Aylardır neredeyse herkesin üzerine bir-iki kelam ettiği şu meşhur Disney-Fox anlaşmasından gerçekten de kayda değer bir bilgi geldi nihayetinde. Ancak bu sandığınız gibi Marvel Sinematik Evreni filmlerinin Fox’ta hakları kalan kahramanlardan ayrı bir durum. Çünkü bu sefer bu anlaşmanın bir sonuca bağlanmasını iple çekmemize sebep olan şey çekiç sallayan tanrılar, uçan milyonerler ya da sinirlendiğinde brokoli yeşiline dönüp kelime dağarcığı ufalan dev cüsseli adamlar ile yakından uzaktan alakalı bir şey değil. Hayır. Bu seferki çok daha farklı. En iyi dizilerden birine ev sahipliği yapan platformun, nam-ı diğer Hulu, tüm dünyaya açılıyor olmasıyla ilgili.

Bildiğiniz üzere Hulu, dünya üzerinde yalnızca Amerika’da erişilebilir olan bir platform. Netflix’in aksine, bu hususta tüm ülkelere hizmet vermede bir hayli katı kuralları olan bir kuruluş maalesef. Ancak ve ancak destekleyen şirketler yardımıyla yapımlarını izlenebilir kılıyor kendileri. Misal; Türkiye’de The Handmaid’s Tale izlemek isteyenlerin başvurduğu adres olan BluTv, bunun en iyi örneklerinden.

https_%2F%2Fblueprint-api-production.s3.amazonaws.com%2Fuploads%2Fcard%2Fimage%2F788424%2F975e3f1c-87fd-49b2-b746-d2326d47673d

Disney ve Fox’un 1 Ocak 2019’da nihayete erecek olan anlaşması sonucu Hulu’nun uluslararası alanda erişilebilir hale geleceği haberi, Disney’in sözcüsü Bob Iger tarafından beyan ediliyor. Iger, Disney ve Fox meselesi bir karara bağlandığında, saflarına Hulu’yu da katacaklarını açıklamış.

Fox, NBC Universal, ve Warner Media’nın da tek bir çatı altında toplandığı bu birliğe Hulu’nun dahil olmasıyla büyük şirketimiz olan Disney’nin birçok hakkı da doğmuş olacak. Bunlardan bazıları, içeriklerini uluslararası izleyicilere sunabilmek ve kendi orijinal içeriklerini korumak adına alabilecekleri lisans hakları gibi şeyler. Şimdilik Hulu’nun önceden sahip olduğu programların içeriğine müdahale gibi bir durum söz konusu değil. Bob Iger’ın söyledikleri, Hulu’yu dünyadaki herkese açık hale getirebilmek gibi bir amaç şeklinde gözükmekte yalnızca. Ancak yine de…

RUGRATS_110_GL_1013_0205RT.0

Yine de diyoruz, çünkü Hulu, ABC ve Freeform’a bağlı olan projelerin yanı sıra, şu an elinde çok mühim iki dizi daha barındırıyor: Marvel’s Runaways ve The Handmaid’s Tale. Biri bizzat Disney’in ekmeğine yağ sürecek olan Marvel genç kahraman dizisi; diğeri de ödülleri silip süpüren ve kaynak materyalini bile aşan kalitedeki uyarlama. Yani Hulu’nun tüm dünyaya açılması Disney sayesinde mükemmel bir durum haline geliyor gibi gözükse de, Mickey Mouse Şamarı dediğimiz “uygun hale getirme” darbesine maruz kalabilecek olan The Handmaid’s Tale‘in herhangi bir sert atmosfer kaybından son derece endişeliyiz.

Farkındaysanız Runaways’in akıbeti şu an zerre umurumuzda değil. Bilen biliyor, bilmeyen de canını sıkmasın diye kısa keselim istiyoruz.

Disney yeni platformu Disney+ ile Netflix gücüne ulaşabilme potansiyeli olduğundan ötürü her ülkedeki izleyicilere olanak sağlamasıyla gözleri boyuyor olabilir. Ancak biz yine de bu anlaşmadan Hulu’nun mümkün olan en az müdahale şartıyla çıkmasını umut ediyoruz. Hulu’yu da geçin, The Handmaid’s Tale’e bir şey olmasın ya!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.