Malumunuz son zamanlarda her büyük şirketin kendi dizi ve film izleme platformunu kurması büyük moda. Netflix’in yakaladığı büyük başarıdan pay almak isteyen alakalı alakasız bütün şirketler kendi platformlarını oluşturup, yanlarına aldıkları birkaç yönetmen ve birkaç ünlü aktör ile birlikte pastadan kendilerine düşen payı almak istiyorlar. Tabii böyle büyük paralar dönen bir piyasanın içine er ya da geç Apple’ın girmesi de kaçınılmazdı, bunu hepimiz biliyoruz. Apple dün yaptığı Apple Event’i ile kendi dizi izleme platformu olan Apple TV+‘ı Jason Momoa’lı See ile birlikte tanıttı.

Post-apokaliptik bir dünyada Jason Momoa’yı savaşçı bir kabilenin üyesi olarak görüyoruz. Üzerinde yaşadığımız dünyada bir felaket yaşanmış ve bütün insanlığın görme yetisi kaybolmuş. Ama yaşamlarına bir şekilde devam etmişler. İnsanlar, görme yetilerinin dünyanın kurtulması için Tanrı tarafından alındığına inanmış ve buna bağlı yeni bir inanç geliştirmişler. Uzun yıllar boyunca kaybolan görme yetisinin Jason Momoa’nın oynadığı Baba Voss karakterinin iki çocuğunun  da yeniden ortaya çıkmasıyla bütün dünyanın düzeni yeniden değişecek gibi gözüküyor. Ya çocuklar gören gözleriyle dünyayı değiştirecek ya da Tanrıların lanetini yeniden dünyanın üzerine çekecekler.

Fragmanın daha henüz başında bütün dünyanın kör olduğu post-apokaliptik bir dünya fikri, diziyi direkt olarak izlenmeyi bekleyenler listeme soktu. Tamam, herkesin gözlerini kapatarak yollarını bulmaya çalışmalarını Bird Box dizisinde izlemiştik. Ama tamamen kör insanların etraflarındaki hiçbir şeyi görmeden kendilerine yeni bir medeniyet kurmalarını seyretmek çok ilgi çekici geldi bana. Tabii bir de bunu nasıl işleyecekleri var ve bunu da çok merak ediyorum. Çünkü fragmandaki savaş sahneleri hiç de öyle bir grup göremeyen insanın edeceği bir kavga gibi gelmedi bana. Eğer karakterlerin görmemelerine rağmen “Nasıl oluyor da bu kadar iyi bir şekilde kendilerini geliştirebiliyorlar?” sorusunu izleyiciye iyi bir şekilde aktarabilirlerse, tadından yenmez dizinin.

Ekran Alıntısı

Diziyi izlemem için diğer bir nokta da savaşçı bir Jason Momoa görecek olmamız. Bakın hiç abartmadan söylüyorum; bu adamda insanı inanılmaz gaza getiren bir aura var. Yani savaş boyalarını sürüp önümde baltasıyla koşmaya başlasın vallahi ben de koşarım. Hiç “Abi kime giriyoruz?” falan diye sorgulamam yani. Yani gerçekten adam birkaç yüzyıl geç doğmuş yoksa kendisine küçük bir derebeylik falan kurmaması işten bile değilmiş. Neyse fazla konuyu dağıtmayayım, sadece Jason Momoa’yı savaşçı bir rolde görmem yetti bana anlayacağınız.

See dizisi bir yana; Apple, dizi platformu için beklenileceği üzere tek projelerinin bu olmadığını açıkladı. Apple, See dizisi ile birlikte Jennifer Anniston ve Steve Carell’lı The Morning Show’u, 19. yüzyılda yaşayan ünlü şair Emily Dickinson’ın hayatını anlattığı Dickinson dizisini ve For All Mankind isimli bir uzay dizisini de izleyici karşısına çıkarmaya hazırlanıyor. Bu dizilerin yanı sıra Amazing Stories ve Taika Waititi’nin çekeceği Time Bandits de yeniden çekime hazırlanacak, Brie Larson’un içinde bulunduğu bir CIA draması olacak ve Fast&Furious dizilerinin yönetmeni Justin Lin’in de içinde bulunduğu bir proje olacak.

Ekran 1

Peaky Blinders dizisinin yazarı Steven Knight’ın yazdığı ve Hunger Games filmlerinin yönetmeni Francis Lawrence’ın yönetmen koltuğunda oturduğu dizi, Apple TV+’ın resmi olarak aktif olacağı 1 Kasım’da, aylık 4.99 dolar karşılığında bizlerin beğenisine sunulacak. Apple ayrıca yeni satın aldığınız her Mac, iPhone ve iPad için bir yıllık bedava Apple TV+ üyeliği kazanacağınızı açıkladı.

Neyse, şimdi nasıl yapıyoruz? Yüzüklerin Efendisi ve Zaman Çarkı dizileri için Amazon’a, Marvel dizileri için Disney+’a, Netflix dizileri için Netflix’e, See dizisi için de Apple TV+’a mı üye oluyoruz? Hepsi ne kadar tutuyor toplam hesap ettiniz mi?

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

3 Yorum

  1. 5 dolar çokmuş türkiye 28 liradan satışa cıkarılırsa 28 lira gibi bi ücretle karşılaşacaklar kaç kişinin bu ücreti verebileceği de ayrı soru elbette. Biz gene dizilab dizibox 🙁

    • Meltem Deniz Doğan Cevap ver

      Çok haklısın ama emek karşılığı olarak korsan da bir çözüm değil. Bu şirketlerin hepsi pastadan kendileri ne kopartırlar ona bakıyorlar. Ama bir müddet sonra yazıda da Halit’in dediği gibi insanlar şu dizi için şuna, bu dizi için buna, öbür dizi için berikine abone olmak istemeyeceklerdir. İzleyici sadece diziyi satın alsa veya sezon / bölüm başı bir şey yapsalar daha iyi olduğunu düşünürler mi acaba?

      • Zannetmiyorum, öyle olsa atıyorum dizi başi 1 dolar ödesek bile ayda kaç dizi izleyebilirsin ki veya dizinin maaliyetini karşılayacak kadar izleyici toplayabilecek mi o dediğin biraz zor gibi belki uzak gelecekte belki olabilir ama bu devirde biraz zor gibi me geliyor

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.