Biliyoruz, oyun çıkalı yaklaşık beş ay oldu, borusunu öttüren öttürdü, öven övdü; sevmeyen ise sevmeyip bir köşeye çoktan bıraktı. Ama ne yapalım, biz Geekyapar olarak yeni yeni aşık olmaya başladık bu oyuna! Harran sokaklarında türbanlı zombilerden kaçıp, adı Süleyman, kod adı “Reis” olan bir mafya babasının örgütüne sızmaya çalışmayı da; üzerinde 112 yazan ambulanslarda Medkit arayıp, canımız düştüğünde Helva ve Baklava yemeyi de acayip sevdik. O kadar sevdik ki, üzerinde “Siyrran” gibi saçma sapan şeyler yazan yol tabelalarını, her ülkenin kendi kostümü olmasına rağmen Türkiye’nin olmayışını bile sineye çektik.

Ama en çok biz bu oyunda zombi öldürmeyi sevdik arkadaş! Zaten oyunun çekirdeği, çiğdemi bu mesele. Maşallah, dilediğimizce zombi öldürmek de mümkün oyunda. Sizin için 13 süperkeyifli yöntemini koyduk, huzurlarınıza sunduk. Yalnız PC Gaming Master Race mensupları kızmasın, görüntüleri şahsi emektar PC’mde çektiğimden, partikül efektleri biraz kötü oldular. Valla Techland’in suçu değildir, tamamen bizim halt yememiz.

Buyurun, Dying Light’ta zombi öldürmenin 13 süperkeyifli yöntemi!

 

1. Tekme

01 Tekme

En basiti bu. Dead Island oynayanlar neyden bahsettiğimizi bilecekler. Oyunda sopa ya da bıçak sallamaktan yorulduğunuzda, tekmeye geçiyorsunuz. İlk başta çok hasar vermiyor, ama sonra geliştirmelerle güçlendirilebiliyor. Hatta doğru yatırım yaparsanız, tüm oyunu “önümüze gelene bir tekme!” şiarıyla oynamanız mümkün, bir noktadan sonra ayağınız kafa kırıyor, kemik parçalıyor çünkü!

 

2. Dikenlere Tekme

02 Dikenlere Tekme

Ama tabii tekmeyle zombi öldürmenin daha kısa yolları da var. Eğer etrafta dikenli bir tahta ya da siper gibi bir şey gördüyseniz, zombileri onunla aranıza alın, şöyle tekmenizi sağlamca bir gerin ve fırlatın. Gerçekten insan etten kandan olmadıklarını biliyor, ama yine de dikenlere iki büklüm yapışıyorlar ya, orada bir üzülesimiz de gelmiyor değil.

 

3. Uçan Tekme

03 Uçan Tekme

Düşünün, sokağın tekinde koşmaktasınız. Karşınıza da takriben dokuz – on kişilik bir zombi grubu çıkageldi. Ne yapacaksınız, usul usul bekleyecek misiniz? Elbette hayır. Koşmaya başlayın, zıplayın, sonra da tekme tuşuna basın. Amerikan güreşçisi gibi harika bir hamleyle uçan tekme atacaksınız. Bu belirli bir geliştirmeyle geliyor, oyunun da parkur kontrollerine biraz alışmanızı gerektiriyor. Ama tam uygulandı mı, insana kendini bowling topu gibi hissettiriyor!

 

4. Yüksek Bina

04 Yüksek Bina

Dying Light’ta tekmelerin çaresi tükenmez. Yüksek bir binanın tepesinde mi kapışıyorsunuz zombilerle? Şöyle kenara doğru getirin, tekmenizi iyi ayarlayın, koyverin gitsin. Ondan sonra çizgi filmlerdeki gibi sesleri azalarak yere düşmelerini izlemek çok keyifli. Yalnız dikkat edin, siz onların düşüşünü izlerken arkanızdan eşi, dostu, hanımı falan çıkabilir. Nadiren tek başlarına geziyorlar çünkü!

 

5. Ümüğünü Sıkma

05 Ümük

Ve sizi bir şekilde yakaladıkları zaman, dibinize kadar giriyorlar. O dakika yapabileceğiniz tek şey var. Ümüklerine yapışacaksınız arkadaş! Bununla direkt olarak öldürmek mümkün değil, bu daha ziyade yapışan zombiyi atma metodu. Ama yine de insana garip bir tatmin veriyor. Sen o kadar çektir, o kadar dert eyle, sonra ben bir ümüğünü sıkamayayım. Oldu arkadaş!

 

6. Kafaya Sopa

06 Kafaya Sopa

Eğer yetenek puanlarınızı doğru yere aktarırsanız, bu muhteşem hareketi de yapmak mümkün. Elinizdeki silahı sağ analoga iki kere tıklayıp hedefliyor, tetik tuşuyla da fırlatıyorsunuz. Oyundaki silahların çeşidini bir gözünün önüne getirince, ürperiyor insan. Boru, levye, bıçak, beyzbol sopası neyse de; net konuşuyorum, zombiye kürek fırlatmak kadar keyiflisi kesinlikle yok.

 

7. Kafa Kırma

07 Kafa Kırık

Ama kafaya silah fırlatmak sizin için fazla uzak bir meseleyse, biraz daha yakınlaşmak isteyebilirsiniz. Techland bunu düşünüp, oyuna Mortal Kombat vari bir X-Ray sistemi getirmiş. Bir zombiye kritik hasar verdiğinizde bir an dünya yavaşlıyor, her şey duruyor ve kırdığınız kemikleri görüyorsunuz. Mesela o küreği tam oturtup, birkaç kemiğin kırılmasını görmek, muhteşem keyifli…

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Comment

  1. Hocam boyun kırmayı tek geçerim. Kamuflaj alınca insanlıktan çıkmamak mümkün değil.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.