Kitap keşfetmek zor bir iş. Kitaplar genel olarak konuşursak daha ciddi zaman yatırımı isteyen şeyler. Dolayısıyla onlarla ilgili kör riske girmek o kadar da kolay bir karar değil. Bundan mütevellittir ki, pek çok insan, pek çok kitabı ya bir arkadaşları onlara önerdiğinde okuyor  (ki burada, bütün bu zinciri ayakta tutan, kitap kaşiflerine büyük alkış alalım lütfen) ya da herkesin en sık başına gelen, ama kimsenin itiraf etmediği o yöntemle tanışıyor: Yani kitap Hollywood tarafından uyarlanmak üzere seçildiğinde.

Hoş gerçi, Dirk Gently’s Holistic Detective Agency için bu durum geçerli olmayabilir. Zira 1987 senesinde basılan romanın altında geek’lerin otomatikman tanıyacağı bir insanın imzası var: Douglas Adams. Adams, bildiğiniz gibi, Otostopçu’nun Galaksi Rehberi’nin yazarı. Dirk Gently de onun “komedi-dedektiflik” roman serisi. Ve o seri, BBC America tarafından diziye çevriliyor. İlk başrolünü de buldu.

dirk-gently-01-Promo

Chronicle ve Victor Frankenstein filmlerinin haricinde, internette bir ara çok dönen The Death and Return of Superman videosundan veya Superman: American Alien çizgi romanından da tanıyor olabileceğiniz Max Landis’in uyarlayacağı diziye ilk adım atan, daha önce Landis ile üstte sözünü ettiğimiz videoda çalışmış olan Elijah Wood oldu. Wood dizide Dirk Gently’nin  asistanı Todd’u canlandıracak. Yalnız Todd’dan bir Robin olmasını beklemeyin. Kendi sorunları olan, kendi karakter özellikleri belirli, apayrı bir karakter Todd.

Dizinin ilk sezonu 2016 sonbaharında yayınlanacak. Diziyle beraber IDW Publishing aynı zamanda yayınlanacak bir çizgi roman üzerinde de çalışıyor. İlk sezonu sekiz bölüm olacak olan dizi tutarsa, devamı da kesinlikle gelecektir. Biz açıkçası merakla bekliyoruz. Adams’ın ismi, proje için heyecanlanmaya yeterli zaten. Wood ve Landis de gerçekten kıymetli eklentiler. Bakalım, Dirk Gently ismi aklımıza mıhlanacak mı sonbaharda? Göreceğiz!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.