Anımsayacaksınız geçtiğimiz sene, yıl ortasında çıkmış olması ve ödül törenlerinin tipik film dağarcığından fersahlarca uzakta olmasına rağmen Mad Max: Fury Road, janrının tüm sınırlarını aşıp girdiği hemen hemen her festival ve ödül töreninden yüksek sayıda heykelcikle dönmüştü. Bunların şüphesiz en önemlisi, Oscar ödüllerinin büyük kazananı olmasıydı. Biz de bunu büyük bir başarı olarak adlandırmış, Fury Road’un tarih sahnesindeki yerini perçinlediğini iddia etmiştik.

Çünkü tarih sayfasında yer almak, çok iyi olmakla yetmeyecek bir şeydir. Fury Road mihenk taşı statüsünü eşsiz strüktürü ve büyüleyici bir şekilde nefes aldırmamayı başaran temposuyla zaten kazanmıştı, ancak tabir-i caize o statüyü kalıcı kılan şey bu kalitesinin olağan kitlesinin dışında da takdir görmesi oldu. İşte iyi ile efsane ayrımını yapan şey de budur biraz. Olağan çemberin dışından da övgü kazanmak. Aynen bu sene Deadpool’un yaptığı gibi.

Geçtiğimiz gün 2017 Altın Küre adaylıkları açıklandı. Ve daha önceden birkaç yüzü biraz daha blockbuster’a dönük tören tarafından aday gösterilen Deadpool, sürpriz bir şekilde, listede iki adaylıkla temsil edilmişti. Bir tanesi En İyi Film, Müzikal veya Komedi dalında, komple film için. Bir tanesi de En İyi Aktör, Komedi dalında başrolü oynayan Ryan Reynolds için. Deadpool zaten hayranların olurunu kazanıp, gişede cürmünün çok üstü bir hasılat elde edince belli bir mertebe elde etmişti. Bu adaylıklar da o mertebeyi artık sabitleştirdi.

deadpool-first-photo

Peki kazanma ihtimali? Golden Globes’un Müzikal-Komedi film kategorisi genelde kazananı belirli olan bir kategori olur; zira bu alana düşen çok fazla ağır top film çıkmaz. Bir tanesi varsa vardır, ödülü de genelde evine o götürür. Bu sene de öyle. La La Land’in o kategoriyi almaması Crash’in Oscar kazanmasından büyük sürpriz olur, o yüzden o tarafta bir ihtimal yok. Ancak aktör konusunda şans biraz daha yüksek. Her ne kadar karşı tarafta Hugh Grant ve Ryan Gosling gibi iki güçlü aday olsa da, Reynolds HFPA tarafından tercih edilebilir. En azından imkansız değil.

O hâlde son olarak o malum soruyu soralım: Oscar ihtimali? Mad Max bu topa geçen sene girdiğinde, finalin Dolby Theatre’da biteceği belliydi. Deadpool için durum o kadar da pürüzsüz değil. Akademi’nin az da olsa bir bilim kurgu pratiği var, üstelik Fury Road ödül çevrelerinde saygı duyulan bir yönetmene ait. Ne Deadpool yaratıcı ekibinin böyle bir kaşesi var, ne de janr kombinasyonu (süper kahraman – komedi) Oscar’ın ılımlı olduğu bir alandan geliyor. O yüzden bir film adaylığı beklemek abesle iştigal. Ryan Reynolds’un adaylığı da uzak ihtimal. İlla ki birkaç teknik adaylık alacaktır, ama bence Deadpool bu sene Oscar’larda onore edilecekse –ki edilebilir– bu özellikle senaryo dalında olacaktır. Her halükarda, Golden Globes adaylığının büyük başarı olduğu ve Deadpool’u tarihe kazıdığı, tartışmasız bir gerçek.

Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.