bir çok şeyi de geliştirebilir olmamız. Bunlar sadece dışarıdaki çit değil, aynı zamanda gözcü kulesi, geri dönüşüm makinesi, ufak tefek tarımsal gelişimleri var. Oynayış tarzınıza göre bu geliştirmeleri yapın ama benim tavsiyem daha çok yiyecek üreten, savunma ve moralle ilgili gelişimler yapmanız. Bu üçü en önemli şeyler diyebiliriz. Bir upgrade yapmadan önce ne kadar, hangi malzemeden kullanacağınıza dikkat edin. Yine benzeri şekilde bazı kişiler, bazı işleri daha iyi ve daha kısa sürede yapabiliyor. Sevmediğiniz mendebur tiplere bolca tuvalet temizleterek yaşadığınız dünyayı biraz daha çekilir kılabilirsiniz.

Dead-State-sa-bude-ukrývať-pre-image-923

Savaş sanatı. Bak işte bu çok önemli. İnsanlar yemeye, moral çökmeye, ve saldırılar devam ederken en önemli şey sizin de yağmaya devam edebilmeniz olacak. Çünkü eksik olan her şeyi ancak yağma ile karşılayabilirsiniz. Yağma da bir sanat elbet de. Öncelikle yağma yapmaya en az 3 kişi çıkın. Bu sayı size hem savaşma açısından hem de bulduğunuz şeylerin daha çoğunu götürebilmenize yarayacaktır. Savaşma kabiliyeti olan kişileri yanınıza alın, dövüşemeyen çocukları değil. “4 kişi alırım 3’ü dövüşür biri taşır” gibi düşüncelere kendinizi kaptırmayın. Bazen kimin hayatta kalıp kimi arkada bırakmak zorunda kalacağınız belli olmuyor. Herkes dövüşsün herkes bir şeyler taşısın. Her zaman güzel zırh ve silah bulunmayabiliyor, ama çok da önemli değil; en çok korumak istediğiniz adamlara en iyi ekipmanları verin. Özellikle beyzbol sopalarını çok tavsiye ederim. Ayrıca yine her adamınıza birer adet “beylik tabancası” yani bir ateşli silah verin (siz sakın benim gibi kurşun vermeyi de unutmayın) Bazen öyle garip durumda kalıyorsunuz ki birkaç el atılan silah çok hayat kurtarabiliyor.

Hayvanlar alemi. Fazla spoiler vermek istemiyorum ama oyunda, yanınıza köpek de alabiliyorsunuz. Son derece güzel olan bu hayvanlar hem sığınakta gözcülük yapabiliyor, hem de dışarı çıkardığınızda Flash kadar hızlı ve tam bir ölüm makinesi oluyorlar. İnsanların 2 katı hızda (yani 2 kat fazla kare) hareket edebiliyorlar. Eğer fazla hareket etmezlerse turda 3 saldırı bile yapabiliyorlar. Üstelik saldırıları da gayet iyi ve kendilerini savunabiliyorlar. Ancak çok büyük bir dez avantajları var ki o da hırlamaları. Bir ses çıkarıyorlar ki vallahi daha sessiz olan tabancalar var. Bu yüzden çok dikkat çekiyorlar ve duyan (zombi ve diğer insanlar) geliyor. Bu yüzden maalesef çok kullanışlı değiller. Oyunda sadece köpekler değil aynı zamanda başka hayvnaları da kullanabiliyorsunuz. Ancak tüm hayvanların da besin tükettiğini unutmayın hesabınızı buna göre yapın.

Oturmaya mı geldik? Oturun arkadaşlar. Ses çok önemli. Özellikle ateşli silahlar olmak üzere bir çok silah, kullanıldığında ses çıkarıyorlar. Çok fazla ses çıktığı zaman da etraftakilerin dikkatini çekmiş oluyorsunuz. Zombilerin fazlasıyla dayanıklı olduklarını da düşünürsek bu durum çok avantajınıza olmuyor, klasik onlarca zombiden birkaç tanesini indirip ısırılan kişi oluyorsunuz. Ya da dostlarınız ısırılıyor ama en önemlisi köpeğiniz ısırılabiliyor sonra olanlar için de bakınız I am Legend.

Umarım bir parça da olsa, bir gün daha yaşamanızı sağlayabilmişimdir. Konuyla ilgili olarak dostlarınızı yakın düşmanlarınızı daha da yakın tutmanız dileğiyle, iyi geceler. Ben 40 saati aşkın bir süredir oynadığım ve anca yarısına gelebildiğim oyunuma devam ediyorum. İyi geceler.

 

 

Author

Lisans bitti, yüksek lisans bitti, askerlik bitti ama yazmaya ve FRP'ye olan ilgisi bir türlü bitmedi. Tam bir Frp tutkunu, hoş sohbet, biraz umursamaz biraz da tembel. Nerede kötü adam varsa onu sever. İyilikten hoşlanmayan bir süper kahraman. Bir Batman değil ama bir Robin. İzini bulmak için Facebook'a Seçkin Özcan yazmanız yeterli. Face'i var, sohbet için. Bir de artık kızılı var.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.