Şimdilerde hepimiz, sevdiğimiz fantastik dünyanın dizi uyarlamalarını bekliyoruz. Bazılarımız Witcher’ın ikinci sezonunu, bazılarımız Shadow and Bone’u ve hemen hemen hepimiz Lord of The Rings’in dizisi için gün sayıyoruz. Fakat tüm bunların arasında çok az insanın beklediğini düşündüğüm ve beni en çok heyecanlandıran dizi kesinlikle Amazon’un ellerinden çıkacak olan The Wheel of Time dizisi. Bu diziyi o kadar büyük bir heyecanla bekliyorum ki sadece beş saniyelik bir video için klavyemin başına geçip bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Zira bu heyecanımı bir yere yönlendirmem gerekiyor.

Hemen tanıtayım, karşınızda Mavi Ajah temsilcisi, Damodred evinden Moiraine Sedai. Ve evet, kendisi kitaplarda yeterince havalı bir karakter değilmiş gibi bir de ona, Rosamund Pike hayat verecek ve olduğundan çok daha havalı bir karakter olarak karşımıza çıkacak. Peki, kimdir bu Moiraine Sedai? Neden bizi sadece beş saniyelik bir videosu bile heyecanlandırmayı başardı.

Aslında bu yazıda size spoiler sayılabilecek kadar bilgi vermeyeceğim. Amacım Moiraine Sedai’ye karşı sizi, en az benim heyecanlandığım kadar heyecanlandırmak o kadar. Spoiler içeren yazılarımı umut ediyorum ki dizi yaklaştığında yazmaya başlayacağım.

Moiraine Damodred aslına bakarsanız oldukça büyük bir ün ve şöhreti arkasında bırakarak kendisini dünyanın kurtuluşuna adamış biri. Bir kehanet doğrultusunda, Tarmon Gai’don’da kötülüğün efendisi Balzamon ya da Shai’tan ile savaşacak olan ışığın şampiyonu Yeniden Doğan Ejder’i bulmak için yollara düşen ve sonunda bulduğunda ise onu korumak için her şeyi yapan muhteşem bir karakter. Zaman Çarkı evrenindeki büyü yapan kadınların toplandığı Beyaz Kule’nin bir Sedai’si olarak Mavi Ajah’a hizmet eden Moiraine, yaptıkları ile evrenin efsaneleri arasında kendine yer edinir. Hikâyemizin başından itibaren bizimle bulunacak Moiraine karakterinin dizinin başrollerinden biri olduğunu söylememe gerek yok, zira dizi ile ilgili bize verilen ilk bilgi Rosamund Pike’ın, Moiraine’i canlandıracağı olmuştu. Bu yüze iyi bakın dostlarım çünkü çok uzun bir süre bu yüz ile ilgili konuşacağız, teori üreteceğiz ve muhabbet edeceğiz.

Bu videoda ise sevgili Moiraine’imizi sanırım yönlendirirken görüyoruz fakat yönlendirmenin nasıl gerçekleştiği hakkında hâlâ bir fikrimiz yok. Zaman Çarkı evrenindeki büyü sistemi diğer evrenlerle karşılaştırıldığında çok daha az vücut hareketi ve neredeyse sıfıra yakın büyülü söz barındırıyor. Kadınların ve erkeklerin ayrı kaynaktan güç kullanarak yaptığı büyüler, kadınlar yapınca erkekler tarafından, erkekler yapınca da kadınlar tarafından hissedilmiyor. Etrafınızda yönlendirebilen bir kadın varsa bunu, sizin de yönlendirip tam olarak buna dikkat etmeniz dışında anlamanız imkânsız. Tabii, üzerinize gelen bir Şerateş’in sizi tamamen yok etmesinden ve tüm çarktan silmesinden anlayabilirsiniz ama bu çok geç olur. Bu yüzden bu karmaşık büyü sistemini, gerçekten eğer hakkıyla ekrana yansıtabilirlerse büyük saygı duyacağım.

Beş saniyelik video hakkında benim yazacaklarım bunlar. Sizin dizi hakkındaki yorumunuzu çok merak ediyorum. Bakın herkes LoTR diyor ama ben bu dizinin daha güzel olacağına inanıyorum o yüzden bu kadar dil döküyorum. Yok mu oralarda benim gibi heyecanlanan?

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.