Amerikan Futbolu

Michigan Stadium

Buraya Amerikan futbolundan da bir şeyler koymak isterken kafamızda bir şey vardı: Üniversite takımları. Gerçekten de insanlar bazen sporun Amerika’da üniversitelerden peydahlanmış bir şey olduğunu unuturlar sık sık. Oysa ki Amerikalılar için sporun kalbi üniversitelerde atar… Dolayısıyla spor mabetlerinde oluşan atmosferin de.

 

Doak Campbell Stadium

Ülkemiz dolaylarına Galatasaray taraftarlarının aracılığıyla gelen War Chant, belki de bir takımı desteklemek için yazılmış en etkileyici marşlardan biridir. Bir sporcu olarak bunu duyarak bir sahaya girmeyi gerçekten de tahayyül edemiyoruz. İnsanın sahayı bir ucundan diğerine koşası gelir vallahi!

 

Lambeau Field

Lambeau Field işin otoritesi pek çok adam tarafından NFL’in, nam-ı diğer Amerikan Futbolu Ligi’nin en iyi stadyumu olarak seçildi. Zaten işini bilen adamlardan şüphe edesimiz yok ama, insan stadyuma şöyle bir alıcı gözüyle bakınca neden olduğunu kolaylıkla görebiliyor.

 

Beyzbol

Estadio Latinoamericano

Beyzbol deyince işe Amerika ile gireceğiz sandınız değil mi? Hayır, beyzbol Amerika dışında iki ülkede de delicesine popüler olan bir spor; bunlardan biri de Küba. Havana’da bulunan Estadio Latinoamericano da bu ülkenin en güzide stadlarından biri. Sen böyle güzel stat yapıp, içine de Latin ateşini doldurusan biz de listeye alırız arkadaş!

 

Yankee Stadium

http://www.youtube.com/watch?v=Z2pZV195q2g

Spor tarihinin en önemli stadyumları diye bir liste yapsaydık da muhtemelen bir köşesine Yankee Stadium’un adını yazardık. Her ne kadar 1923’te inşa edilen ve Babe Ruth ile yükselen bina an itibariyle Yankees’in maçlarını oynadığı bina olmasa da, köklü kulübün tarihinden izleri yine de stadyumda rahatlıkla görmek mümkün.

 

Tokyo Dome

Dedik ya, beyzbol Amerika dışında iki ülkede daha popüler diye. Onlardan biri Küba, diğeri de Japonya. E siz Japonlar gibi işi gücü disiplin, organizasyon ve çılgınlık olan bir millete “beyzbol stadyumu yap” derseniz, onlar da size 42 bin kapasiteli muazzam bir mühendislik örneğiyle gelir.

 

Diğer

Wimbledon Centre Court (Tenis)

Kapasitesi yaklaşık 15 bin. Sporun doğası sebebiyle öyle tezahüratlarla yankılandığı da pek söylenemez. Peki Wimbledon Centre Court’un buradaki işi ne? Çünkü bu statta sessiz olmak bile spor geek’leri için muazzam bir tecrübe de ondan! 1922’de kurulan ve tenis dünyasının açık ara en önemli stadyumu olan Centre Court, 22’den beri çizgisini hiç bozmadı. Aynı kalite devam!

 

Circuit de Monaco (F1)

Formula 1 tarihinin en zor pistlerinden biri olarak bilinen Circuit de Monaco’yu güzel yapanın tam olarak ne olduğunu tespit edemiyoruz. Kentsel yapısı? Muhtemelen. Beygir gücünden çok pilot yeteneğine önem veren doğası? Bu da vardır. Belki de sadece Monaco’nun büyüsüdür… Her neyse, etkileyici olduğu kesin.

 

 

Bell Centre (Buz Hokeyi)

http://www.youtube.com/watch?v=X9gfux_HXng

Maçlarını NHL’de oynayan Montreal Canadiens’in evi Bell Centre. Temeli 1993’te atıldı, 1996’da tamamlandı. Şimdi içinizden diyeceksiniz ki, “ulan her stadyuma güzelleme yaptın, bunda niye trivial pursuit’e bağladın?”. Çok makul bir soru sevgili Geekyaparlar. Çünkü şu videoyu izledikten sonra daha kelime etsem, ayıba kaçarım diye korkuyorum. Şu güzelliğe bir baksanıza!

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.