Arkadaşlar, bu bölüm neydi? Neler oldu? Bir şeyler oldu, orası kesin. O kadar çok sorum var ki! Cevap istiyorum, cevap!

Doctor Who’nun yeni sezonu, hayranları kalp hastası etmeye– yani, çıldırtmaya devam ediyor. Bir önceki sezonda veremedikleri ne varsa art arda fırlatıyorlar üzerimize. Ne bu, bir özür mü? Anlayamadım gerçekten. Bu bölümde diğer bölümlere kıyasla çok daha fazla şey oluyor, hepsi de art arda. O yüzden bölüme geçmeden önce üstüne basa basa söylüyorum, bu yazı spoiler içerir. İzlemeden okumanızı önermiyorum.

Image result for doctor who season 12 episode 5

Beşinci bölümün başında Doktor’un Gallifrey’i hâlâ ziyarete gittiğini ve Master’ı aramaktan vazgeçmediğini öğreniyoruz. Önceki sezonda olmayan konu bütünlüğünün sağlanması beni o kadar mutlu ediyor ki. Sezonun eleştirilerinden ders almış gibiler. Yol arkadaşlarıyla dertleşirken bir anda muhabbetin ortasına dalan bir ses onu ürkütüyor ve akabinde bölümün kötü uzaylılarıyla tanışıyoruz. Bir dakika, hayır, biz onlarla zaten tanışmıştık.

İlk defa onuncu Doktor’u takip ederken izlediğimiz Judoonlar geri dönmüş! Dünyaya kaçan bir “kaçağı” arıyorlar, kim olduğunu Doktor da biz de bilmiyoruz. Kötü uzaylılarımız hakkında söyleyebileceğim tek şey bu arkadaşlar. Önceden tanıyoruz işte, bu kadar. Bu bölümde ne çok parladılar ne de çok korkutucuydular. Bir düşününce, zaten özlerinde de korkunç yaratıklar değiller, Doktor’un da söylediği üzere onlar üstlerine hizmet ediyor sadece. Fakat şöyle bir sıkıntı var, dünyaya uzaylılar iniyorsa insanlar onlardan korkmalı. Alan diye bir karakter vardı, hatırladınız mı, bölümün başındaki Ruth’a yanık pastacı. Bölümün geri kalanında onu tamamen unutuyor olmamızın ve bomboş birisi olmasının yanında, hayatında ilk defa gördüğü uzaylı ırkından korkmadı. Hatta Judoonlardan birini azarladı ve itti. Sokak serserisi mi o arkadaşım, o bir uzaylı ya. Sokaktaki rastgele insan Judoonlardan korkmuyorsa kim korkacak?

Bu büyük bir sorun değil çünkü bölümün odağı zaten Judoonlar değildi. Judoonlarla beraber geri dönen karakterlerden biri de Captain Jack Harkness oldu! Ben iflah olmaz bir Doctor Who hayranı olduğumu itiraf etmiştim, itiraf etmediğim şey şu ki ayrıca iflah olmaz bir Harkness hayranıyım. En sevdiğim karakteri bir kez daha ekranda görünce bir miktar çığlık atmış olabilirim. Captain Harkness, Doktor’a bir mesaj taşımak istediğini söylüyor ve onun yerine yanlışlıkla teker teker yol arkadaşlarını ışınlıyor gemiye. Çok az sahnesi vardı ama geri döndü işte! Harkness’i unutmadılar! Face of Boe! Bir serzenişim var yalnız, madem Harkness’i görecektik neden Doktor ile beraber göremedik? Oysaki ben gerçekten heyecanlanmıştım. Umutlandırmıştınız beni. Muhtemelen bizi böyle heyecanlandırıp önümüzdeki sezonlara zemin hazırlıyorlar. Buradan senaristlere sesleniyorum, bizi hayal kırıklığına uğratmayın lütfen. Kavuşturun bu ikiliyi. Sevenler kavuşsun!

Harkness’in Doktor’a iletmek istediği mesajdan da bahsedelim biraz: “Yalnız Cyberman’den sakın”. Cybermanler geri dönüyor! Benim gözümde Cyberların olduğu hiçbir bölüm Doomsday’den güzel olamayacak fakat bu demek değil ki bizi şaşırtamazlar. Yani, lütfen şaşırtsınlar. Chibnall’a pek güvenmiyorum ve Cyberlar gibi sağlam karakterleri onun ellerine emanet etmek ne anlama geliyor bilemiyorum buna rağmen ona güvenmekten başka bir çaremiz de yok gibi duruyor.

