Dile kolay, Dexter’a veda edeli tam sekiz sene olmuş! Final sezonuyla bizi genel itibariyle çok tatmin edemese de öncesindeki yedi sezonuyla her hafta büyük bir heyecanla takip ettiğimiz bir dizi olmuştu Dexter -aynı cümleyi Game of Thrones için kursak gram sırıtmaz. Soğukkanlı bir katile sempati duymamızı, onunla üzülüp onunla sevinmemizi sağlayabilmişti, ötesi var mı? Ve evet, şimdi geri dönüyor! Sonbaharda seyirciyle buluşacak olan Dexter’dan ikinci bir teaser da yayınlandı. Bu seferki ana amaç, beğenilmeyen finali -ki ben çok rahatsız olmamıştım- biraz daha toparlayabilmek gibi duruyor.

Fragmandan sonra dizinin finaline dair spoiler var, haberiniz olsun!

Dexter’ı dizinin finalinde bıraktığımız yerde buluyoruz yine. Hatırlarsanız final bölümünün sonunda kendisini, Miami’nin sıcak sahillerini bırakıp daha kuzeylere doğru bir noktada yaşamaya başlamış hâlde görüyorduk, burada odunculuk yapıyordu. Anlaşılan o ki Dexter, pardon Jim, buradaki hayatına iyice uyum sağlamış ve hatta kasaba halkı tarafından da oldukça benimsenmiş. Tam “Ne güzel, keyfi yerinde” diye düşünürken teaserın sonu bize, bunun çok da gerçek olmadığını gösteriyor.

Bir müjde daha verelim; ilk bölümünden, herkesin öve öve bitiremediği dördüncü sezon finaline kadar serinin başında duran Clyde Philips de bu mini sezonla geri dönüyor. Kendisinin bu sezona dair çok net de bir açıklaması var, şöyle diyor: “Olan hiçbir şeyi geri almıyoruz. Seyirciye ihanet edip de ‘Pardon, hepsi bir rüyaydı’, demeyeceğiz. Önceki sekiz yılda ne olduysa, önceki sekiz yılda onlar oldu’’. Açıkçası bu açıklama beni mutlu etti çünkü retcon denilen, yapılmış bazı şeyleri yok varsayma olayı, pek hoşuma giden bir şey değil eserlerde; özellikle çizgi roman evrenlerinde işler çok karıştığında da tepkim, genelde “Banane kardeşim, düzgünce plan yapsaydınız’’ oluyor. Tabii Golden Age’den Silver Age’e geçiş ya da işin Marvel tarafındaki Ultimate evreni gibi şeyleri ayrı tutuyorum; onlar daha farklı meseleler.

Önceki paragrafta yeni sezon için ‘’mini’’ demem dikkatinizi çekmiştir belki. Şimdilik dizinin bu sezonun ötesinde bir devamı düşünülmüyor fakat bana sorarsanız, eğer gerçekten olumlu tepkiler alırsa buradan da yine iki üç sezon giderler ki şahsen sezon iyi olursa böyle bir şey de isterim ben. Çünkü konusu itibariyle oldukça ilginç ve sürükleyici bir dizi idi Dexter ve daha fazlasını istemek için aradan da yeteri kadar zaman geçti.   

Sezonun ana kötüsünü, sesiyle Thor: Ragnarok’ta Surtur’a hayat veren Clancy Brown canlandıracak, kendisini yakın zamanda Damien Darkblood olarak Invincible dizisinde izlemiştik. Michael C. Hall zaten Dexter olarak dönüyor, diziyi çekip çeviren showrunner‘ımızdan da bahsettik. Eski kadroya dair bir umut, bir şeyler de görürüz belki ama siz yine de çok heveslenmeyin. Dizi, bu sene sonbaharda gelecek ama elimizde şu an için net bir tarih yok.

Eee, ne diyorsunuz? Moda girdiniz mi? Karanlık yolcunuzu yeniden bulmaya hazır mısınız? Yoksa final ağzınızda öyle kötü bir tat bıraktı ki umurunuzda bile değil mi? Aşağıya yazın, biz de okuyalım düşüncelerinizi. Yalnız gitmeden önce, dizi tarihinin en orijinal ve acıktırıcı introlarından birini paylaşmazsam olmaz. Bir kere bile atlamadım herhalde şu introyu, belki sizi de tekrar heyecanlandırır?

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.