Bazı kurgusal evrenler vardır, o evrenlerle ilgili her şeyi tüketmek istersiniz. Kitap, film, dizi hatta oyun. İşte tam da öyle bir evrenden, Avatar evreninden bir masaüstü rol yapma oyunu -daha doğrusu Kickstarter projesi- ortaya çıktı. Hatta sadece Avatar: The Last Airbender değil, The Legend of Korra’yı da kapsayan bir oyun bu. Eh, Avatar severler olarak dünya, bu Kickstarter projesine çok büyük bir ilgi gösterdi ve proje için beklenen hedef, çok kısa bir sürede aşıldı. Avatar evrenini çok seven benim de içimi bir heyecan kaplamadı değil. Gelin bir bakalım, neymiş bu masaüstü rol yapma oyunu Avatar Legends?

Avatar Legends: The Roleplaying Game, Magpie Games isimli masaüstü oyunları firmasının hem The Last Airbender hem de The Legend of Korra dâhil, bütün Avatar evrenini kapsayan bir masaüstü rol yapma oyunu. Biliyorum, bu bir Kickstarter projesi ve henüz ortada somut bir ürün yok. Ancak hedefine bu kadar hızlı ulaşan ve bugün itibariyle 1.5 milyon dolardan fazla bütçe toplayabilmiş bir proje, bu saatten sonra gerçekleştirilme garantisi almış diyebiliriz. Ne de olsa proje sahibi, daha önce de masaüstü oyunları üretmiş olan bir firma. Eh, ben bir Kickstarter projesi sahibi veya bağlı firmanın bir üyesi olsam ve projem için gerekli hedefi 16 dakikada yakalasam, o da yetmezmiş gibi 24 saat geçmeden 1.5 milyon dolar toplasam; o proje için canla başla çalışırdım herhalde. Evet, yanlış duymadınız; 50 bin dolarlık hedefi 16 dakikada yakalamayı ve 24 saat geçmeden 1.5 milyon dolara ulaşmayı başardılar. Anlaşılan, Avatar severler de böyle bir oyunun açlığını çekiyormuş ve anında binlerce kişi, 75 dolarını bu insanlara emanet etmiş. Peki, bu Avatar Legends’in içeriğinde neler vardır, biraz ondan bahsedelim.

Avatar Legends oyunundaki amacınız, tahmin edebileceğiniz üzere, Dört Ulus’u keşfetmek ve dünyaya dengeyi getirmek. Yani bir nevi, bir Avatar olmak. Ancak karakteriniz tabii ki bir Avatar olmak zorunda değil. Hatta Dört Ulus dışında seçebildiğiniz ve bükücü olmayan iki karakter seti de mevcut: Güney Su Kabilesi üyesi bir kılıç ustası -Sokka gibi- veya Cumhuriyet Şehri’nden bir teknoloji uzmanı gibi. Bu arada Avatar evreninden bildiğimiz ve sevdiğimiz şu beş karakterle de oyun esnasında karşılaşabiliyoruz: Avatar Aang, Avatar Korra, Iroh Amca, Avatar Kyoshi ve Avatar Roku. Tabii karakterler dışında bir de dönemler yani Avatar Çağları var. Seçebildiğiniz beş farklı çağ bulunuyor: Kyoshi Çağı, Roku Çağı, Yüzyıl Savaşları Çağı, Aang Çağı ve Korra Çağı. Oyunda maceraya atılıyor ve yeri geliyor bir eğitimden geçiyor, yeri geliyor Toprak Krallığı’nı ve halkını tehdit eden bir komutanla mücadele ediyorsunuz. Tabii ki bu bir rol yapma oyunu olduğu için bir el kitabı, kuralları ve oyuna dair bilinmesi gereken birtakım diğer özellikler var. Daha detaylı bilgiyi Kickstarter sayfasından elde edebilir ve projeyi istediğiniz gibi inceleyebilirsiniz.

Şu an için 75 dolardan başlayan bir fiyatla oyuna destek verenler, oynamak için gerekli olan tüm malzemelere; el kitabına, dijital ve fiziksel birtakım -Avatar Dört Ulus beresi gibi- hediyelere sahip olabiliyor. Teslimat tarihi olarak da 2022 Şubat tarihi verilmiş ve dünyanın her yerine gönderim yapılıyor. Fiyatının bize gelişini ve gümrükteki olası ekstra vergileri göz ardı ediyorum çünkü ben çok büyük bir Avatar hayranıyım diyorsanız buyurun, bir göz atın.

Gönül ister ki dijital ortama da bir Avatar oyunu çıksın, şöyle iyi bütçeli ve özgün bir yapım olsun ve oynayalım. Kim bilir, belki bir gün o da olur…

Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

2 Comments

 1. Valla ben kaliteli olduğundan emin olamıyorum.
  Yanlış anlaşılma olmasın 75$’lık pledge’i gördüğüm gibi koydum ve geri çekmeyi de düşünmüyorum (karşılığı oldukça iyi bence). Ama Avatar’ın diğer işlerinde olduğu gibi “içten” gelmiyor. Sanki saçma bir lisansörden örümcek-adamlı çarşaf takımı alıyor gibi hissediyorum. Neden?
  1. Orijinal ekipten kimse bu işten bahsetmiyor. Herkesin sosyal medyasını takip etmiyorum ama ettiklerimden bir tanesi bu projeyi paylaşmadı. Bu kadar büyük başarıya insan sevinmez mi? Ki bir çoğu bu franchise’da yeni işler yapmaya çalışıyor
  2. Orijinal artwork yok. Bu tarz TTRPG’lerde orijianl artwork çok olur. Burada bir tane bile görmedik. Videoda 2 tane yeni bir şey var ama ciddiye alınacak şey değil.
  3. Kickstarter’ın kurgusu ve firmanın hiç heyecan göstermemesi. Tamam, hepimiz kickstarter’ın bir pazarlama aracına döndüğünü biliyoruz. Ayrıca artık toplumsal fonlama değilde ön sipariş mekanizması olarak kullanıldığını da. Ama ne beklersen bekle, 1 hafta dolmadan milyonlarca dolar kazanınca insan bir sevinir. Sevinmeyi bırak çıldırır. Ama bu işin böyle planlandığı strech goal’lardan falan aşırı belli.

  tl;dr: aşırı güzel, yeni bir iş almaktansa, açıkçası hazır bir şeye geçirilmiş lisans işi gibime geliyor. heyecanımın içine ediyor!

  • Güzel bir Avatar işi görelim artık ya. Son Hava Bükücü 2008’de bitti. 2010’da filmi geldi öldürdü Avatar’ı sonra Korra geldi zaten ölmüş Avatar’ı gömdü üstüne. Artık güzel bir iş görelim. Umarım oyunda bana zorla Korra’yı oynatmazlar diyordum galiba öyle olacak. Korra’yı hiç oynamak istemiyorum.
   Not: Oyuna gelen destek şu an 5 milyon dolar

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.