Image result for doctor who season 12 episode 5

Yol arkadaşları bu bölümde de bizi şaşırtmadılar, yine sıkıcı ve pasiflerdi. Üç adet yol arkadaşı getirdiyseniz ve bizim bunların hepsini ayrı ayrı sevmemizi istiyorsanız hepsine aktif roller vereceksiniz, yok öyle bedavadan sevgi. Bu yeni üçlüyü her bölümde eski yol arkadaşları ile kıyaslıyorum kendi kendime, biliyorum yapmamalıyım ama kıyaslamadan edemiyorum ki. Donna’nın dominantlığına bir baksanıza. Rose’un başına buyrukluğuna, Martha’nın meraklılığına. Bunların hiçbiri yok bu karakterlerde. Sadece mizah ve ayak işleri için Doktor ile takılıyorlar. Hoş değil.

Yol arkadaşlarının başına bütün bunlar gelirken kamerayı Doktor’a çeviriyoruz ve onun bambaşka bir maceranın ortasında olduğunu görüyoruz. Judoonların aradıkları kaçağın Ruth olduğunu öğreniyoruz, Ruth’un sevgilisinin ona attığı mesajı anlamlandırmaya çalışıyoruz. En sonunda Doktor ile Ruth, beraber Ruth’un büyüdüğü yere gidiyorlar, bir deniz fenerine. Doktor bu sırada çevredeki bir mezarda gariplik olduğunu fark edip eline kazma kürek alıyor ve başlıyor kazmaya. Eş zamanlı olarak Ruth da mesajın ne demek istediğini çözüyor. İşte tam o anda bölüm gerçek anlamda yükseliyor.

Tanıdığımız Doktor mezardan bir TARDIS çıkartırken Ruth kendini The Doktor olarak tanıtıyor. Evet, elimizde iki Doktor var ve bunlardan birisini şu ana dek hiç görmedik. Onlar da birbirlerini hiç görmemişler zaten. Gelsin bakalım hayran teorileri! Bölüm bu noktada, şu iki-üç doktorun bir araya geldiği kısa bölümlerden birini hatırlatıyor bana. Bir de ellinci yıl özel bölümünde yaşanmıştı bu olay, hatırladınız mı? Defalarca iki Doktor’un yan yana olmasının çok tehlikeli olduğunu duymuştuk. Elbette yine umursamıyoruz bunu ve devam ediyoruz: Bildiğimiz Doktor ile beraber Ruth’un Tardis’ine atlayıp Judoonların patronunun yanına gidiyoruz, adı Gat. O da Doktor ile hemşehri çıkıyor, iyi mi?!

Image result for doctor who season 12 episode 5

Üç tane Gallifreyli var ekranlarda. Tarihi not alın, bunu pek görmeyiz. Fakat bir sıkıntı var, bizim izlediğimiz zaman çizgisinde hatırlarsanız Master, Gallifrey’de soykırım yapmıştı, Gallifrey mahvolmuştu. Gat ise bunun tam tersini söylüyor. Üstüne üstlük aynı kişiden iki tane var elimizde ve ikisi de kendi kimlikleri konusundaki iddialarında ısrarcılar. Nasıl oluyor bu, nasıl bir çıkmaza girdik biz böyle?

İzlediğimde kafamda tek bir çözüm belirdi, o da paralel evrenler yani farklı zaman çizgileriydi. Doctor Who, en azından şu yeni seride bu yola hiç girmedi diye hatırlıyorum. Keşfetmesi ilginç olabilirdi. Fakat bu noktada Chibnall’ın şöyle bir açıklama yaptığını gördüm: “Paralel evren değil, hile yok, o gerçekten de Doctor.” E bu nasıl oluyor sevgili Chibnall? TARDIS’inin eski olması nedeniyle acaba birinci Doktor’dan önce mi bu kadın var diye bir soru geliyor akla fakat Doktor, bize kendi eski hâllerini hatırladığını söylemişti. Bir de Tardis’i çalarken birinci Doktor’u görmüştük zaten, yani ondan öncesi olamaz. E kim bu kadın o halde? Altmış yıllık Doctor Who geçmişini saçma sapan bir şekilde yeniden yazmazlarsa çok mutlu olacağım. Bunca soru işareti olmasına rağmen sezon finaline kadar sorularımızın cevaplanacağını zannetmiyorum. Bu da demek oluyor ki bu sezon ya batacağız ya çıkacağız.

Bölüm konusunda benim yorum yapabileceğim noktalar bunlardı. Bu bölümde çok şey oluyor fakat aynı zamanda hiçbir şey olmamış gibi geliyor. Yani şöyle, çok dağınık bir bölüm. Harkness geliyor oradan, Judoonlar orada, bir yanda Ruth var, Gat var, Gallifreyin yeni hâli var, Master’dan bahsediliyor… Oluyor da oluyor. Bu defa bizim de en az yol arkadaşları kadar kafamız karışık. Doctor Who yepyeni bir şekil alacakmış gibi geliyor. Umudum var elbette, sadece yazarlara güvenmemiz gerekiyor. Güveniyor muyuz, orası muamma. Ne olursa olsun, Doctor Who’nun kendisine güvenmeden edemiyorum. Ben serinin bu yeni hali için heyecanlıyım gerçekten. Sizler ne dersiniz?

