Dünyanın çizgi romanlara bakış açısı son yirmi yılda nasıl değişti farkındasınız öyle değil mi? Önceleri “nerdleri” eğlendirmek için yazılan basit hikâyelerken şimdi tüm eğlence sektörlerini ele geçiren projelere dönüştüler. Marvel’ın başlattığı sinematik evren çılgınlığından sonra küçük ya da büyük fark etmeksizin tüm yapımcılar kıyıda köşede kalmış çizgi romanları uyarlamak için birbirleriyle yarışır hâle geldiler. Bunların çoğu istediğimiz gibi olmuyor tabii zira her çizgi roman sinemaya uyarlanmak için elverişli olmuyor. Yine de bu yapımcıları denemekten alıkoymuyor. Mesela şimdilerde çizgi roman tarihinin en “deli” işlerinden biri olan Incal’i uyarlamak için Taika Waititi kolları sıvıyor.

Öncelikle biraz Incal’den bahsetmemiz gerekiyor gibi hissediyorum. Daha önce şu yazıda yazdığım Alejandro Jodorowsky’nin, Dune filmi çekmeye çalışırken Moebius‘a çizdirdiği eskizlerden yola çıkarak yaratılan Incal, her anlamda en farklı çizgi roman işlerinden bir tanesi. Jodorowsky’i bilenleriniz zaten kendisinin vizyonunun deliliğe ne kadar yakın olduğunu fark edecektir. Bu vizyonla Moebius’un mükemmel sanatı birleşince ortaya gerçekten beyaz perdeye uyarlaması imkânsıza yakın bir eser çıkıyor.

Benim bu haberde ilgimi çeken asıl şey, çok sevdiğim çizgi romanlardan biri olan Incal’in beyaz perdeye uyarlanacak olması dışında, bunu yapacak kişinin Taika Waititi olması. Yani Jodorowsky’nin delilik derecesindeki vizyonuna ulaşmak gerçekten çok zor ama bunu yapacak biri varsa o da sanıyorum ki Taika Waititi’dir. Son yıllarda yaptığı işlerle hemen hemen herkesin beğenisi kazanan ünlü yönetmen, Incal’i uyarlamak için en doğru kişi olabilir. Bu yüzden Incal çizgi romanının sinema uyarlamasından her ne kadar yüzde yüz emin olamasam da oldukça heyecanlı olduğumu söylemeliyim. Yani ortaya tam anlamıyla bir hilkat garibesi çıkma riski çok yüksek ama yine bu merakımı hiç azaltmıyor.

Yani bakar mısınız, filmi yönetecek ismin açıklanması bile oldukça kendine has. “Kırk yaşımdayken birisi Incal’i benim yerime film yapacak olsa çok sinirlenir ve depresyona girerdim” diyen Jodorowsky, bunun artık kendi Incal’i değil, Waititi’nin Incal’i olduğunu söylüyor. Böylece bir manada kendi eserinde istediği kadar değişiklik yapabilmesi için Waititi’ye izin veriyor. Bakalım bu izni Waititi nasıl kullanacak…

Incal çizgi romanının beyaz perdeye uyarlanması hakkında siz ne düşüyorsunuz sevgili dostlarım? Sizce eserin hakkı verilerek uyarlanabilecek mi? Taika Waititi bu iş için doğru kişi mi? Yorumlara gelin de Incal övelim azıcık.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.