Spin-off kavramı, Doctor Who dünyası için yeni bir şey değil. Daha önce defalarca Doktor’un maceraları, zilyar tane farklı mecrada yan hikayeler anlattılar bugüne kadar. Tiyatro oyunları sahnelendi, asla yayınlanmayan pilot bölümler çekildi, bir dönem Russell T. Davies imzalı Torchwood yayınlandı BBC’de, The Sarah Jane Adventures vardı… O yüzden, yeni Doctor Who spin-off’u Class, ilginç bir şey gibi gelmeyebilir pek çok Whovian’a. Ama bir yandan da, gelmeli.

Class, bu sene başlayacak. Arkasında Amerikan-İngiliz yazar Patrick Ness var. Ness’in ismini, kendisinin ödüllü serisi Kaos Yürüyüşü’nü okuyanlar hatırlayacaktır. Steven Moffat, Ness’e bizzat teslim etmiş yeni diziyi. Onun gibi “young adult” dediğimiz, 14-19 yaş arası kitleye hitap ederek ünlenmiş birine böyle bir işin teslim edilmiş olması da tesadüfi değil. Zira Class, Moffat’ın deyimiyle, “İngiliz Buffy” olmayı hedefliyor.

CoalHill-970x545

Dizimizin konusu, Doctor Who mitolojisindeki yeri evladiyelik olan Coal Hill School’a ve öğrencilerine odaklanacak. Öğrenci kadrosunu Vivian Oparah, Greg Austin, Sophie Hopkins ve Fady Elsayed dolduruyor. Başrole, yani bu ekibin öğretmeni rolüne de Coronation Street ve Mr. Selfridge dizilerinden tanıyor olabileceğiniz Katherine Kelly eklenmiş. Tam da tahmin edebileceğiniz gibi, öğrenciler ve öğretmenler, bir yandan standart lise dertleri yaşarken, bir yandan da uzay-zaman meseleleriyle ilgilenecekler.

Dizinin resmi sinopsis, çok doğal olarak Whovian’ların kafasında ampul yaktıracak cümleler içeriyor. Zaman yolculukları uzay ve zamanın duvarlarını inceltmiş, öteki tarafta baskı kuran bir şey var, herkesi Gölge’ye çekmek istiyor… Tanıdık geliyordur elbette. Dizi bir yandan ergen ekibimizi bunlarla uğraştırırken, bir yandan da küçük lise şakaları atacak araya. Ben kendi payıma, Buffy’nin olgunluk dönemleri ya da Misfits’in ilk sezonlarının yarısı kadar bir “gençlik dizisi – fantastik dizi” dengesi yakalarlarsa, şimdiden düzenli takibe talibim bu dizi için. 2016 bitmeden yayına girecek, bakalım bu dengeyi tutturabilecek mi? Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.