Doctor Who on birinci sezonuyla devam ededursun; biz hayranlar da yeniliklere ayak uydurmaya çalışıyoruz bu sırada. Bütün hikaye ve yol arkadaşı dinamiklerine kadar değişim yaşayan Doctor Who, bu sefer modern seride ilk defa karşılacağımız bir eksiklik ile yüz yüze ne yazık ki: Noel’e özel bölüm yok.

Chris Chibnall’ın baş yazarlığını yaptığı on birinci sezon, birçok açıdan farklı; evet. Moffat döneminden kalma birçok şeye özlemle bakıyor gibi gözüksek de yeniliklerden memnunuz aslında. Chibnall’ın bütün bir sezon için planlamış olduğu gidişatı merakla ve umutla beklerken, aslında Doctor Who’nun ruhuna ihanet sayılabilecek bir yenilik kalbimizi biraz paramparça etti. Yapılan açıklamaya göre bu sene, on birinci sezon dahilinde, özel bir Noel bölümü olmayacakmış. Onun yerine Chibnall’ın, Comic-Con vakitlerinde ipucu olarak bizlere söyleyip kaçtığı bir yenilik var: On birinci sezon, bir saat uzunluğunda yeni yıl temalı bir hikayeye odaklanıyor olacak.

Chris_Chibnall_2018

Kabul, Noel ve Yeni Yıl çok yakın zamanlarda oldukları için bize çok da bir değişiklik ifade etmiyor. Noel Baba olmuş ya da olmamış, “Mutlu Noeller!” denilerek sıcak bir aile ortamı bölümü çıkmamış; elbette bize çok değişik gelmeyecektir. Ancak direkt olarak Noel’i kutlayan yabancıların bakış açısından değerlendirmeye alındığında, bu onlar için büyük bir bayram eğlencesinin eksikliği demek oluyor. Üstelik 2005’ten bu yana modern serinin her bir Doktor’unda Noel bölümü yapıldığı söz konusu olunca, istemsiz bir garipsemeye yol açmış bu beyan.

Chibnall’ın Noel-Yeni Yıl değişikliği problem değil aslında; sıkıntı olarak görülen nokta, sözlerindeki ilginçlik. Çünkü bu seneki Noel özel bölümü tamamen “ellerinde Noel temalı hikaye kalmadığı için” yapılmıyormuş. Evet. Yarım asırı devirmiş, üzerine hala da devam eden koca Doctor Who’da böyle bir yetersiz senaryo ‘bahanesi’ son derece garip. Özellikle de rüştünü ispatlamış bir yazar olan Chibnall böyle söyleyince insan bir kere daha garipsiyor.

Ne dersiniz? Bu seneki sezonda birazcık daha az bölüm, değişen dinamikler ve gelmeyecek bir Noel özel bölümü sizde ne tip duygulara sebebiyet veriyor?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.