Tamam, kabul ediyoruz; kimse Solo: A Star Wars Story gelmeden evvel çok büyük başarılar ya da gişe sonuçları beklemiyordu. Hatta aksine “Heyecan seviyemiz yerlerde, gitmesek mi? Onun yerine na şu film varmış, ona gideriz.” diyen güruh bir hayli fazlaydı. İnsan Star Wars gibi bir külliyata dair filmin geleceğini duyup da gitmek istemeyince, inanın bir şeylerin doğru gitmediğini en habersiz insan bile anlayabiliyor. Düşünün bir de en sevilen karakterlerden birinin solo filmine… The Last Jedi sonrası bütün Star Wars severlerin kalbi kırık, hayalleri yıkık maalesef.

Bu durum gişeye de yansıdı tabii. Kaçınılmaz felaket sonuçlar Solo: A Star Wars Story için netliğe kavuştu ve Disney de açtı ağzını yumdu gözünü: Tamı tamına elli milyon dolar zarar ettikleri Solo filmini öne sürüp Episode IX gelene kadar hiçbir yan filmle uğraşmayacaklarını duyurdular.

IGN’deki habere göre Disney şu süre içerisinde yalnızca Episode IX odaklı çalışma kararı almış. Gelmesi planlanan tüm spin-offlar falan komple askıya alındı anlayacağınız. Yaklaşık 350 milyon dolar gişe tahmini yapılan Solo‘nun, yaklaşık 250 milyon dolar gelir elde edişi ile para kaybeden Disney galakside sıkı yönetim ilan etti.

musiconly

A New Hope‘a bir prequel olarak düşünüldüğü öne sürülen Obi-Wan Kenobi’nin filminden tutun (ki henüz detaylar Disney tarafından duyurulmadı resmi olarak, varsayımlar ve dedikodular yalnızca); solo Boba Fett projesine; Rian Johnson’ın planlanan üçlemesi ve  hatta David Benioff ile D.B. Weiss’e emanet edilen yeni Star Wars filmlerine kadar her şey ama her şey bir köşeye itildi. Anlaşılan o ki Disney paranın tadını fazla sevmiş; azıcık tuzsuz diye tüm yemeği çöpe dökmeyi dilemiş.

Genel bir değerlendirme yapmak gerek burada. The Force Awakens ve The Last Jedi itibari ile Star Wars külliyatındaki kalite ve sevgi kustuğumuz gidişatın yavaş yavaş paramparça oluşu, bu spin-offlar için gerçekten de acele edilmese mi diye düşündürtmüyor değil bizleri. Gerçi The Force Awakens ve The Last Jedi arasındaki Rogue One gibi bir ufak film olduğunu da hatırlatalım; seveni kadar sevmeyeni de çoktu. Ancak hiç de Solo: A Star Wars Story kadar Disney’i sinirlendirmemişti herhalde. Hayal etmesi hiç de güç değil ha: Mickey Mouse kulakları yerleştirilmiş Darth Vader kasklı bir kodaman dayı elinde porg severek koltuğunda dönüyor ve “Her şeyi iptal edin lan!” diye haykırıyor. Aklımızda hemencecik canlandı, zorlamaya gerek yok valla.

Yine de size soralım, siz ne diyeceksiniz merak ediyoruz. Sizce Disney’in bu hareketi yerinde bir karar mı olmuş? Yoksa zaten spin-offlar da dahil tüm filmler gittikçe hayal kırıklığına uğratıyor diye komple mi vazgeçilmeli bazı şeylerden? The Last Jedi sonrası düşen tüm beklentiler sebebiyle Solo filminden o kadar da kötü bahsetmemek gerektiğini savunsak da, acaba Episode IX için neler beklememiz gerektiğini oturup şimdiden düşünsek mi, ne yapsak?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.