Belki fark etmişsinizdir; biraz kıyıda köşede kalıyor ama bizim baya esaslıca oralarda duran bir “Gezi” kategorimiz var. Baya “gezi” işte, ne anlıyorsanız o. Gezmenin, tozmanın da geek’leri var aramızda. En nihayetinde gezip gördüğümüz yerlerden de hikayeler çıkartabiliyor, bir şeyleri tutkuya dönüştürebiliyor, hakkında sonsuza kadar giden konuşmalara başlayabiliyoruz. Gezmek güzeldir diye düşünüyoruz anlayacağınız.

Bir de işin spor yanı var işte. Sporun hikayelerini, rekabetlerini, mücadelelerini de seviyoruz. Sporun yanına geziyi de ekleyince, hakikaten içimiz bir hoş oluyor… Oluyor da, gelin görün ki şöyle kallavi bir spor seyahati yapmak bile dudak uçuklatan rakamları atıyor ortaya. Hiç hoş değil. Ama biz durduk, düşündük, içimizden “yahu hayal kurmak da mı parayla? YouTube’dan video izlemeye de mi bilet kesiyorlar?” dedik. E kesmiyorlar. Öyleyse dedik neden en güzel geekyaparlarla el ele verip, şöyle fantastik bir tura çıkmayalım?

Aşağıya dünya gözüyle bir görmeden, taraftarlarının arasına karışıp iki tezahürat etmeden şu dünyadan göçüp gidersek içimizde ukte bırakacak spor mabetlerini sıraladık. Bunlar için “gidin!”, veya “görün!” diyemeyeceğiz hâliyle; zira muhtemelen biz de gidemeyeceğiz. Ama gelin beraber YouTube’dan videolarını izleyip, kendimizi moda sokalım. Var mısınız?

Varsanız buyurun. Özellikle atmosferi ve taraftar kitlesiyle değerlendirdiğimiz süper 15’lik listemiz aşağıda. Tepe tepe okuyunuz efendim!

 

Futbol

Anfield Road

Az buçuk futbol seviyorsanız, zaten Liverpool taraftarlarının nasıl etkileyici bir topluluk olduğundan haberiniz vardır. Özellikle The Kop adı verilen tribüne doluşan taraftarlar, Anfield Road’da bulunmayı bile unutulmaz bir tecrübe hâline getirirler. Hele bir de “You’ll Never Walk Alone”‘a başlarlarsa, üf…

 

La Bombonera

http://www.youtube.com/watch?v=UdysbYOvrAA

Boca Juniors’un stadyumu La Bombonero, ya da resmi ismiyle Estadio Alberto J. Armando mimari olarak zaten çok ilginç bir yapıya sahip. Bir tarafı kenar mahallelere sarkmasın diye doksan derecelik bir açıyla yapılmış, orası halihazırda bir ilgisini çekiyor insanın. Bir de Boca ultralarıyla beraber maç izlerseniz bu ilgi katlanıyor.

 

Celtic Park

Britanya futbolun beşiği, burasını zaten biliyoruz. Safi atmosfer olarak da çok az ülkenin taraftar grubu onlarla yarışabilir. Sadece fanatiklik demiyorum, insanı yerine mıhlayan bir hava yaratma konusunda neredeyse üzerlerine yok. Bu yüzden Liverpool’dan biraz kuzeye çıkıp, Glasgow’a gitmeyi de abes görmedik. Rangers hayranları darılmasın, Ibrox da güzeldir.

 

Basketbol

Kombank Arena

Belki futbol kulübünün eski şaşaası pek kalmadı. Ama Partizan ismi basketbolda hâlâ yersiz olmayan bir ürperti uyandırıyor insanda. Bunun arkasındaki en büyük etken de şüphesiz Kombank Arena’nın vahşi atmosferi. Kaç büyük kulüp oraya gelip mahalle arasında basket oynamaya çalışan güvensiz çocuklara döndü sayısı bilinmez…

 

Staples Center

http://www.youtube.com/watch?v=whs6rKUGaGY

Takımınız şov dünyasının beşiğinde olunca, siz de iki üç bir şey kapıyorsunuz elbette. Lokasyon olarak zaten dünyanın en meşhur şehirlerinden birindesiniz, burası cepte. Stadyum mimari olarak zaten şahane. Bir de ne kadar Hollywood prodüktörü, yönetmeni, aktörü varsa iki adım ötenizde. Hâliyle şovunuz, harbi şov oluyor böylece ne olacak?

 

Helliniko Olympic Arena

Bu liste için buraya koyacak video ararken buna denk geldim. Ve aklımdan ne geçti biliyor musunuz? Eğer taraftarlar “Olympiakos” diye bağırıyor olmasa, gerçekten gördüğüm videonun Sinan Erdem’de falan çekildiğini düşünürdüm. Yunanlar (500 sene beraber yaşamanın da etkisiyle) bize çok benziyorlar. Bu da fanatiklik ve atmosfer konularında baya ağır oldukları anlamına geliyor.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.