Author

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

11 Comments

 1. Eyy Geekyapar nerde o koltuklarda konuşulan doctor who bölümleri , nerde o ömcör’ün yastıkları kucağına alması…
  Youtube incelemelerini özledikk.

  • cuneytyerem Reply

   Gerçekten dizi çok güzel gidecekmiş gibi gözüküyor ama ben bu senaristlerin bölümü toparlayabilmelerine ihtimal vermiyorum. Dizi çok dallanıp budaklanmaya başladı inşallah toparlayabilirler. Harknessi özlemişiz. Torcwoodu da bitirdiler ordada göremiyoruz. Ne diyelim ‘HOŞGELDİN’… Neyse herkese kolay gelsin

  • Mihrican Dündar Reply

   Bence bu bölüm sadece cybermenlere geleceğini bildirmek içindi çünkü Jack Harkness üstüne basa basa cybermenler Dikkat etmesini ve onlara istediği şeyi vermemesini söyledi.Açıkçası ben Ruthunda cybermenlerle ilgisi olduğunu düşünüyorum.Ve tabi Kaptan Jack hoşgeldin özlenmiştin.

 2. Her bölümden sonra instagramdan görüp geliyordum bu bölüm heyecanla bekledim sayfayı yenileye yenileye yol arkadaşlarının pasifliği beni benden alıp galaksinin öbür ucuna götürüyor ben yazınızı okumadan önce cybermenler bir time lorduna doktorun anılarını kişiligini tanımladıklar hile hurda sandım ama doktorsa eger işler degişir chipnalım kendi doktoru ama 2 sezondur kadına vermedigi degeri ve vermedigi doktorlugu bir bölümde ruthdoc a verdi biraz sinir olsam da sevdim de ama doktor doktor dur hala diger 12 adamla bu kızımızı bir görüyorum ruthu daha gerçekten doktor gibi kabul edemiyorum ayrıca teşekkürler ayrıca youtube incelemesi bekliyorum olur inşallah

  • Bu arada siz uzaylı görünce tepki vermedi yazmışsınız bende ilk başta öyle düşündüm ama daha sonra bunlar ilk uzaylı görüşleri ilk uzaylılar tarafından tehdit edilişleri değil artık bu konu normal bir konu gibi geldi bana

   • Mihrican Dündar Reply

    Bence bu bölüm sadece cybermenlerin geleceğini bildirmek üzereydi ve Ruth unda cybermenlerle ilgili olduğunu düşünüyorum çünkü kaptan jack sadece cybermenlere dikkat etmesini ve onlara istediği şeyi vermemesini söyledi.Benim düşüncelerim bu yönde açıkçası.

 3. İzleyen hemen hemen herkes paralel evren teorisi geliştirmişti halbuki, ne demek o gerçekten Doktor?! Koskoca külliyatın beceriksiz ellerde bulunduğu gerçeği beni ürkütüyor, umarım güzel bir şekilde bağlarlar da biz de ayakta alkışlarız. Gerçi bu yol arkadaşlarından kurtulmadan dizi şahlanamaz gibi geliyor da, neyse. Hadi hayırlısı…

 4. Güzel bir yazı olmuş parmaklarına sağlık. Bende öyle düşünüyorum yeni bir soluk geliyor ama bu bizi mutlu edecek mi bilemiyorum. Umarım güvenimiz geçen sezon gibi boşa çıkmaz.

 5. Gat kendisine Gallifreyli dedi ama silah ona tek attı kadın yok oldu.

 6. Doctor who’num romanlarında bahsedilen döngü olayını yapacaklarını düşünüyorum 13. hak bitince ne oluyor. Başa sarıyorlar hem belki de bedenlerin nereden geldigiyle ilgili fikir de edinmiş oluruz

 7. benim bi teorim var bence bu doktor 1. doktordan önceki doktor hatta 3-4 doktor öncesi bile olabilir tardis klasikteki tardis görünümü ayrıca onlar gallifrey in yok oldugundan habersizler 2 kez yok oldu 1 i klasikte diyeri modernde usta doktora bizi kandırdılar dedi gallifrey suclu dedi yani doktor suanda 1500 den daha yaşlı bilki 4000-5000 yaşında time lordlarının 13 regen hakkı var doktor ve usta her 13 de bir tekrar yaratılıp gallifrey tarafından kullanılıyor olabilir zira 12. doktor gallifrey e gittigi zamanı hatırlayın orda birinden bahsediyordu melezden bu melez 2 kişide olabilir diyorlardı o orda bunların doktor ve usta olmasından bahsedildi sanırım bu sezon finali klasik doctor who ya baglancak

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.