Türkiye’de video oyunlarını seven biri olmak çok zor. Artık bu konuda hepimizin hemfikir olduğunu sanıyorum. Zaten halihazırda kur yüzünden yıllardır belimiz bükülürken bir de yeni nesil konsolların gelmesiyle beraber artan oyun fiyatları öyle bir hale getirdi ki bizi oynanış videolarına ekmek banar olduk. Arkadaşlar, son çıkan konsol oyunları artık beş yüz Türk lirası bandından satışa sunuluyor ve biz ne söyleyeceğimizi bilemiyoruz. Bizi böyle saçma paralar vermekten ise firmaların game pass üyelikleri kurtarıyor. Fakat işte onlar da Türkiye gerçeğinden pek fazla uzaklaşamıyorlar.

Bu ayın hemen başında, Ea Acces olarak bilinen ve daha sonra adı EA PLAY olarak değiştirilen EA Games’in abonelik hizmetinin Steam’e geleceği konuşuluyordu. Nitekim dün öyle de oldu hem de inanılmaz bir rakamla. Aylık olarak 12 TL’den başlayan abonelik sisteminin, bir yıllık bedeli sadece ve sadece 65 TL olarak satışa sunuldu. Tabii biz haklı olarak sevinçten havalara uçtuk. Sadece 65 TL vererek Steam’de bulunan; Titanfall, Need for Speed, Battlefield, Sims, Dragon Age Inquisition, Star Wars Battlefront ve A Way Out gibi oyunların tamamına erişim hakkı sağlamak gerçekten bulunmaz bir nimetti bizim için.

Fakat daha sonra öyle sanıyorum ki bir Doların kaç Türk Lirasına eşit olduğunu Google’dan arayan EA yöneticileri ekonomimizin ne kadar iyi olduğunun farkına varıp hemen yaptıkları bu hatadan döndüler. Önce satın alma opsiyonunu devre dışı bıraktıkları EA Play aboneliğinin, aylık fiyatını 29 TL, yıllık fiyatını ise 169 TL olarak güncellediler. Bakın zam yapmadı. Güncelledi. Bunun altını çizmem çokomelli.

Şimdi kaçırdığımız fırsatı bir yana bırakırsak aylık 169 TL hala iyi bir rakam. Bu rakamın içinde 199 TL’lik Titanfall, 279 TL’lik Battlefield, 279 TL’lik Dragon Age, 279 TL’lik Sims 4 ve daha irili ufaklı bir sürü oyuna erişiminiz olacağını düşündüğümüzde rakam gerçekten çok daha iyi bir hale geliyor. Yani bu oyunları seviyorsanız ve bu oyunlardan en az bir tanesin almayı düşünüyorduysanız EA Play’i bir yıllığına satın alıp diğerlerine bedavadan erişim hakkına sahip olabilirsiniz.

Öte yandan şu anda halihazırda çok daha fazla oyuna erişim hakkı veren Xbox Game Pass ayda 15 TL gibi bir rakamla satışa sunuluyor. Yani tamam yıllık abonelikte haklısın ama aylık abonelik sanki fazla be EA sen ne dersin? Gel sen iyisi mi biraz daha düşür şu rakamı.

Peki siz ne diyorsunuz abonelik işine? Size de mantıklı geliyor mu? Yoksa “Ben koleksiyonerim abi oyunu elimde tutacağım” diyenlerden misiniz?

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Comment

  1. Anti Xbox Polisi Reply

    “Firmaların game pass üyelikleri” diye bir şey yok aslında. Game Pass, Microsoft’un tescilli markası ve bir hizmeti. Firmaların oyun kütüphanesi üyeliği desek daha doğru olur herhalde. Ayrıca EA Acces, Xbox’ta çok uzun süredir olmasına ve fiyatı çıktığı günden beri 65 TL olmasına rağmen sanki ilk kez Steam’e gelince “çok iyi fırsat” olarak anılması da bir garip. Xbox adı altında kimse övmüyordu bu hizmeti, üstelik hâlâ 65 TL. Hazır böyle bir konuyu ele almışken konsol tarafındaki fırsatlara da değinilebilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.