İnternet televizyonculuğunda iddiasını kanıtlamaya çalışan Hulu’dan çıkma bir komedi-drama izliyoruz. Biraz yüzümüz gülsün ama gülme efekti bayıklığını da çekmeyelim be abi, diyenler için ideal olabilecek Casual ilk bölümde bize devam edilecek gazı verdi mi? İlk Bölüm Canavarı yorumladı…

Casual

Zamanında başka bir İlk Bölüm Canavarımız vardı. Çok güzel incelemelerinin ardından emekliye ayrıldı. Sağ olsun okuyucuyu mahrum bırakmamak için titrini bana devretti. Ben Ozan bu arada!. Evet, yeni İlk Bölüm Canavarı’ından selamlar! İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Yeni terk edilmiş bir kadın Valerie, ergenliğin sınırlarını aşan kızı Laura ve hayattan pek bir şey ummayan kardeşi Alex aynı evde yaşarlar. Muhtemelen Valerie’nin sıkıcı bir orta yaşlı olmaktan kurtulması, Laura’nın uçarı ergenliğinin standart ergenliğe inmesi ve Alex’in hayattan zevk alması gibi karakter gelişimleri üzerine kurulacak bir komedi-drama dizisi.

Ne Kadar Uzun?

Bölümler 25’er dakika. Dizinin ikinci sezonu devam ediyor. Üçüncü sezon onayını da aldı.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Dizi hakkında dozu düşürülmüş Shameless diyebiliriz. Ayrıca Arrested Developmet ve ton benzerliğinden Orange Is The New Black seven de gelsin.

Ne Beklemeyin?

How I Met Your Mother, Friends, New Girl gibi kahkaha dozu yüksek komediler.

Üçlünün sinerjisini ilk sahnedeki gibi tutarlarsa bu iş olur.
Üçlünün sinerjisini ilk sahnedeki gibi tutarlarsa bu iş olur.

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Bu tip dizilerde en önemli şey kesinlikle baş karakterlerin uyumu ve oyuncuların birbirlerinin jestlerine uyumu oluyor. Bunlar olmazsa sizi olayların içinde hissettiren bir komedi ortaya çıkaramazsınız. Casual bahsettiklerim hakkında umut ışığını ilk sahneden yakıyor. Ama sanki sonrasında aynı samimiyeti sürdüremiyor. Bölümün 25 dakika oluşu ve oyuncuların ilk beraber kamera önüne çıkışı olması sayesinde bu günahı şimdilik halı altına süpürebiliyoruz. Önemli olan buradan sonrası.

Oyuncularımızın hepsi yeni yüzler. Sadece Valeria’yı oynayan Michaela Watkins romantik-komedi filmlerinde yan roller alarak yüzünü biraz eskitmiş. Ama daha önceki rolleri Casual’da üstlendiği role bir tecrübe artı puanı olarak yansıyacaktır. Çünkü Valeria karakteri romantik-komedi filmlerinden koparılıp getirilmiş gibi bir imaj çiziyor ilk bölümle.

Dizinin ergeni Laura ve oyuncusu Tara Lynne Barr üçlünün hem karakterizasyon hem de oyunculuk anlamında zayıf halkası gibi gözüküyor. Barr için acımasız yorum yapmak çok doğru olmaz. Casual kendisinin ilk ciddi işi denebilir. Ama senaristlerin Laura karakterine “ben ergenim ve umarsızca seks yaparım” tarzından öte birkaç replik yazması şart.

Üçlünün ve dizinin tek gerçek komedi faktörü Tommy Dewey’in oynadığı Alex karakteri. Alex algoritmasını kendi yazdığı flört sitesinden canının istediği kadınla kendi profilini uyuşturan ve o kadınlarla randevuya çıkan bir adam. Umursamaz bir depresifliği var ve bunun getirdiği dobralık ilk bölümün genel komedi hattını oluşturuyor.

Aslında komedi kurallarında üç ana karakterle işe başlamak biraz riskli. Komedilerde bölümlük olaylar genellikle karakterlerin ikili eşleştirmeleriyle başlar ve her şeyin tek ortak noktaya çıkmasıyla biter. Belki de Casual standartlara uymak istemiyordur. Ama bu standardın dışına planlı şekilde çıkılmazsa Casual ilk bölümde olduğu gibi tek karakterin dikkat dışında kalması sorununu sık sık yaşayabilir.

Devamı Nasıl Olur?

Dizi muhtemelen çok bölüm geçirmeden karakter sayısını arttıracaktır. Gelecek karakterler yeterli ilgi çekiciliğe sahip olursa ve Laura’ya biraz daha karakter kazandırılırsa dizi belli bir çizgiye oturabilir. Zaten dizinin Golden Globe’a aday olmuşluğu falan da var. İlerleyen bölümlerde eksiklerini tamamlamış olması olası.

Ve Sonuç! Devamını İzler Miyim?

25 dakika ve komedi oluşuyla biraz daha devam etmekten zarar gelmez. Öyle bir oturuşta sezon bitirtecek komedilerden olmasa da elinizde daha iyi bir alternatif yoksa can sıkıntısına iyi gelecek, yemek sırasında seyirlik olabilecek bir dizi.
ilkbolumcanavari_gider

Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.