Bir zamanlar 9GAG’de fenomen olan “deli eski kız arkadaş” geyiğinden esinlendiği açık olan Crazy Ex-Girlfriend, abartılı mizaha sahip Amerikan sit-comlarından biri. Peki izlemeye değer mi? İlk Bölüm Canavarı anlatıyor.
maxresdefault

Zamanında başka bir İlk Bölüm Canavarımız vardı. Çok güzel incelemelerinin ardından emekliye ayrıldı. Sağ olsun okuyucuyu mahrum bırakmamak için titrini bana devretti. Ben Ozan bu arada!. Evet, yeni İlk Bölüm Canavarı’ından selamlar! İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Lise yıllarında Josh tarafından terk edilen garip kız Rebecca yıllar içinde çok para kazanan, başarılı, güzel bir avukat olur. Tam mutluluğunu sorguladığı anlarda aldığı terfi haberi onu daha da streslendirir. Düşünmek için iş yerinden çıkan Rebecca, Josh’la karşılaşır ve ona hala aşık olduğunu fark eder. Ani bir kararla işinden ayrılıp New York’tan Josh’ın yaşadığı West Covina’ya taşınır. Amaç Josh’ı bulup onunla olmaktır.

Ne Kadar Uzun?

Bölümler ortalama 40 dakika. 1. sezonunu bitirmiş. Ekimde 2. sezonu geliyor.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Unbreakable Kimmy Schmidt, The Mindy Project,

Ne Beklemeyin?

Sizi gülmeye zorlamadan güldüren komedi dizileri.

Rebecca'yı oynayan Rachel Bloom'un hakkını teslim edelim.
Başkarakter Rebecca’yı oynayan Rachel Bloom’un hakkını teslim edelim.

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Oldum olası abartılı sahnelere sahip komedileri sevmemişimdir. Ne yazık ki Crazy Ex-Girlfriend o tip komedilerden. Daha ilk bölümünden müzikal sahneler, efektler gırla gidiyor. Bana sorarsanız bir komediye bağlanmak ve başarılı bulmak için önce o komedinin sizi bu tip aksiyonlar yaşatmadan kendine alıştırması gerekiyor. Örneğin How I Met Your Mother bunu sağlayabilen dizilerdendi. İzlediyseniz bilirsiniz, HIMYM’nin de müzikal sahneli (Girls vs. Suits), abartılı içerikli ve efektli (Blitz) bölümleri vardı. Ancak bu bölümleri sezonlara serperek bizi yormadan hatta gördüğümüzde sevineceğimiz seyreklikte yayınlıyordu. Crazy Ex-Girlfriend’in sahneye gösterişli hareketlerle çıkması bir komedi dizisine göre yorucu gözüküyor. Özellikle de bölümler normal Amerikan sit-comlarının iki katı uzunluğunda olduğunu düşünürsek…

Dizinin konusuna gelirsek onun da pek orijinal olduğunu söyleyemeyiz. Tek fark, genelde takıntılı eski kız arkadaş meselesi sit-comların tek bölümlük konusuyken Crazy Ex-Girldfriend’de (adı üstünde) bütün bir diziye yayılmış konu haline gelmiş. Bu eleştiriyi yaparken okuyucuyu yanıltmamak için bir kural ihlali yaptım: Normalde yazı serisinin konsepti olarak sadece ilk bölümden alınan izlenime göre fikir belirtmem gerekiyor olsa da bu seferlik dizinin sonraki bölümlerinin sinopsislerini okudum. Gördüğüm kadarıyla eleştirimde ve endişemde haklı olduğumu bu şekilde ispatladım. Takıntılı eski kız arkadaş konusu gerçekten de bütün bölümlerin ana konusu durumunda. Bunların dizinin tarzından kaynaklanan bir önyargı cümleleri olmadığı kanıtlamak için son bir diyeceğim var: Dizi CW dizisi.

Yalnız Crazy Ex- Girlfriend’i gerekirse yerin dibine sokuyor olsak bile parantez açıp övmemiz gereken bir şey olurdu: Rachel Bloom‘un oyunculuğu. Aktris zaten sempatik ve tatlı bir kadın. Bu ilk izlenim için paha biçilemez bir artı. Bu bileşene başarılı oyunculuk da eklenince Rachel Bloom gözden kaçmaması gereken aktrisler listesine hızlıca giriş yapabiliyor. Gerek mimikleri, gerek duygu değişimleri anındaki performansı, gerek müzikal sahnelere bu drece yakışabilmesi aktriste tüm övgüleri yönlendiriyor. Zaten Bloom çoktan Golden Globe’dan başarı damgasını almış. Biz yine de övmeden geçmemiş olduk.

Devamı Nasıl Olur?

Dediğim gibi, bir kaçamak yaptım ve diğer bölümlerin sinopsislerini okudum. Görünüşe göre ilk bölümde ne varsa devamında da bu var.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

İzlemem. Gönlüm sırf Rachel Bloom’un sempatikliğine biraz daha şahit olmak için elimi sonraki bölümü açmaya ittirse de beynim ilk bölümde “Bu yazıyı yazacak olmasam çoktan kapamıştım.” cümlesini sık sık kurduğumu hatırlatıp elime hakim oluyor. Siz de ilk bölüme göz atıp sempatinin, tatlılığın ve başarılı oyunculuğun çekimine kapılacak gibi olursanız gidin New Girl izleyin. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.
ilkbolumcanavari_izlemem

Bazı Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Casual – Nasıl Dizi?
Lucifer – Nasıl Dizi?
Broadchurch – Nasıl Dizi?
Yazar

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.